Phyto-Actif Acerola Plus 500 + vitamin C 24 tablets
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 123.56ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Made with acerola and natural and synthetic vitamin C, containing 500 mg
- Helps reduce fatigue and supports normal immune system function
- Vitamin C supports iron absorption and normal collagen formation
- Take 1/4 of a tablet to chew daily, for adults and children aged 6 and over
- Suitable for adults and children aged 6 and over, providing a daily intake of vitamin C
- This product is a food supplement; net weight: 91.2 g
To support you during periods of fatigue, Phyto-Actif Acerola Plus 500 combines organically grown acerola with vitamin C to help maintain daily vitality.
Vitamin C and vitality
Grown using organic farming methods in South America, acerola is naturally rich in vitamin C. It can contain up to 80 times more vitamin C than an orange. This formula combines a source of natural and synthetic vitamin C to provide additional intake suited to daily needs. Vitamin C helps reduce fatigue and supports the normal function of the immune system. As the body cannot produce or store it, regular intake helps maintain vitality and energy. This food supplement provides nutritional support when requirements increase or you begin to feel fatigued.
Essential functions
As well as supporting energy, Acerola Plus 500 helps improve iron absorption. This trace element contributes to the body’s overall balance, while vitamin C supports normal collagen formation, which is needed for normal skin function. The formula therefore brings together several recognised nutritional roles of vitamin C in a supplement designed for daily use. It is suitable for anyone wishing to complement their diet with vitamin C from both acerola and a synthetic source.
This supplement combines a plant-based source with a documented formula to support energy, skin wellbeing and the body during periods of fatigue.
contact@leanature.com
LEA NATURE SERVICES
23 Avenue Paul Langevin
17183 PERIGNY cedex, France
Tél : 05 46 34 30 00
How to use it
How to use Phyto-Actif?
Take one quarter of a chewable tablet daily. Suitable for adults and children aged 6 and over. The tablet can be taken at any time of day, preferably with a meal. Follow the recommended dose and do not exceed the stated daily serving.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
Ingredients: Sugar, vitamin C, dry acerola extract (vitamin C), anti-caking agent: magnesium salts of fatty acids, flavouring, orange fruit peel extract.
Nutritional analysis for 1/4 tablet per day:
| Vitamin C from acerola berries and the Vitamin C preparation | 125 mg (156% NRV*) |
| Orange extract | 1.125 mg |
| of which bioflavonoids | 0.35 mg |
*Nutrient Reference Values
This product is a food supplement and should not replace a varied, balanced diet and a healthy lifestyle.
Do not exceed the recommended daily dose.
Keep out of the reach of children.
Store away from light, heat and moisture.
Not recommended for pregnant or breastfeeding women.
Do not exceed 1/4 tablet for children aged 6 and over.
Related products
-
15% off 2nd
HerbesanHerbesan Acerola Premium 90 Tablets
Acerola Pernium is an exceptional complex made from Acerola, Rose Hips and Vitamin C.
(16)€11.44 -
15% off 2nd
SolgarSolgar Vitamin B5 skin, hair and nails vitality 50 capsules
Vitamin B5 (pantothenic acid) helps support your energy levels.
(16)€19.89€472.45/kg -
Be-LifeBe-Life C-Acerola Plus 50 capsules
Natural vitamin C and more – all in one powerful boost!
(3)€14.90€372.50/kg -
NorevaNoreva Psoriane Intensive Shampoo 125 ml
This shampoo instantly soothes and helps eliminate dandruff.
(9)€14.69€117.52/l -
-10% Made in France
OemineOemine PSO shampoo 150 ml
Oemine P.S.O. shampoo helps maintain scalp hygiene for flaky or scaly conditions.
(4)€11.69 €13.00€77.93/l -
Guayapi TropicalGuayapi Tropical Gomphrena 65 g
Gomphrena, known as "para tudo" ("good for everything"), is a natural source of magnesium
(1)€22.99€353.69/kg -
ExcilorExcilor ZerroVerrue Excel Freeze Wart Freeze Treatment 14.3g
A fast-acting home treatment that effectively removes stubborn warts.
(4)€16.00€1,118.88/kgOut of stock -
Promo
SargenorSargenor Arginine and vitamin B12 20 Ampulas
ARGININE AND VITAMIN B12 FOOD SUPPLEMENTS
(9)€12.99€129.90/l -
Promo
VitascorbolVitascorbol Vitamin C1000 fresh orange flavour 20 effervescent tablets
Contains 1000 mg of vitamin C to help combat temporary fatigue and support your daily intake alongside a varied diet.
(8)€2.02€25.25/kg -
BayerBayer Berocca Energy Orange 60 tablets sparkling wine
Berocca Energy is a vitamin- and trace element-based dietary supplement designed to boost physical and mental energy.
(78)€16.99€62.10/kg
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 13.7ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;