Eye Care Cosmetics Anti Dark Circle Eye Cream 10g
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 107.82ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
EYE CARE COSMETICS
Dark circle cream
Eye contour
Sensitive eyes
Contact lens wearers
10g
This fresh, light, comfortable and ultra-penetrating cream reduces dark circles and signs of fatigue around the eyes, thanks to the venotonic action of its natural active ingredients: Witch Hasel floral water, Horse Chestnut extract and Propolis.
Vasoconstrictors, decongestants and anti-inflammatories, they improve circulation and reduce the Colouring of dark circles.
The eyes look less marked, as if they've been de-fatigued, and the eyes regain their radiance.
It contains no parabens, Perfumes, alcohol or colouring agents, and its pH level is adapted to the eye area.
This high tolerance product is particularly recommended forsensitive or Allegy eyes.
https://www.eyecare.fr/fr/contactez-nous
Eye Care Cosmetics
Laboratoires Contapharm - Service Retours
RN 36 - Hameau de Vulaines
77390 YEBLES
France
How to use it
Apply morning and night, massaging gently into the skin around the eyes.
To stimulate Circulation and promote penetration, pat in lightly.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI formula : Aqua (Water), Propylene Glycol Isoceteth-3 Acetate, Glycerin, Witch Hasel (Hamamelis Virginiana) Water, Isostearyl Isostearate, Cetyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Caprylic/Capric Triglyceride, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Silica, Phenethyl Alcohol, Stearic Acid, Polyacrylamide, Palmitic Acid, PEG-75 Stearate, Mica, Aesculus Hippocastanum (Horse Chestnut) Seed Extract, C13-14 Isoparaffin, Xanthan Gum, Dimethicone, Steareth-20, Ceteth-20, Carbomer, Sodium Dehydroacetate, Propolis Extract, Sodium Hydroxide, CI 77891 (Titanium Dioxyde), Laureth-7, Potassium Sorbate, Citric Acid, Sodium Benzoate, N-Hydroxysuccinimide, Chlorhexidine Digluconate, Chrysin, Palmitoyl Oligopeptide, Palmitoyl Tetrapeptide-7. (OAC05/1).
The list of ingredients may vary, so we advise you to always check the list on the product you buy.
Related products
-
Made in France
La Roche-PosayLa Roche-Posay Pigmentclar Pigmentclar Eyes 15ml
circulation and brown dark circles caused by melanin overproduction.
(40)€25.94€1,729.33/lOut of stock -
Eye Care CosmeticsEye Care Cosmetics Anti-Wrinkle Eye Contour Cream 15ml
The eye contour cream reduces fine lines and wrinkles.
(2)€16.00€1,066.67/l -
Eye Care CosmeticsEye Care Cosmetics Eye Contour Firming Gel 15g
The eye gel firms and smoothes the eye contour area.
(2)€12.53€835.33/kg -
Eye Care CosmeticsEye Care Cosmetics Anti-Puffiness Eye Contour Cream 10g
The cream reduces puffiness under the eyes.
(10)€9.90€990.00/kg -
A gift for you
ApivitaApivita Bee Radiant Anti-Aging Anti-fatigue Eye Contour Cream 15ml
Apivita Bee Radiant Eye Contour delays and repairs signs of aging (fine lines, wrinkles). Reduces dark circles for a rested and radiant look.
(1)€22.99€1,532.67/l -
A gift for you
ApivitaApivita 5-Action Eye Serum 15ml
Apivita 5-Action Eye Serum improves the appearance of fine lines and wrinkles, reduces sagging upper eyelids and dark circles. Hydrates the eye contour area.
(1)€34.90€2,326.67/l -
A gift for you
ApivitaApivita Queen Bee Revitalizing Anti-Age Eye Cream 15ml
This eye cream reduces crow's feet and deep wrinkles while restoring sagging.
(14)€43.90€2,926.67/l -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Hyaluron Activ B3 Triple Correction Eye Care 15 ml
This triple-action eye care decongests the delicate eye area, smooths fine lines and naturally brightens the look of tired eyes.
(186)€24.48€1,632.00/l -
Made in France
CeraveCerave Face Repairing eye contour cream 14 ml
Gently soothes and deeply hydrates the delicate eye area with ceramides and hyaluronic acid to help reduce dark circles and puffiness.
(409)€10.98€784.29/l -
RocRoc Revive + Glow Eye balm 4 g
Soothe and brighten the delicate eye area with vitamin C to reduce dark circles and puffiness, leaving eyes looking refreshed and revitalised.
(1286)€25.49€6,372.50/kgOut of stock
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 13.13ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;