Uriage Bariéderm-Cica+ repairing lip balm 15 ml
- y_2026, m_9, d_27, h_11
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_1, tr_1
- loc_en_GB, sid_53803, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 142ms
- REVIEWS, PRODUCT
Description
- Enriched with Poly-2P™ and phytosterols for long-lasting action
- Repairs and shields damaged or chapped lips
- Soothes, protects and deeply hydrates from the first application
- Practical format with a slanted tip for precise application
- Suitable for all sensitive or delicate lips
Uriage Bariéderm-Cica Protective Lip Balm is the essential care solution for repairing, shielding and soothing damaged or chapped lips. This triple-action balm acts as a protective barrier while restoring comfort to fragile lips.
Triple-action repair and protection
This Uriage Bariéderm-Cica lip balm combines intensive repair and long-lasting protection through its exclusive Poly-2P™ complex. This innovative formula creates a durable protective barrier, while two specialised polymers enhance skin isolation against external aggressors. Phytosterols, soothing active ingredients, provide immediate relief for cracked or tight lips, delivering instant comfort from the first application.
Nourishing texture with visible results
The rich yet easily applied formula absorbs quickly for immediate comfort. Unlike conventional balms that only hydrate the surface, this treatment repairs deeply while helping prevent future irritation. Perfect for sensitive lips or those exposed to harsh weather, it restores softness and smoothness without any sticky residue.
This triple-action formula becomes the daily essential for fragile lips, offering optimal protection and repair.
serviceconso@uriage.com
LABORATOIRES DERMATOLOGIQUES D’URIAGE
40-52 Boulevard du Parc,
92200 Neuilly-Sur-Seine, France
Tél : 09 72 17 39 66
How to use it
How to use Uriage Bariéderm-Cica Protective Lip Balm?
Apply this repairing balm as often as needed to dry or irritated lips. Use the precision tip for targeted application without waste. Ideal for use before exposure to cold or sun to provide lasting protection.
Its melting texture absorbs quickly, leaving no sticky residue. Perfect for chapped or weather-damaged lips.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: PARAFFINUM LIQUIDUM (MINERAL OIL) — CERA MICROCRISTALLINA (MICROCRYSTALLINE WAX) — PARAFFIN — HYDROGENATED POLYDECENE — DIMETHICONE — TRIACONTANYL PVP — DIPENTAERYTHRITYL TETRAHYDROXYSTEARATE/TETRAISOSTEARATE — GLYCERIN — SQUALANE — BRASSICA CAMPESTRIS STEROLS — TOCOPHERYL ACETATE — SYNTHETIC WAX — ETHYLENE/PROPYLENE COPOLYMER — POLYETHYLENE — POLYQUATERNIUM-61 — BHT
Ingredients may vary. For the most accurate information, please refer to the list on the product packaging.
Fragrance-free
Hypoallergenic
Related products
-
-20%
UriageUriage Bébé Your 1 St Moisturising Cream Face 40ml
Your 1st hydra-protecting face cream protects and reinforces your baby's natural skin defences.
Hydrates and soothes infants' and babies' skins.
(14)€5.18 €6.48€129.50/l -
UriageUriage Bariéderm-Cica Ointment for cracks and chapped fragile skin 40 ml
Helps isolate, repair and soften recent or long-standing cracks and chapped skin.
(24)€11.90€297.50/kgOut of stock -
UriageUriage Thermal water and hydration Moisturizing Lipstick 2 X 2x4g
URIAGE
repairing lip balmDamaged lips.
2x4g(12)€6.10€762.50/kgOut of stock -
UriageUriage Derm-Phy Cleansing oil 500 ml
Uriage Cleansing Oil is a cleansing oil for the face and the body adapted to the sensitive and delicate skins.
It cleanses, nourishes and protects the skin.
(17)€8.89€17.78/l -
UriageUriage Bariéderm-Cica+ -lips Repairing Balm15ml 2x15ml
Bariéderm
Cica-lips
repairing lipbalm
To repair, insulate, soothe damaged or very dry lips.
15ml(14)€8.50€283.33/l -
-20%
UriageUriage Bébé 1st Solide Cleansing Cream 125g
Solid cream cleanser that cleanses and protects Baby's delicate skin in the shower.
(0)€3.59 €4.49€28.72/kg -
-20%
UriageUriage Bébé 1st Cold Cream 75ml
Moisturising, ultra-nourishing and protective face care to protect your Baby's skin from environmental damage.
(2)€5.59 €7.00€74.53/l -
UriageUriage Xémose C8+ Xemose Lip Stick 2x4g
Karité butter intensely nourishes dry lips.
(2)€7.30€912.50/kg -
Made in France
La Roche-PosayLa Roche-Posay Cicaplast Repairing Lip Barrier Balm Cicaplast Lips 7.5 ml
Instantly repairs and protects lips and irritated areas with its panthenol-enriched, relipidating MP-Lipids formula.
(160)€5.50€733.33/l -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Cold Cream Lip Balm Duo Sticks 2 x 4 g
Avène Cold Cream Nourishing lip stick is the best ally for dry and chapped lips
(12)€7.00€875.00/kgOut of stock
Reviews
- y_2026, m_9, d_27, h_11
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_1, tr_1
- loc_en_GB, sid_53803, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 15.02ms
- REVIEWS, PRODUCT