Be-Life Choline inositol 60 capsules
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 136.56ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- A combination of choline and inositol, ingredients naturally found in the body
- Helps maintain normal fat metabolism thanks to choline
- Acid-resistant capsules, designed to support better absorption of the active ingredients
- Take 2 to 3 capsules every morning with a meal
- Suitable for adults looking for a formula free from gluten, lactose and soya, and suitable for vegans
- Food supplement – Net weight: 39 g
Be-Life Choline Inositol combines two naturally sourced substances to support the body in maintaining normal fat metabolism. This food supplement is intended for those seeking a targeted formula suitable for different diets.
A targeted combination
The formula is based on a natural combination of inositol and choline. These two components are brought together to support the maintenance of normal fat metabolism, in line with the function claimed for this product. Choline–inositol is therefore a complementary option for those wishing to include these nutrients in their daily routine, without adding any other active ingredients not listed in the available composition. Its focused formulation suits anyone looking for a simple supplement centred on the combination of choline and inositol.
Suitable for vegans
Be-Life Choline Inositol is made without gluten, lactose or soya. It is also suitable for vegans, making it easy to include in a diet that excludes animal-derived ingredients. The active ingredients are provided in the form of acid-resistant capsules, designed to support better absorption. This feature complements the formula and meets the need for a practical supplement for everyday use, while respecting the dietary criteria stated by the brand.
With its targeted composition and clearly defined exclusions, this supplement supports needs linked to normal fat metabolism in a vegan-friendly formula.
info@biolife.be
BE-LIFE
Rue Camille Hubert 33,
5032 Gembloux
Belgique
+32 81 66 50 00
How to use it
How to use Be-Life?
Take 2 to 3 capsules every morning with a meal and a large glass of water. Swallow the capsules whole without chewing. Follow the recommended dose and keep the product out of reach of children.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
Ingredients: bitartrate de L-choline, Inositol, phosphate tricalcique (bulking agent)
Nutritional analysis for 3 capsules:
| Nutritional information | 3 caps. | % RI*. |
| Choline | 240 mg | - |
| Inositol | 291 mg | - |
* Reference intakes
Precautions for use:
Do not use for prolonged periods without medical advice. Do not exceed the recommended daily doses. This product should not replace a varied, balanced diet or a healthy lifestyle
Store in a dry place, away from sunlight and out of the reach of children
Interactions and contraindications:
• Seek medical advice during pregnancy and breastfeeding or if exceeding the RI.
Related products
-
SolgarSolgar Omega 3-6-9 6 9 Cardiovasculaire 60 capsules
A blend of omega-3, 6 and 9 fats derived from fish, flax and borage oils.
(41)€37.29€290.42/kg -
Made in France
JuvamineJuvamine Expert fat burner 500 ml
Juvamine SOS Fat Burner is a combination of 4 active ingredients for an optimal weight loss action
(13)€7.49€14.98/l -
Made in France
JuvamineJuvamine 6-in-1 Slimming Cocktail 14 Sticks
JUVAMINE 6-in-1 slimming cocktai drains, tonifies, detoxifies, removes toxins.
(13)€7.92€169.96/kg -
JuvamineJuvamine Fat Burner 14 Sticks
JUVAMINE Fat Burner & Drainer ensures a general weight control & a draining action.
(16)€7.29€182.71/kg -
Nhco NutritionNhco Nutrition ANTI-CELLULITE LIPOCYTE 500ml
NHCO Nutrition
Lipocyte
Anti-cellulite
Slimmer hips and legs
Concentrate of 15 active ingredients, including 3 specific amino acids,
Grape marc to help reduce the appearance of cellulite for smoother skin,
Green tea extract to help release fat,
Elderberry to promote elimination through a draining effect and sweet clover to improve circulation for lighter legs
Blackcurrant flavour
Food Supplements
500ml(20)€26.90€53.80/l -
MilicalMilical Extra Fat Burner Pine Apple X 7 Doses Saveur Ananas 7 Fioles de 10ml
Citrus aurantium extract is traditionally recognized for its lipid breaking action.
(10)€6.89€98.43/l -
-20%
PhytoceuticPhytoceutic Herbadetox Bio 20 Phials
12 active plants: Nettle, Mallow, Fennel, Melissa, Burdock, Rosemary, Dandelion, Chicory, Artichoke, Black Radish,
Herbal White Broth becomes Herbadetox but its formula becomes unchanged. After a period of excess food or seasonal changes, it is advisable to help the body eliminate accumulated waste.
(10)€8.76 €10.95 -
Lashilé BeautyLashilé Beauty Fat burner 14 Shots
Fat burner: WEIGHT LOSS, FAT COMBUSTION, ANTI-CAPITONS
(0)€24.08€114.67/l -
BiocyteBiocyte Slimming Fat burner with Morosil supports weight loss 240 g
Supports weight loss, fat reduction and skin firming with Morosil®, marine collagen and a green tea & L-carnitine fat-burning complex.
(1)€24.79€103.29/kg -
Made in France Vegan
Nat & FormNat&Form Premium Nutraceuticals Weight loss MorosilTM 400 60 capsules
Supports weight loss and fat metabolism with red orange extract and choline.
(0)€10.89€383.45/kgOut of stock
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 12.53ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;