Shampoos and hair care
-
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Soigner et renforcer Pink Power Restructuring Mask 300ml
The Pink Power Mask is an instant restructuring Capillary care product and a real shock treatment for dry, damaged hair.
€20.26€67.53/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Colour Radiance System Shampoo Resveratrol Vitamino Color 300ml
Thanks to antioxidants and UV filters, it preserves colour for up to 8 weeks thanks to its new formula based on resveratrol.
Resveratrol is a powerful anti-oxidant from grape skin that fights against colour fading and protects against UV rays.€14.99€49.97/l -
Made in France
OlaplexOlaplex No.3 Complete Repair Treatment 100 ml
Perfector No.3 restores Capillary bonds broken by chemical, thermal or mechanical treatments. It repairs, strengthens and hydrates damaged hair.
€27.95€279.50/l -
-20%
WeledaWeleda Rosemary Revitalising conditioner Romarin 150 ml
Weleda’s revitalising rosemary conditioner nourishes hair without weighing it down, thanks to lightweight jojoba oil.
€6.40 €7.99€42.67/l -
NatessanceNatessance Karite Hair oil 100 ml
Rich in omega 6 and 9, shea oil deeply nourishes and protects face, body and damaged hair.
€6.89€68.90/l -
-20% Organic
CattierCattier Volume Conditioner Thin Hair 150ml
Cattier Volume Conditioner nourishes, strengthens and restores hair lengths.
€6.64 €8.30€44.27/l -
Organic Made in France Promo
MelvitaMelvita L'Or Bio Extraordinary dry oil 50 ml
L'Or Bio by Melvita, a delicately Perfumes dry oil that absorbs quickly without leaving a greasy film.
€13.99€279.80/l -
-20% Made in France
Energie FruitEnergie Fruit 2-in-1 monoi and organic macadamia oil mask damaged hair 300 ml
A nourishing 2-in-1 hair treatment for dry or damaged hair, infused with organic macadamia oil—97% natural, vegan and made in France.
€4.79 €5.99€15.97/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Colour Radiance System Shampoo Resveratrol Vitamino Color 500ml
This shampoo protects and gives maximum shine to your coloured hair.
Thanks to antioxidants and UV filters, it preserves colour for up to 8 weeks thanks to its new formula based on resveratrol.€21.50€43.00/l -
-20% A gift for you
Saryna KeySaryna Key Damage Repair Pure African Shea Oil 50ml
Pure African Shea Oil
Repairing Care€28.72 €35.90€574.40/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Refill Colour Radiance System Shampoo Resveratrol 500ml
This shampoo protects and gives maximum shine to your coloured hair.
Thanks to antioxidants and UV filters, it preserves colour for up to 8 weeks thanks to its new formula based on resveratrol.€19.99€39.98/l -
KloraneKlorane Mango Nourishing Treatment Shampoo With Mango Butter Cheveux secs 200 ml
Klorane Nourishing Treatment Shampoo With mango Butter nourishes and restructures the hair shaft, closes up hair cuticles and fills in the cracks of the surface hydrolipidic film to protect it from dehydration
€7.00€35.00/l -
-20%
CattierCattier Shea Butter Shea Butter 100% Organic Face Body And Hair 20g
shea butter for body, hair and face
€3.11 €3.89€155.50/kg -
Made in France
René FurtererRené Furterer Sublime Curl Curls Definition Detangling Balm 150ml
Detangling balm with natural active ingredients for redefined curls and protection against frizz.
€15.60€104.00/l -
Organic
NatessanceNatessance Kids Apricot shampoo 500 ml
Gently revitalises children’s hair with organic apricot oil, shea butter and wheat proteins for natural shine.
€7.20€14.40/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Curl Expression Definition-activating gel cream with thermal protection 250ml
The professional hydration superdose for curly and frizzy hair, a gel cream with concentrated active ingredients for a professional result.
€22.99€91.96/l -
ArganicareArganicare Castor Reinforcing Masks 500ml
The Arganicare range with Castor oil is the ultimate hair growth Care! Your hair is visibly stronger, shinier and delicately Perfumes.
€13.50€27.00/l -
Organic Made in France
René FurtererRené Furterer Naturia Organic Micellar Shampoo 50ml
Rene Furterer Gentle Micellar Shampoo efficiently cleanses all hair types from age 3.
€3.35€67.00/l -
LuxeolLuxeol Density serum 100 ml
Thanks to its pea sprout extract, Luxéol Pousse Serum allows you to have up to +18,063 hair growth phase * (overall average: 7917 hair *).
€31.99€319.90/l -
Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Repair Intensive repair conditioner treatment 150 ml
This care product, enriched with 91% natural plant-based Keratin, repairs damaged and sensitised hair.
€23.68€157.87/l -
KloraneKlorane Centaurée Organic Hair Conditioner 200ml
KLORANE Organic Knapweed Hair conditioner gives your hair subtle cold reflections.
€10.90€54.50/l -
-20%
CattierCattier Shower Gel Family Shampoo And Shower Gel 500ml
Cattier Foaming Gel cleanses body and hair of the whole family, without damaging the skin.
€5.12 €6.40€10.24/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Hydrater et Nourrir Vanilla Ylang-Ylang Smoothie 250 ml
A nourishing hair milk to hydrate and soften textured hair.
€17.88€71.52/l -
Made in France
KloraneKlorane Grenade Shampoo With Pomegranate Colour Treated Hair Cheveux Colorés 200ml
KLORANE
Shampoo with pomegranate.Intended for coloured hair, this shampoo protects the colour from bleeding and progressive tarnishing. Your colour keeps its intensity and brilliance. Thanks to its cleansing base enriched with repairing agents, your hair remains soft, silky and easy to comb.
€7.00€35.00/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Detangling Milk Balm 150ml
Rene Furterer organic detangling treatment can be used daily by the entire family from the age of 3.
€13.04€86.93/l -
Organic
FlorameFlorame Organic Aloe Vera Gel 50ml
This Organic Aloe Vera Gel, renowned for its moisturising and soothing properties, is a real beauty treasure for caring for your body and hair.
€4.00€80.00/l -
-20% Organic
NatessanceNatessance Capillary Ultra nourishing organic shampoo with plant-based keratin 500 ml
Gently cleanses hard-to-manage hair while nourishing and adding shine with organic shea butter and plant-based keratin.
€5.92 €7.40€11.84/l -
Made in France
OlaplexOlaplex N°5 Bond Maintenance Conditioner 250ml
Olaplex N°5 Conditioner helps restore Capillary bonds without weighing hair down. It repairs, hydrates and detangles hair without weighing it down.
€28.90€115.60/l -
Made in France Vegan
NuxeNuxe Hair Prodigieux Mirror Shine Shampoo 50ml
Gently cleanses, nourishes without weighing hair down and delicately perfumes hair with the legendary fragrance of Huile Prodigieuse®.
€5.89€117.80/l -
-20%
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Shampoos 300ml
Absolut Repair Molecular Shampoo, Sulfate Free, Repairs Damage & Restores Strength.
For all types of damaged hair, 300ml.€16.73 €20.90€55.77/l -
-20% Made in France
Energie FruitEnergie Fruit 2 In 1 Coco & Organic Shea Butter Masks Hair Curls 300ml
2-in-1 Capillary care for your curly hair. Enriched with ORGANIC Coco Oil and Shea Butter, 97% natural ingredients, vegan and made in France.
€4.79 €5.99€15.97/l -
VichyVichy Dercos Kera Solutions Resurfacing Shampoo Dry Hair 250 ml
Resurfacing shampoo for damaged hair.
€11.29€45.16/l -
New
CaudalieCaudalie Hair loss serum 50 ml
Helps reduce hair loss and boosts growth with VineOxyl™.
€32.89€657.80/l -
-15% Organic
LogonaLogona Volumea Organic Beer and Honey Shampoo 500ml
Volume shampoo with beer and honey from Logona Bioes for fine, dry and fragile hair. Gives volume and shine. 500 ml bottle.
€13.33 €15.70€26.66/l -
Organic
Clemence&VivienClemence&Vivien Super serum for Bioes lengths and ends 30ml
A certified organic serum with Plant oils for soft, shiny, non-oily hair.
€7.90€263.33/l -
-20%
NatessanceNatessance Capillary Ultra-nourishing shea & plant keratin shampoo very dry, curly or coily hair 250 ml
Deeply nourishes dry, curly or coily hair with organic shea butter and plant keratin for 48-hour shine and repair.
€3.91 €4.90€15.64/l