🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union

Oral hygiene

  1. Crinex Interdental Brushettes Mini Gf X12 Phb Plus
    Crinex

    Crinex Interdental Brushettes Mini Gf X12 Phb Plus

    Interdental brushes help clean the interdental spaces.

    Brush diameter: 3mm

    (11)
    €8.69
  2. Made in France
    Boiron Homeodent Homeodent Complete Care For Teeth And Gums Anise Flavour 2x75ml
    Boiron

    Boiron Homeodent Homeodent Complete Care For Teeth And Gums Anise Flavour 2x75ml

    Dental hygiene of the adult.

    (2)
    €6.59
    €87.87/l
  3. Made in France
    Cb12 Alcohol-Free Mouthwash mild peppermint flavour 2 x 250 ml
    Cb12

    Cb12 Alcohol-Free Mouthwash mild peppermint flavour 2 x 250 ml

    CB12 White alcohol-free mouthwash features a specialised formula with polyvidone (PVP) to help whiten teeth naturally.

    (1)
    €12.17
    €24.34/l
  4. Superwhite Soft Toothbrush Brush Family X3
    Superwhite

    Superwhite Soft Toothbrush Brush Family X3

    A toothbrush designed to eliminate the bacteria responsible for bad breath on the teeth and tongue.

    (10)
    €1.99
  5. Fluocaril Dentifrice Junior Bi-Fluoré Menthe Douce 6 - 13 ans 2x75ml
    Fluocaril

    Fluocaril Dentifrice Junior Bi-Fluoré Menthe Douce 6 - 13 ans 2x75ml

    Toothpaste to take care of baby teeth, for kids aged 0-6.

    (1)
    €5.50
    €36.67/l
  6. Crinex Cylindrical interdental brushes X6 Phb Plus
    Crinex

    Crinex Cylindrical interdental brushes X6 Phb Plus

    Interdental brushes help clean the interdental spaces.

    Brush diameter: 3.5mm

    Diameter of the rod: 0.7mm

    (8)
    €5.90
  7. Gum Orthodontic Wax 723
    Gum

    Gum Orthodontic Wax 723

    Orthodontic wax protects lips and cheeks.

    (7)
    €3.70
  8. Elgydium Elugel Post-Operative Healing Gel 40 ml
    Elgydium

    Elgydium Elugel Post-Operative Healing Gel 40 ml

    Elugel is a sanitising oral gel used as a complement to periodontal and implant treatments, in case of sensitive gums, or in situations when you cannot brush your teeth efficiently.

    (7)
    €5.54
    €138.50/l
  9. Inava Dentofil Dentofil Fluor Dental Floss 35 M Menthe Fraîche 35m
    Inava

    Inava Dentofil Dentofil Fluor Dental Floss 35 M Menthe Fraîche 35m

    Inava Dentofil Fluor Dental Floss 35m is a waxed floss to enhance the removal of the dental plaque. Soaked with fluorine to protect from caries, it is extra-flat and resistant for an efficient action

    (3)
    €4.98
    €4.98/u
  10. Gum Technique + 490 Technique + Sunstar Supple Toothbrush 490
    Gum

    Gum Technique + 490 Technique + Sunstar Supple Toothbrush 490

    Toothbrush GUM Technique Flexible Normal

    ref: 490. 

    High performance brushing. Channel Quad-Grip

     Dome cut. Ergonomic handle.

    (7)
    €1.98
    €1.98/u
  11. Parodium Gingival gel for sensitive gums 50 ml
    Parodium

    Parodium Gingival gel for sensitive gums 50 ml

    Parodium gingival gel for fragile gums contains rhubarb extract and chlorhexidine.

    (15)
    €6.34
    €126.80/l
  12. Weleda Plant Toothpaste Gel Spearmint flavor 2x75ml
    Weleda

    Weleda Plant Toothpaste Gel Spearmint flavor 2x75ml

    WELEDA Plant toothpaste gel provides a gentle cleaning and protects sensitive gums.

    (30)
    €7.00
    €46.67/l
  13. -12%
    The Breath Co Sweet Mint Mouthwash 500ml
    The Breath Co

    The Breath Co Sweet Mint Mouthwash 500ml

    Developed by a dentist, this formula neutralises bad breath.

    (0)
    €7.50 €8.50
    €15.00/l
  14. Parodontax Toothpaste With Echinacea 75ml
    Parodontax

    Parodontax Toothpaste With Echinacea 75ml

    Parodontax daily toothpaste stops and prevents gum bleeding

    (11)
    €4.49
    €59.87/l
  15. Organic
    Cattier Toothpaste Dentargile Anis Antitartar Toothpaste 75ml
    Cattier

    Cattier Toothpaste Dentargile Anis Antitartar Toothpaste 75ml

    The toothpaste Dentargile strengthens the enamel and prevents tartar formation thanks to clay and anis essential oil combination.

    (21)
    €4.40
    €58.67/l
  16. Inava Toothbrush Junior 7-12 years
    Inava

    Inava Toothbrush Junior 7-12 years

    Junior toothbrush for children aged 7-12.

    (2)
    €3.40
  17. Gum Orthodontic Travel Kit
    Gum

    Gum Orthodontic Travel Kit

    Gum Travel Kit Orthodontic is recommended by dentists for your perfect oral hygiene during holidays: Toothpaste, Mouthwash, Orthodontic toothbrush & Wax.

    (8)
    €5.04
  18. Hyalugel Hyalugel Mouth Bath With Hyaluronic Acid 150ml
    Hyalugel

    Hyalugel Hyalugel Mouth Bath With Hyaluronic Acid 150ml

    Indicated in the treatment of mouth ulcers and inflammatory conditions.

    (5)
    €8.03
    €53.53/l
  19. Gum Access Dental Floss 50m
    Gum

    Gum Access Dental Floss 50m

    GUM Access Floss is particularly efficient for cleaning spaces between teeth, around crowns, bridges, implants.

    (8)
    €4.79
    €4.79/u
  20. Cb12 Mouth Wash 12 Hour Good Breath Arôme Menthe 250ml
    Cb12

    Cb12 Mouth Wash 12 Hour Good Breath Arôme Menthe 250ml

    Mouth wash which treats and prevents bad breath.

    (4)
    €8.72
    €34.88/l
  21. Gum Dental Wax 55m Fine Floss
    Gum

    Gum Dental Wax 55m Fine Floss

    The dental floss passes through all the interdental spaces.

    (9)
    €3.89
  22. Le Negri Natural Feather Toothpicks Individually Packaged X50
    Le Negri

    Le Negri Natural Feather Toothpicks Individually Packaged X50

    Ideal for delicate gums and interdental spaces.

    (7)
    €11.90
  23. Gum Pro Sensitive Toothbrush Ultra-Flexible 15/100e x2
    Gum

    Gum Pro Sensitive Toothbrush Ultra-Flexible 15/100e x2

    Gentle plaque removal.

    (1)
    €3.38
    €3.38/u
  24. Gum Butlerweave Dental Floss Waxed Mint 55m
    Gum

    Gum Butlerweave Dental Floss Waxed Mint 55m

    Dental floss cleans and refreshes.

    (2)
    €3.59
    €3.59/u
  25. Meridol Parodont Expert Ultra Supple Toothbrush x1
    Meridol

    Meridol Parodont Expert Ultra Supple Toothbrush x1

    MERIDOL
    toothbrush
    Parodont expert
    Dental hygiene, dental plaque, maintenance parodontale of the fragile gums and the sensitive gums.

    (12)
    €4.32
    €4.32/u
  26. Gum Classic 409 Classic Supple Compact Toothbrush x1
    Gum

    Gum Classic 409 Classic Supple Compact Toothbrush x1

    Toothbrush GUM Classic Soft

    4 rows Compact

    ref: 409.

    Dome cut. 

    Strands with rounded ends. Textured strands. Effectively removes dental plaque.

    (6)
    €2.50
    €2.50/u
  27. Alodont Care Freshness Mouthwash 500ml
    Alodont Care

    Alodont Care Freshness Mouthwash 500ml

    This Freshness Bath 500ml freshens breath after brushing.

    (1)
    €2.98
    €5.96/l
  28. 10% off 2nd
    Elmex Anti-Caries Inter X Soft Toothbrush x2
    Elmex

    Elmex Anti-Caries Inter X Soft Toothbrush x2

    Soft toothbrush with Inter X bristles to clean your teeth perfectly

    (4)
    €7.00
    €3.50/u
  29. Alviana Toothpaste Organic plant-based fluoride-free toothpaste 75 ml
    Alviana

    Alviana Toothpaste Organic plant-based fluoride-free toothpaste 75 ml

    Soothe sensitive gums and maintain oral balance with organic chamomile and sage for fresh breath.

    (12)
    €2.99
    €39.87/l
  30. Alodont Care Alodont Fix Fixing cream 50g
    Alodont Care

    Alodont Care Alodont Fix Fixing cream 50g

    50g fixing cream for dental prostheses to ensure maximum safety.

    (5)
    €6.59
    €131.80/kg
  31. Cb12 White teeth mouthwash fresh breath for 12 hours 250 ml
    Cb12

    Cb12 White teeth mouthwash fresh breath for 12 hours 250 ml

    CB12
    Mouthwash 
    white effect 
    Protects against bad breath 
    light Mint  flavour
    250ml 

    (9)
    €9.10
    €36.40/l
  32. Gum Soft-Picks Soft-picks 632 x40
    Gum

    Gum Soft-Picks Soft-picks 632 x40

    GUM Soft-Picks are interdental, rubber-tipped toothpicks which gently clean your gums and the space between your teeth.

    (11)
    €3.50
  33. Gum Paorex Anti-plaque Toothpaste 75ml
    Gum

    Gum Paorex Anti-plaque Toothpaste 75ml

    Thanks to GUM Paroex's chlorhexidine content, this toothpaste is able to fight against dental plaque and its side effects.

    (8)
    €2.59
    €34.53/l
  34. Meridol Complete Care Mouthwash 400ml
    Meridol

    Meridol Complete Care Mouthwash 400ml

    Meridol Complete Care mouthwash helps protect your gums and strengthen your teeth

    (5)
    €5.99
    €14.98/l
  35. Weleda Toothpaste For Children 50ml
    Weleda

    Weleda Toothpaste For Children 50ml

    Weleda toothpaste ensures an optimal cleaning, respecting your teeth enamel.

    (14)
    €4.00
    €80.00/l
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara