Caudalie Hair loss serum 50 ml
- y_2026, m_10, d_3, h_11
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_0, tr_81
- loc_en_GB, sid_155949, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 103.93ms
- REVIEWS, PRODUCT
Description
- Enriched with VineOxyl™, a patented grape seed innovation
- Reduces hair loss caused by stress or ageing
- Stimulates growth and strengthens hair density
- Lightweight texture with a non-greasy finish for daily use
- Suitable for all scalp types
Discover the Caudalie Hair Loss Serum, an expert solution to help combat hair loss related to stress, seasonal changes, post-pregnancy or ageing.
Patented, innovative formula
This treatment features VineOxyl™, a patented innovation derived from hydroxylated grape seed oil. This unique technology stimulates hair growth, strengthens hair density and helps reduce hair thinning for visible, long-lasting results.
Lightweight texture for daily use
Its lightweight texture and non-greasy finish make it the perfect addition to your daily haircare routine. Free from stickiness or residue, this serum blends seamlessly into your regimen.
This targeted formula works deeply to help preserve the vitality of your hair.
How to use it
How to use Caudalie Hair Loss Serum?
Apply 3 to 4 pipettes daily to dry or damp scalp, section by section. Gently massage in with your fingertips, then style as usual. Do not rinse. For lasting results, use as a 3-month course, then twice a week.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: AQUA/WATER/EAU, ALCOHOL DENAT., POLYGLYCERYL-4 CAPRATE, POLYGLYCERYL-6 CAPRYLATE, GLYCERIN, SODIUM BENZOATE, HYDROXYLATED HYDROLYZED GRAPE SEED OIL, LINALOOL, LIMONENE, PISUM SATIVUM (PEA) EXTRACT, SALVIA HISPANICA SEED EXTRACT, HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL, TOCOPHEROL, PARFUM (FRAGRANCE), EUGENOL.(377/036)
For external use only
Related products
-
Made in France
DucrayDucray Sensinol Soothing scalp itch relief spray Sensitive Scalp 30 ml
SOS anti-itching Care that instantly stops itchy scalp irritations.
(24)€13.00€433.33/l -
VichyVichy Dercos Aminexil Clinical 5 Men 21x6ml
VICHY Dercos Aminexil is a multi target anti hair loss treatment
(16)€47.89€380.08/l -
VichyVichy Dercos Aminexil Clinical 5 Women Hair Loss 21x6ml 21x6ml
Dercos
Aminexil Clinical 5
hair loss treatment
Multi-targets
Recurrent or installed hair loss
Stress and fatigue(67)€47.89€380.08/l -
René FurtererRené Furterer Okara No-Rinse Lightening Spray Natural Blonde, Dyed or Coloured Hair 150ml
René Furterer OKARA BLOND lightening spray instantly detangles and beautifies natural blonde, coloured or highlighted hair.
(32)€16.90€112.67/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Triphasic Reactional 2-in-1 Hair & Growth Treatment 12x5ml ampulas
An expert 2-in-1 hair loss & growth treatment
(365)€40.60€676.67/l -
René FurtererRené Furterer Tonucia Plumping Serum Cheveux dévitalisés 75ml
Plumping Tonucia Serum by René Furterer for a revitalized hair
(127)€20.92€278.93/l -
-20%
ArkopharmaArkopharma Forcapil Hair Elixir for Growth Density and Thickness thinning hair 50 ml
A blend of 5 botanical extracts to promote hair growth and boost density.
(5)€22.39 €27.99€447.80/l -
-20% Made in France
ArkopharmaArkopharma Forcapil Age Protect Regenerating Hair and Roots Care 125ml
Forcapil Age Protect helps reduce the signs of ageing in the Capillary.
(0)€22.72 €28.40€181.76/l -
Made in France
DucrayDucray Kelual Squanorm Refreshing Anti-Dandruff Lotion 200 ml
Refreshing lotion that instantly soothes the itching associated with dandruff from the 1st application.
(43)€11.89€59.45/l -
-10% Made in France Vegan
René FurtererRené Furterer Triphasic Progressive anti-hair loss treatment longer, denser hair 8 ampoules
Targets the 3 genetic markers of hair loss to strengthen density, resilience and reset hair implantation in a progressive treatment course.
(260)€44.99 €49.99€1,022.50/l
Reviews
- y_2026, m_10, d_3, h_11
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_0, tr_81
- loc_en_GB, sid_155949, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 10.76ms
- REVIEWS, PRODUCT