Caudalie Winter cocooning routine kit
- y_2026, m_9, d_27, h_11
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_0, tr_14
- loc_en_GB, sid_146420, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 138.2ms
- REVIEWS, PRODUCT
Description
- Caudalie Cocooning Hydration Kit: Cleansing Gel 30 ml, Intense Cream 15 ml, Lip Balm 4.5 g, Body Care 30 ml
- Includes 4 travel-size hydrating treatments for face and body
- Formulated with hyaluronic acid, organic grape water and plant butters
- Hydrates, nourishes and protects skin and lips throughout the winter
- Rich, sensorial textures – ideal for a complete cocooning routine
- Perfect for dry to very dry skin, including sensitive
- Cosmetic
Caudalie’s Winter Cocooning Routine Kit, available in a new limited edition, offers an ideal moisturising ritual for soft, comfortable skin throughout winter.
Four face and body products in travel sizes
This kit contains VinoHydra Hydrating Cleansing Gel (30 ml), VinoHydra Intense Hydration Cream (15 ml), Tinted Lip Balm (4.5 g) and Hyaluronic Nourishing Body Care Thé des Vignes (30 ml).
A complete winter routine
These four products work together effortlessly to create a complete cocooning routine, suited to the skin’s needs during winter.
europe@caudalie.com
CAUDALIE
sis 6 Place de Narvik
75008 PARIS
FRANCE
How to use it
How to use the Caudalie Winter cocooning routine kit?
Apply the Cleansing Gel morning and evening to damp skin. Massage until a fine foam forms, then rinse.
Apply the Intensive Hydration Cream morning and evening to the face and neck. Apply the Tinted Lip Balm to the lips and cheeks as often as needed. Its buildable tint creates a natural or more intense finish, depending on the number of layers.
Morning and evening, warm a small amount of Body Care between your hands. Massage upwards using circular movements.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI formula:
Body care: AQUA/WATER/EAU, COCO-CAPRYLATE/CAPRATE, GLYCERIN, VITIS VINIFERA (GRAPE) FRUIT WATER, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER EXTRACT, CANDELILLA/JOJOBA/RICE BRAN POLYGLYCERYL-3 ESTERS, GLYCERYL STEARATE, PALMITOYL GRAPE SEED EXTRACT, CETEARYL ALCOHOL, SODIUM STEAROYL LACTYLATE, SACCHARIDE ISOMERATE, CAPRYLYL GLYCOL, XANTHAN GUM, POTASSIUM SORBATE, ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER, VITIS VINIFERA (GRAPE) JUICE, TOCOPHEROL, HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL, SODIUM HYDROXIDE, CITRIC ACID, SODIUM PHYTATE, LIMONENE, SODIUM HYALURONATE, SODIUM BENZOATE, SODIUM CITRATE, PARFUM (FRAGRANCE), LINALOOL.(236/015)
Cream : AQUA/WATER/EAU, GLYCERIN, COCO-CAPRYLATE/CAPRATE, SQUALANE, CETEARYL ALCOHOL, ETHYL OLEATE, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER EXTRACT, VITIS VINIFERA (GRAPE) FRUIT WATER, POTASSIUM CETYL PHOSPHATE, PALMITOYL GRAPE SEED EXTRACT, CETEARYL GLUCOSIDE, XYLOSE, HYDROGENATED CASTOR OIL/SEBACIC ACID COPOLYMER, HYDROGENATED OLIVE OIL STEARYL ESTERS, CARBOMER, TOCOPHERYL ACETATE, CAPRYLYL GLYCOL, POTASSIUM SORBATE, HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL, SODIUM HYDROXIDE, TOCOPHEROL, VITIS VINIFERA (GRAPE) JUICE, CITRIC ACID, SODIUM HYALURONATE, SODIUM BENZOATE, PARFUM (FRAGRANCE).(392/006)
Cleansing gel: AQUA/WATER/EAU, DECYL GLUCOSIDE, GLYCERIN, DISODIUM COCOYL GLUTAMATE, PROPANEDIOL, VITIS VINIFERA (GRAPE) FRUIT WATER, PANTHENOL, ACACIA SENEGAL GUM, SUCROSE COCOATE, XANTHAN GUM, CITRIC ACID, CAPRYLYL GLYCOL, GLYCERYL CAPRYLATE/CAPRATE, POTASSIUM SORBATE, SODIUM BENZOATE, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE POWDER, VITIS VINIFERA (GRAPE) JUICE, SODIUM HYALURONATE, PARFUM (FRAGRANCE).(396/011)
Lip balm: CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, RICINUS COMMUNIS (CASTOR) SEED OIL, CERA ALBA/BEESWAX/CIRE D'ABEILLE, C10-18 TRIGLYCERIDES, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER, MACADAMIA TERNIFOLIA SEED OIL, PARFUM (FRAGRANCE), COPERNICIA CERIFERA CERA / COPERNICIA CERIFERA (CARNAUBA) WAX / CIRE DE CARNAUBA, HYDROGENATED CASTOR OIL, PALMITOYL GRAPE SEED EXTRACT, CI 15850 (RED 7), CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE), TOCOPHERYL ACETATE, CI 77499 (IRON OXIDES), HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL, CI 77492 (IRON OXIDES), CI 77491 (IRON OXIDES), SQUALANE, POLYHYDROXYSTEARIC ACID.(347/002)
For external use only
Related products
-
Made in France
CaudalieCaudalie VinoHydra Hydrating sorbet cream 60 ml
Caudalie Vinosource Moisturizing Sorbet has an immediate and long-lasting soothing action.
(1147)€17.50€291.67/l -
CaudalieCaudalie VinoHydra SOS Hydration intense cream 50 ml
Caudalie Vinosource-Hydra S.O.S is a comforting cream quenching your skin on a daily basis.
(973)€17.50€350.00/l -
Made in France
SvrSvr Sensifine Soothing hydrating care soothing hydrating cream 40 ml
This soothing moisturiser calms and hydrates sensitive, reactive skin with panthenol and nourishing plant oils.
(50)€8.89€222.25/l -
CaudalieCaudalie Vinopure Hydrating mattifying fluid 60 ml
A refreshing mattifying fluid for long-lasting hydration and shine control.
(4728)€17.89€298.17/l -
Made in France
CaudalieCaudalie VinoHydra Intensive Hydration Cream 60ml
VinoHydra Intensive Hydration Cream comes to the rescue of the driest, most sensitive skin.
(886)€17.50€291.67/l -
Made in France
CaudalieCaudalie VinoHydra Hydrating Gel 60ml
VinoHydra Hydrating Gel melts into the skin, leaving it suppler, as if bursting with water.
(8112)€17.50€291.67/l -
CaudalieCaudalie VinoHydra Intense hydration and comfort gift set
Discover the ideal routine to give your Skin comfort and Gentle!
(111)€17.90€198.89/lOut of stock -
CaudalieCaudalie VinoHydra Hydration & comfort duo
Discover the ideal routine to give your Skin comfort and Gentle!
(58)€18.50€205.56/lOut of stock -
Made in France
AcmAcm Azeane Cream for blemishes, imperfections and redness 30 g
Multi-action Care that moisturises and improves the overall appearance of the skin.
(39)€17.78€592.67/kgOut of stock -
Made in France
CeraveCerave Face Face cream 52 ml
Continuously hydrates skin and helps preserve the face and neck's protective barrier.
(581)€11.89€228.65/l
Reviews
- y_2026, m_9, d_27, h_11
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_0, tr_14
- loc_en_GB, sid_146420, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 13.92ms
- REVIEWS, PRODUCT