Clinique Fragrance-free roll-on deodorant duo 150 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 111.44ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Fragrance-free formula, dermatologist-tested for safety
- Effectively reduces perspiration and neutralises odours
- Quick-drying with a non-staining finish for all-day comfort
- Handy duo pack with two 75 ml roll-ons
- Gentle on sensitive skin and suitable for fragrance-intolerant skin
The Clinique Fragrance-Free Roll-On Deodorant Duo offers effective, discreet antiperspirant protection, even for sensitive skin. This practical set combines high performance with gentle care, ensuring all-day comfort for your daily routine.
Long-lasting protection with optimal skin tolerance
This roll-on deodorant duo works deeply to reduce perspiration and neutralise odours, leaving no white marks or sticky residue. Its fragrance-free formula, dermatologically tested, minimises irritation risk, while the quick-drying texture prevents discomfort. An essential choice for staying fresh and confident, even during the most demanding days.A convenient format for effortless daily use
With two identical roll-ons, this set ensures you always have a deodorant within reach—whether at home or on the go. The lightweight, non-staining formula glides on smoothly in one easy step, with no heavy or greasy after-feel. Designed for sensitive skin, this high-tolerance product fits seamlessly into even the most careful daily hygiene routines. Clinique’s proven formula delivers reliable antiperspirant protection while respecting skin’s natural balance—no compromises.Allergy-tested.
100% fragrance-free.
How to use it
How to use Clinique’s fragrance-free roll-on deodorant?
Apply daily to clean, dry skin, ideally after showering. Spread evenly under the arms without overapplying. For maximum comfort, avoid irritated or freshly shaved areas.
The roll-on format ensures precise, economical application. Gently shake before use if needed.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: Aluminum Chlorohydrate 18.20%, Water\Aqua\Eau, Ceteth-2, PPG-11 Stearyl Ether, Steareth-20, Myristalkonium Chloride, Quaternium-14, Sorbic Acid, Trisodium EDTA ILN37802* * Ingredients may vary. For the most accurate information, please refer to the list on the product packaging.
For external use only
Related products
-
CliniqueClinique Antiperspirant Deodorant Roll-on 75ML
Clinique Roll-On Deodorant slows down perspiration and neutralises bad odours. Patented formula.
(7)€13.48€179.73/l -
Made in France A gift for you Promo
AvèneAvène Body Regulating Deodorant Roll-on 50ml
Avene 24-hour deodorant provides a long-lasting protection against odours, soothes and leaves your skin moisturised.
(13)€9.98€199.60/l -
Made in France
VichyVichy Deodorants Intensive 72-hour roll-on antiperspirant sensitive skin 50 ml
Struggling with excessive sweating? Vichy’s 72-hour roll-on antiperspirant keeps you dry all day and is hypoallergenic.
(43)€8.16€163.20/l -
Made in France
SvrSvr Spirial Roll-on Deodorant Anti-perspirant 48h 50ml
SVR Spirial Roll-on antiperspirant regulates sweating, absorbs humidity and fights against bad odours.
(67)€6.49€129.80/l -
CliniqueClinique For Men Antiperspirant Deodorant Roll-on 75ml
Clinique Anti-perspirant deodorant for men neutralises odours with a delicate citrus fragrance.
(5)€16.99€226.53/lOut of stock -
A gift for you
ApivitaApivita Bee Fresh 24H Deodorants 50ml
Formulated with 98% natural ingredients, no aluminium salts or alcohol and enriched with patented propolis extract1 and probiotics, it's the answer for all women and men looking for a natural, clean yet efficient deodorant.
(1)€8.50€170.00/l -
UriageUriage Gentle Anti-Odour Deodorants for Sensitive Skin 50ml
Anti-odour Deodorants with 24-hour efficiency.
(3)€7.00€140.00/l -
SvrSvr Spirial 24H Roll-On Deodorants 50ml
Deodorants formulated with 98% natural ingredients, to limit the formation of unpleasant odours for 24 hours*.
(31)€6.49€129.80/l -
-16% Made in France
VichyVichy Deodorants Anti-perspirant deodorant no white/yellow marks Roll-on 2x50ml
VICHY deodorant prevents the appearance of yellow or white marks on clothes, ensures a 48h anti-perspirant action.
(73)€10.90 €12.90€109.00/l -
-16% Made in France
VichyVichy Deodorants 48h effective anti-perspirant for intense sweat roll-on sensitive skin 2 x 50 ml
Effectively controls intense sweat for 48 hours with a hypoallergenic, alcohol-free and fragrance-free formula, ideal for sensitive skin.
(106)€10.88 €12.89€108.80/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 12.21ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;