Novexpert Omegas Extra Rich Repair Cream 40ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 111.4ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
NOVEXPERT
Omegas
Extra Rich Repair Cream
40ml
Ready to embark on a cloud of softness?
Novexpert Extra Rich Repair Cream enriched with 5 skin-friendly Omegas is a unique cosmetic balm, providing an immediate comfort and lasting nourishment to your skin, without leaving a greasy film!
Without omegas, these essential lipids, our skin dries and "burns out".
= Our food, however, generally provides only 30% of necessary omegas
= Stress, pollution and smoking reduce them by almost 50%!
Novexpert jar brings 5 omegas from rare and precious plant oils (sea buckthorn, pomegranate, Inca Inchi...)
= nourishing Omega 6 & 9
= soothing Omega 3
= deeply regenerating Omega 5 & 7
Vernix caseosa: Inspired by the extraordinary fluid protecting baby's skin at birth (vernix caseosa), this innovative cocoon, based on plant butters, immediately envelops your skin.
A subtle blend of natural sugars, seaweed extract (hyaluronic acid and collagen boosters) protects and smoothes your epidermis, from the very first month!
contact@novexpert-lab.com
Laboratoires Novexpert
74 ZA de Montvoisin
91400 GOMETZ-LA-VILLE, France
Tél : 01.60.12.77.44
How to use it
Use a small amount on your entire face and massage it in with upward circular movements. A small amount of product is sufficient. Leave on 5 minutes for an optimal absorption before applying make-up. Frequency of use: 1 to 2 times a day (morning and/or evening).
For a complete nutrition & anti-ageing programme:
In the morning, daily: 2 drops of Hyaluronic Acid Booster Serum followed, 5 minutes later, by the application of Extra Rich Repair Cream.
In the evening, daily: Cleansing Oil with 5 Omegas followed by the application of Extra Rich Repair Cream.
In the evening, 2 to 3 times a week: Generously apply the SOS Ultra-Nourishing Mask to the entire face. Leave on for at least 15/20 minutes. Rinse off with lukewarm water or remove the excess without rinsing.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula : Aqua (Water)°, Glycerin°, Propanediol°, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil°*, Squalane°, Caprylic/Capric Triglyceride°, C12-16 Alcohols°, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter°, Palmitic Acid°, Cetearyl Alcohol°, Glyceryl Stearate Citrate°, Lactobacillus Ferment°, Trehalose°, Xylitylglucoside°, Parfum (Fragrance)°, Hydrogenated Lecithin°, Stearic Acid°, Plukenetia Volubilis Seed Oil°*, Ceramide Np°, Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder°*, Hippophae Rhamnoides Oil°*, Anhydroxylitol°, Phytosphingosine°, Tocopherol°, Xylitol°, Arginine°, Maltodextrin°, Laminaria Ochroleuca Extract°, Xanthan Gum°, Citric Acid°, Punica Granatum Seed Oil°*, Phenethyl Alcohol°, Phytic Acid°, Vigna Aconitifolia Seed Extract°.
100% of the total is of natural origin
Related products
-
Made in France
CaudalieCaudalie VinoHydra Hydrating sorbet cream 60 ml
Caudalie Vinosource Moisturizing Sorbet has an immediate and long-lasting soothing action.
(1150)€17.50€291.67/l -
Eye Care CosmeticsEye Care Cosmetics Anti-redness cream reactive skin 30ml
Anti-redness skin to soothe irritation and rosacea and reduce redness.
(3)€10.30€343.33/l -
Organic Made in France Vegan A gift for you
NovexpertNovexpert Hyaluronic Acid Repulp Cream 40ml
A duo of hyaluronic acids: plumping and firming action.
(7)€38.99€974.75/l -
Organic Made in France A gift for you
NovexpertNovexpert Magnesium Fluide Douceur Hydro-Biotique 30ml
Renforcer votre FILM HYDRO-LIPIDIQUE et dynamiser votre FLORE MICROBIOTIQUE
(3)€21.49€716.33/l -
Organic Made in France A gift for you
NovexpertNovexpert Magnesium Hydro-Biotic Gentle Cream 30ml
Boost your HYDRO-LIPIDIC FILM and MICROBIOTIC FLORA
(2)€21.49€716.33/l -
CliniqueClinique Moisture Surge(TM) Intense 72H Hydro-Replenishing Treatment dry skin 30ml
CLINIQUE Moisture Surge Intense 72H Hydro-Replenishing cream-gel hydrates & soothes your skin.
(95)€19.90€663.33/l -
CliniqueClinique 72H Intense Hydro-Relipid Care Dry skin 50ml
CLINIQUE Moisture Surge Intense is 72H Hydro-Relipidizing Care.
(95)€30.29€605.80/l -
Made in France
SvrSvr Sensifine Soothing hydrating care soothing hydrating cream 40 ml
This soothing moisturiser calms and hydrates sensitive, reactive skin with panthenol and nourishing plant oils.
(50)€8.89€222.25/l -
Made in France
BiodermaBioderma Crealine Anti-redness and flaking cream sensitive skin 40 ml
Soothes sensitive oily skin prone to redness and flaking while purifying irritated areas like the forehead or chin.
(77)€10.99€274.75/l -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Tolerance Hydra-10 Hydrating cream dry to very dry skin 40 ml
Deeply hydrates very dry to extremely dry skin for 48 hours with hyaluronic acid while protecting the skin’s microbiome.
(174)€16.39€409.75/lOut of stock
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 13.28ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;