TVM Bucogel Dental Gel for dogs 50ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 108.12ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
TVM
Bucogel
Dental Gel for dogs
Prevents plaque build-up
Contains fluoride
50ml
Oral Hygiene product for pets.
Bucogel® has been specially developed for use with dogs, cats and ferrets from an early age.
The original formula of this dental gel helps to maintain good oral hygiene, preventing bad breath and gum irritation:
- by limiting the formation or accumulation of dental plaque,
- by facilitating scaling and polishing of the teeth while respecting the dental enamel,
- by being well accepted by the animal.
For dogs, cats and ferrets, from an early age:
- Fights plaque and bad breath,
- Helps eliminate tartar,
- Maintenance after scaling,
- Teaching young people about oral hygiene.
Bucogel is used 2 or 3 times a week, or once a day if necessary.
export@domespharma.com
DÔMES PHARMA FR
57, rue des Bardines
63370 LEMPDES, France
Tél : +33 (0)4 73 61 75 76
How to use it
Oral application.
- Apply BUCOGEL using a toothbrush, finger pad or compress, or even directly into the oral cavity, distributing the gel evenly under the lips or directly on the tongue (5 mm to 3 cm of gel depending on the size of the animal).
- Brush or rub the teeth carefully, using a rotating motion. Allow about 1 minute per jaw.
- Do not rinse the animal's oral cavity. Bucogel can be swallowed without harm and its persistence in the mouth helps to prolong its beneficial effects.
Your vet may need to adapt the suggested instructions for use. Follow his recommendations carefully.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
Composition: Centella asiatica..... 0.50
Chlorhexidine digluconate ..... 0.20
Biosecure C320C * ..... 0.15
* Blend of different organic Citrus extracts
Descaling and polishing agent
No-rinse
Contains fluorine
Related products
-
RescueRescue Pets Bach Pets Remedy Pour Animaux 10ml
Rescue Pets helps manage the stress and emotions of our animals on a daily basis.
Made of Bach flowers
(13)€9.79€979.00/l -
-5%
Clement-ThekanClement-Thekan Denticroc Plaque Off Powder Chien Chat 40 g
Denticroc plaqueOff
Oral hygiene of the dogs and cats.
(9)€19.60 €20.59€490.00/kg -
MénophyteaMénophytea Menophytea silhouette Water retention 60 tablets
Developed by Nutreov’s research labs, Ménophytea® Silhouette Water Retention combines plant-based actives and vitamin B6 to help reduce fluid retention.
(23)€14.89 -
Horus PharmaHorus Pharma Regard + 1 Lens Case 60ml
Decontamination and care of soft contact lenses
(2)€4.94€82.33/l -
Made in France
VichyVichy Neovadiol Anti Ageing Night Cream Rose Rose Menopause Care for Mature Skin 50 ml
The Neovadiol Rose Platinium night cream from Vichy is an anti-ageing treatment recommended for mature women, to act on sagging and dry skin, and restore the radiance of the complexion. It is particularly suitable for thin skin, loss of firmness, density and elasticity with age, in case of dry skin and dull complexion.
(170)€29.99€599.80/l -
MénophyteaMénophytea Menophytea silhouette Water retention 2x30 tablets
Helps reduce water retention and supports natural drainage with ash, artichoke and hibiscus extracts enriched with vitamin B6.
(14)€12.99 -
ProzymProzym OFF plate for animals Fresh breath 180g
Prozym Plaque Off 180g by CEVA for fresh breath, anti-strawberry and anti-plaque for dogs and cats
(1)€65.50€363.89/kg -
Made in France
ProzymProzym Chewable sticks for oral hygiene for dogs over 25 kg 2 x 12 units
Helps prevent plaque and tartar build-up while effectively freshening breath.
(1)€15.50€40.36/kg -
Biofood BF PetfoodBiofood BF Petfood Dental Bone Raw Chew Bone 23cm 23cm
23 cm chew bone
(0)€7.79€64.92/kg -
Made in France Vegan
ProzymProzym Chewable dental hygiene sticks for dogs up to 25 kg 12 units
Keep your dog or cat’s breath fresh and teeth clean with Prozym dental sticks – fights plaque and tartar for pets up to 25 kg.
(3)€10.00€131.58/kg
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 12.03ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;