Vichy Man 72-hour anti-perspirant deodorant 50 ml
- y_2026, m_10, d_3, h_11
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_2, tr_1
- loc_en_GB, sid_4707, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 125.71ms
- REVIEWS, PRODUCT
Description
- Alcohol-free and paraben-free formula for optimal skin tolerance
- Neutralises odours and reduces perspiration effectively
- Provides 72-hour protection against odour and wetness
- Convenient 50 ml stick for easy application
- Specially designed for men with sensitive skin
Vichy Homme 72-Hour Anti-Perspirant Deodorant delivers long-lasting protection against perspiration, specially designed for sensitive skin. This deodorant combines high efficacy with gentle care, ensuring optimal skin tolerance without compromise.
Extreme, long-lasting protection
With its advanced anti-perspirant formula, this deodorant provides optimal 72-hour protection, making it ideal for demanding days or physical activity. Unlike conventional products, it effectively controls moisture while maintaining the skin’s natural balance. Its prolonged efficacy makes it an essential choice for men seeking a reliable yet discreet solution. Vichy’s dermatological expertise ensures targeted action against odour and excessive perspiration.
Gentle and kind to sensitive skin
This deodorant stands out with its alcohol-free and paraben-free formula, minimising irritation risks. Particularly suited to sensitive or reactive skin, it avoids the stinging and redness often caused by traditional deodorants. Its light, non-sticky texture glides on effortlessly, leaving no residue on clothing. A daily essential, it delivers high performance with skin-friendly care for confident, comfortable wear.
Choose Vichy Homme 72-Hour Anti-Perspirant Deodorant—the perfect balance of intense protection and dermatological gentleness.
relationconsommateur@lorealparis.oaccare.fr
L'OREAL SA
L’ORÉAL PARIS - 14, rue Royale
75008 Paris France
Tél : 03 66 74 99 46
How to use it
How to use Vichy Homme 72-hour anti-perspirant deodorant?
For optimal effectiveness, apply this deodorant to clean, thoroughly dry skin. Spray from 15 cm away from the underarms without over-applying, ideally after showering or shaving. The spray format allows for quick, even coverage.
Avoid contact with the eyes or mucous membranes. A single application provides long-lasting protection for up to 72 hours, even during intense activity.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: AQUA / WATER • ALUMINUM CHLOROHYDRATE • DIMETHICONE • C14-22 ALCOHOLS • STEARETH-100/PEG-136/HDI COPOLYMER • PARFUM / FRAGRANCE • PERLITE • PHENOXYETHANOL • C12-20 ALKYL GLUCOSIDE • TETRASODIUM GLUTAMATE DIACETATE (F.I.L. C165373/2).
Ingredients may vary. For the most accurate information, please refer to the list on the product packaging.
No specific precautions are required for this product under normal or reasonably foreseeable conditions of use.
Related products
-
Made in France
VichyVichy Deodorants Effective 72-hour anti-perspirant for sweat control roll-on format 2 x 50 ml
Vichy Roll-on anti-perspirant deodorant for men ensures a 72h comfort & efficiency.
(65)€13.99€139.90/l -
Made in France
VichyVichy Man Hydramag anti-fatigue moisturising care Sensitive skin 50 ml
In case of tiredness, this face care gives immediate and visible results.
(38)€15.89€317.80/l -
Made in France
VichyVichy Man Ultra Refreshing Deodorant Spray 100 ml
Get 24 hour deodorising efficacy with the Vichy Homme Ultra-Refreshing Deodorant Spray.
(15)€8.50€85.00/lOut of stock -
-16% Made in France
VichyVichy Deodorants 48h effective anti-perspirant for intense sweat roll-on sensitive skin 2 x 50 ml
Effectively controls intense sweat for 48 hours with a hypoallergenic, alcohol-free and fragrance-free formula, ideal for sensitive skin.
(106)€10.88 €12.89€108.80/l -
-16% Made in France
VichyVichy Deodorants Anti-perspirant spray Spray 2x125ml
Vichy antiperspirant spray offers a 48h protection & freshness.
(33)€10.90 €12.90€43.60/l -
Made in France
VichyVichy Deodorants Intensive 72-hour roll-on antiperspirant sensitive skin 50 ml
Struggling with excessive sweating? Vichy’s 72-hour roll-on antiperspirant keeps you dry all day and is hypoallergenic.
(43)€8.16€163.20/l -
Made in France
VichyVichy Minéral Roll-on Deodorant 48Hr Sensitive Skin 50ml
Vichy mineral roll-on ensures a 48h anti-odor efficiency for a sensitive skin.
(28)€7.79€155.80/l -
Made in France
VichyVichy Deodorants Deodorant 48h Aluminium Salt Free Sensitive Skins Mineral 2x125ml
VICHY
Deodorant Mineral 48h
Without aluminum salts
sensitive skins
Spray 2x125ml(31)€13.79€55.16/l -
RocRoc Keops Deodorant stick Moderate Perspiration 2 x 40 ml
Deodorant stick for sensitive skins, eliminates bad odours. Alcohol-free, hypoallergenic, fragrance-free, no bactericide. SPECIAL OFFER 2 LOT
(79)€11.89€148.62/l -
EtiaxilEtiaxil Detranspirants 4 days sensitive roll-on deodorant for sensitive skin 2 x 15 ml
Sensitive skin underarm deodorant that stops sweat for 4 days.
(15)€15.89€1,059.33/l
Reviews
- y_2026, m_10, d_3, h_11
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_2, tr_1
- loc_en_GB, sid_4707, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 12.55ms
- REVIEWS, PRODUCT