Filorga NCEF-Revitalize Revitalisation set
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 119.78ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Enriched with NCEF, a poly-revitalising complex inspired by aesthetic treatments
- Targets wrinkles, firmness and skin radiance
- Hydrates, plumps and gradually reduces the signs of ageing
- Complete routine: serum, cream and refreshing sheet mask
- Suitable for all skin types seeking comprehensive anti-ageing action
Discover the Filorga NCEF-Revitalize Revitalisation Set – a comprehensive anti-ageing revitalising routine designed to combat visible signs of ageing. This intensive programme targets wrinkles, firmness and radiance for regenerated, visibly rejuvenated skin.
NCEF technology for multi-action results
This set harnesses the power of the NCEF complex, inspired by aesthetic procedures, to hydrate, plump and gradually reduce signs of ageing. Fine lines appear diminished, skin regains firmness and the complexion recovers brightness and even tone.
A complete sensory experience
Combining a revitalising serum, a rich cream and a fabric mask, this routine delivers ultimate comfort and an immediate refreshing effect. An ideal solution for those seeking comprehensive anti-ageing care.
This formula balances effectiveness with a luxurious feel.
How to use it
How to use Filorga NCEF-Revitalize?
Apply serum and cream morning and evening to cleansed face, neck and chest. The serum enhances the cream’s action. Use the sheet mask 1 to 2 times a week, leaving it on for 15 minutes without rinsing.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula:
NCEF-REVITALIZE CREAM: INCI Formula: AQUA (WATER, EAU), GLYCERIN, ETHYL OLEATE, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER, HYDROGENATED VEGETABLE OIL, PROPANEDIOL, METHYLSILANOL MANNURONATE, CETYL ALCOHOL, ARACHIDYL ALCOHOL, CELLULOSE, MANNITOL, DIMETHICONE, METHYLPROPANEDIOL, SODIUM STEAROYL GLUTAMATE, BEHENYL ALCOHOL, STEARYL STEARATE, SODIUM POLYACRYLATE, PARFUM (FRAGRANCE), ARACHIDYL GLUCOSIDE, SODIUM BENZOATE, CITRIC ACID, POLYACRYLATE CROSSPOLYMER-6, TOCOPHERYL ACETATE, PEG-20 CASTOR OIL, HYDROLYZED HYALURONIC ACID, POLYGLYCERYL-10 DIOLEATE, NIACINAMIDE, CERA CARNAUBA/COPERNICIA CERIFERA (CARNAUBA) WAX/CIRE DE CARNAUBA, RHUS VERNICIFLUA PEEL WAX, MAGNESIUM STEARATE, ALCOHOL DENAT., TAURINE, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, CARNOSINE, SODIUM PCA, POTASSIUM SORBATE, PENTYLENE GLYCOL, ARGININE, SODIUM PHYTATE, ADENOSINE, POLYGLYCERYL-10 DIPALMITATE, PEG-60 HYDROGENATED CASTOR OIL, ZEA MAYS (CORN) OIL, SODIUM LACTATE, HABERLEA RHODOPENSIS LEAF EXTRACT, CALCIUM PANTOTHENATE, INOSITOL, TOCOPHEROL, RETINOL, DIPEPTIDE DIAMINOBUTYROYL BENZYLAMIDE DIACETATE, XANTHAN GUM, BENZOIC ACID, ROSA MOSCHATA SEED OIL, GLYCINE, ACETYL TETRAPEPTIDE-11, MAGNESIUM SULFATE, NICOTINAMIDE ADENINE DINUCLEOTIDE, ACETYL TETRAPEPTIDE-9, ERGOTHIONEINE, BIOTIN, PALMITOYL TRIPEPTIDE-1, PALMITOYL TETRAPEPTIDE-7, CI 17200 (RED 33)
NCEF-REVITALIZE SERUM: Ingredients may vary. For the most accurate information, please refer to the list on the product packaging. INCI Formula: AQUA (WATER, EAU), PROPANEDIOL, GLYCERIN, PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL, TRIETHYL CITRATE, 1,2-HEXANEDIOL, SODIUM CITRATE, NIACINAMIDE, CITRIC ACID, SODIUM BENZOATE, PARFUM (FRAGRANCE), TAURINE, POLYGLYCERYL-10 DIOLEATE, CARNOSINE, SODIUM PCA, MANNITOL, SODIUM HYALURONATE, TOCOPHERYL ACETATE, PENTYLENE GLYCOL, ARGININE, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, BENZOTRIAZOLYL DODECYL P-CRESOL, XANTHAN GUM, HYDROLYZED HYALURONIC ACID, ADENOSINE, POLYGLYCERYL-10 DIPALMITATE, SILYBUM MARIANUM EXTRACT, GLYCERYL CAPRYLATE, DIPEPTIDE DIAMINOBUTYROYL BENZYLAMIDE DIACETATE, TOCOPHEROL, BENZOIC ACID, GLYCINE, PSEUDOALTEROMONAS FERMENT EXTRACT, MAGNESIUM SULFATE, NICOTINAMIDE ADENINE DINUCLEOTIDE, ERGOTHIONEINE, CI 17200 (RED 33)
NCEF-REVITALIZE TISSUE MASK: INCI Formula: AQUA (WATER, EAU), PENTYLENE GLYCOL, GLYCERIN, XANTHAN GUM, POLYSORBATE 20, SODIUM PCA, SODIUM LACTATE, SODIUM HYALURONATE, PARFUM (FRAGRANCE), TETRASODIUM GLUTAMATE DIACETATE, CITRIC ACID, POLYGLYCERYL-10 DIOLEATE, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE POWDER, TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, LINALYL ACETATE, NIACINAMIDE, GLYCINE, FRUCTOSE, UREA, POLYGLYCERYL-10 DIPALMITATE, SODIUM BENZOATE, TAURINE, CARNOSINE, TOCOPHEROL, MANNITOL, ARGININE, INOSITOL, HYDROLYZED HYALURONIC ACID, BENZOIC ACID, MAGNESIUM SULFATE, NICOTINAMIDE ADENINE DINUCLEOTIDE, ERGOTHIONEINE
Related products
-
FilorgaFilorga Time-Filler 5XP Gift Set Shot + Free Cream
Smooths expression lines and plumps skin with a 4% neuropeptide complex and hyaluronic acid for an injection-inspired de-creasing effect.
(0)€62.12€2,070.67/l -
Organic Made in France Vegan A gift for you
NovexpertNovexpert Hyaluronic Acid Hydro-Tonic Mist 100ml
Concentrated anti-aging hydrating & plumping treatment
(4)€22.00€220.00/l -
Coup D'EclatCoup D'Eclat Smoothing Cream 1st Wrinkles 50ml
The comfort cream corrects and prevents the first signs of ageing.
(3)€15.49€309.80/l -
Made in France
GaranciaGarancia Abracadabaume Abracadabaume Perfect Illusion - 12g
Abracadabaume Perfect Illusion is the first beauty care which creates light, unbelievably magic which instantly transforms your skin grain.
Hide the dilated wrinkles and pores.
(4)€42.40€3,533.33/kgOut of stock -
AcmAcm Boréade Smoothing Imperfection Correction sensitive skin 40 ml
Double anti-ageing + anti-blemish action for radiant skin.
(27)€13.00€325.00/l -
MartidermMartiderm Platinum Gf Vital-age Cream Normal To Combination Skins 50 ml
GF vital age cream
revitalises and restores
long lasting moisture
mattifying effect
(1)€39.90€798.00/l -
MartidermMartiderm Black Diamond Skin Complex 10 ampoules 20 ml
Reduces signs of ageing and revitalises skin with an antioxidant vitamin complex for a radiant, firmer-looking complexion.
(2)€32.99€1,649.50/l -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Hyaluron Activ Procedure Hexapeptide Solution Tensor Serum 18ml
It contains a powerful anti-ageing peptide, inspired by the mechanism of action of botulinum injections.
(97)€45.52€2,528.89/l -
MartidermMartiderm Night Renew X 30 Phials
night anti aging booster
renews, moisturises and firms
(2)€38.80€646.67/l -
Made in France
VichyVichy Liftactiv First wrinkles protocol kit
Giftboxes wrinkle and firmness creams(1)€30.85€474.62/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 15.64ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;