Garancia En Deux Coups De Baguette Recharge micellar cleansing water 400 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 104.02ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Enriched with prebiotics and biotechnological polysaccharides
- Removes make-up, impurities and pollution without tightening
- Hydrates, soothes and protects the skin barrier
- Eco-friendly refill in a 100% recyclable bottle
- Suitable for all skin types, including sensitive
Discover the Garancia En Deux Coups De Baguette Micellar Cleansing Water Refill, an innovative solution for gentle yet effective cleansing that preserves your skin’s natural balance.
Optimal cleansing and hydration
This micellar water refill removes make-up, impurities and pollution without tugging, thanks to a formula enriched with prebiotics (derived from chicory root) and biotechnological polysaccharides. These active ingredients help to hydrate, soothe and maintain the skin barrier, while supporting a healthy microbiome. A clinical test confirms its efficacy: 100% of users felt their skin was thoroughly cleansed, and 82% experienced immediate soothing.
Eco-friendly and sensorial
This eco-refill, fully recyclable, cuts plastic use by 50% while offering an indulgent daily experience with its enchanting rose fragrance. A skincare product that delivers performance with environmental responsibility.
Micellar cleansing water for the face, eyes and lips.
Hydrating cleanser(1) that helps preserve the skin barrier.
Formula with prebiotics and biotechnological polysaccharides, featuring an enchanting rose fragrance.
(1)Test on active ingredient
INNOVATION
With a wave of its magic wand, this micellar water cleanses and removes make-up perfectly.
It eliminates make-up, impurities and pollution without tugging.
At its core, a biotechnological polysaccharide helps hydrate and soothe the skin(1).
Enriched with an active ingredient from chicory root, a valuable prebiotic, it helps maintain the skin microbiome and barrier.
Economical: this eco-refill, now fully recyclable, reduces plastic use by 50%(2).
(1)Test on active ingredient (2)Packaging weight of the eco-refill vs 1 pump bottle of 400 ml (50%)
RESULTS
MAKE-UP REMOVED(3)
100% felt their skin was cleansed of make-up
SKIN CLEANSED(3)
100% felt their skin was thoroughly cleansed
SKIN SOOTHED(3)
82% felt their skin was soothed
SENSORIAL EXPERIENCE
Enchanting Rose Fragrance.
(3)Clinical test under dermatological control, 21 days.
How to use it
How to use Garancia En Deux Coups De Baguette micellar water?
Refill your bottle with the top-up. Soak a cotton pad and let it sit for 5 seconds on the eyes before removing make-up. No rinsing required. Suitable for all skin types, including sensitive skin.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: AQUA (WATER/EAU)*, POLYGLYCERYL-4 CAPRATE*, INULIN*, GLYCERIN*, BIOSACCHARIDE GUM-1*, LEVULINIC ACID*, SODIUM LEVULINATE*, GLYCERYL CAPRYLATE*, SODIUM BENZOATE, P-ANISIC ACID*, SODIUM HYDROXIDE, CITRIC ACID*, ETHYL VANILLIN, PARFUM (FRAGRANCE), CITRONELLOL, GERANIOL
*Natural origin
For external use only
Related products
-
Made in France
GaranciaGarancia Enchantee Source Micellar Old Rose Water Refill 400ml
Micellar Cleansing Water Old Rose Eco-Refill . This micellar water gathers 4 actions in one gesture only : cleanses, moisturizes, soothes and brigthens.
(19)€14.89€37.22/l -
Made in France
GaranciaGarancia Enchantee Source Micellar Cleansing Sweet Almond Water Refill 400ml
Micellar Cleansing Water Sweet Almond Eco-Refill
This micellar water gathers 4 actions in one gesture only : cleanses, moisturizes, soothes and brigthens.
(7)€14.89€37.22/lOut of stock -
Made in France
GaranciaGarancia Enchantee Source micellar cleansing water orange blossom refill 400 ml
Micellar Cleansing Water Orange Blossom Eco-Refill
This micellar water gathers 4 actions in one gesture only : cleanses, moisturizes, soothes and illuminates.
(6)€14.89€37.22/lOut of stock -
GaranciaGarancia Source Micellaire Enchantée Rose bottle 400ml
Source Micellaire Enchantée with a Rose fragrance combines 4 actions in a single step: Cleanses, Removes make-up (Face, Eyes, Lips), Hydrates, Soothes and Brightens.
(1)€19.10€47.75/lOut of stock -
GaranciaGarancia Micellar Water Source Micellaire Enchantée Fleur d'Oranger bottle 400ml
Source Micellaire Enchantée with the fragrance of Fleur d'Oranger combines 4 actions in a single step: Cleanses, Removes make-up (Face, Eyes, Lips), Hydrates, Soothes and Illuminates.
(0)€19.10€47.75/l -
GaranciaGarancia Enchanted micellar water almond bottle 400 ml
Source Micellaire Enchantée with Almond fragrance combines 4 actions in a single step: Cleanses, Removes make-up (Face, Eyes, Lips), Hydrates, Soothes and Brightens.
(1)€19.10€47.75/l -
New
GaranciaGarancia En Deux Coups De Baguette Micellar Cleansing Water 400 ml
Gently cleanses, removes make-up and hydrates while soothing skin with prebiotics.
(0)€10.90€27.25/l -
NorevaNoreva Universal lotion Micellar Cleansing Lotion 500ml
Noreva universal lotion softens your skin and removes make-up (including waterproof).
(7)€10.00€20.00/l -
-85% Made in France
BiodermaBioderma Crealine Micellar solution make-up remover fragrance free créaline H20 H2O Sans parfum 2x500ml
Gently remove make-up from sensitive, dry skin.
(219)€2.53 €16.91€2.53/l -
Made in France
SvrSvr Sensifine AR Micellar Water Sensitive Skins Prone To Redness 400 ml
SVR
Sensifine AR
micellar waterTo remove make-up and soothe the face, the lips and eyes of sensitive prone to redness skins.
400ml
(90)€6.98€17.45/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 15.87ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;