La Roche-Posay Lipikar Soothing protective cleansing body wash for sensitive skin 1 L
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 29.15ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Enriched with niacinamide and shea butter, essential ingredients for skin comfort
- Gently cleanses sensitive skin while respecting its natural balance
- Helps preserve the skin barrier and hydrolipidic film every day
- Gentle gel texture in a practical 1-litre bottle
- Suitable for the sensitive skin of the whole family, from newborns onwards
La Roche-Posay Lipikar soothing protective cleansing body wash for sensitive skin gently cleanses sensitive skin for the whole family, helping to preserve its natural balance. This cleansing formula is designed to meet the needs of sensitive skin from an early age.
Gentle, protective cleansing
Lipikar cleansing body wash combines a cleansing base that respects the skin’s physiological balance with two key ingredients: Niacinamide and Shea Butter. Together, they help restore the skin barrier and hydrolipidic film, which are essential for sensitive skin comfort. This body wash gently cleanses without disrupting the skin’s natural functions. Suitable for the whole family, soothing protective body wash can also be used on babies’ delicate skin.
A formula for sensitive skin
Lipikar body wash has a cleansing base that respects the skin’s physiological balance. It is suitable for a hygiene routine designed to limit feelings of discomfort associated with cleansing. Its versatility means it can be used on the body, as well as on babies’ scalps and intimate areas. This formula is also gentle around the eyes and is designed to not sting the eyes. It combines ease of use with cleansing action suited to sensitive skin.
With its gentle, protective cleansing action, this product supports the whole family, including babies, while respecting sensitive skin.
relationclient@LaRochePosay.oaccare.fr
La Roche-Posay France
Laboratoire Dermatologique
AVENUE RENE LEVAYER
86270
How to use it
How to use La Roche-Posay Lipikar?
Use every day in the shower or bath. Apply generously to the face and body on damp skin. Massage gently to create a lather, then rinse thoroughly. This cleansing body wash is suitable for the whole family and fits easily into your daily routine.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI formula: AQUA / WATER / EAU • SODIUM LAURETH SULFATE • PEG-200 HYDROGENATED GLYCERYL PALMATE • GLYCERIN • COCO-BETAINE • PPG-5-CETETH-20 • POLYSORBATE 20 • PEG-7 GLYCERYL COCOATE • NIACINAMIDE • PRUNUS AMYGDALUS DULCIS OIL / SWEET ALMOND OIL • CITRIC ACID • COCAMIDE MEA • PEG-55 PROPYLENE GLYCOL OLEATE • PEG-60 HYDROGENATED CASTOR OIL • PEG-75 SHEA BUTTER GLYCERIDES • PENTYLENE GLYCOL • POLYQUATERNIUM-11 • PROPYLENE GLYCOL • SODIUM CHLORIDE • SODIUM HYDROXIDE • TRISODIUM ETHYLENEDIAMINE DISUCCINATE • SODIUM BENZOATE • PARFUM / FRAGRANCE (F.I.L. N70082879/1).
If the product comes into contact with the eyes, rinse them immediately and thoroughly. Do not leave within reach of children without supervision. Do not swallow
Related products
-
La Roche-PosayLa Roche-Posay Lipikar Cleansing Gel 400ml
Lipikar
_x000D_Cleansing Body Cream-Gel Anti-Irritation
_x000D_
Protection against hard water
Soap-free. Fragrance-free. Paraben-free_x000D_High tolerance cleansing, soap-free, fragrance-free, paraben-free. Helps restore the skin barrier.
_x000D_(20)€7.49€18.72/l -
Made in France
La Roche-PosayLa Roche-Posay Effaclar Effaclar H Iso-Biome Hydrating Cleansing Cream 200 ml
La Roche-Posay Effaclar H Derma Soothing Hydrating Cleansing Cream 200ml is a cleansing cream specially formulated for the skin made fragile by over-drying treatments.
(107)€11.98€59.90/l -
Made in France
La Roche-PosayLa Roche-Posay Lipikar Syndet AP+ cleansing cream for eczema-prone skin 200 ml
Gently cleanses and soothes irritation and itching with shea butter and niacinamide in this enriching wash cream.
(195)€9.40€47.00/l -
Made in France
La Roche-PosayLa Roche-Posay Lipikar Syndet AP+ cleansing cream for eczema-prone skin 400 ml
Gently cleanses dry, eczema-prone skin and soothes itching with shea butter and niacinamide.
(553)€13.00€32.50/lOut of stock -
Made in France
La Roche-PosayLa Roche-Posay Cicaplast B5 purifying soothing cleansing gel 200 ml
An ultra-gentle foaming cleanser that soothes and purifies without drying out irritated or dry-sensitive skin.
(44)€9.48€47.40/l -
Made in France
La Roche-PosayLa Roche-Posay Lipikar Cleansing oil 400 ml
AP + cleansing oil is designed for dry to eczema prone skin
(494)€13.98€34.95/l -
Made in France
La Roche-PosayLa Roche-Posay Lipikar Syndet Ap+ cleansing cream for skin prone to atopic eczema eco refill 400 ml
Soothes sensitive and very dry skin, restores the skin barrier with shea butter and rebalances the microbiome with Aqua Posae Filiformis.
(64)€11.50€28.75/l -
La Roche-PosayLa Roche-Posay Lipikar Syndet AP+ Anti-irritation lipid-replenishing cleansing cream + son éco-recharge 400ml 400ml
Discover Lipikar Syndet AP+ from, a cleansing cream with a shower gel texture.
(6)€26.62€33.28/lOut of stock -
Made in France
NeutradermNeutraderm Super-Fatting Dermatological Protective Shower Gel dry skin 1 l
A nourishing daily shower gel for the whole family, it preserves the skin’s moisture barrier.
(85)€5.89€5.89/l -
Made in France
SvrSvr Topialyse Eco refill shower gel Soothing Hydrating 24h Protection Anti-Drying 1 l
TOPIALYSE GEL LAVANT gently cleanses and protects the skin from drying factors. Its soothing, 24-hour moisturising formula reduces the sensation of itching
(170)€6.46€6.46/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 12.44ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;