Granions Complex Age Control NR resveratrol niacinamide riboside 60 tablets
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 112.77ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Enriched with resveratrol, niacinamide and NR for synergistic action
- Helps combat the effects of cellular ageing and oxidative stress
- Supports energy metabolism and reduces fatigue
- Convenient format: 60 breakable tablets for a 1-month course
- Suitable for adults looking to maintain daily vitality
Granions Complex Age Control NR Resveratrol Niacinamide Riboside is an innovative formula designed to actively support cellular ageing and preserve vital energy. This supplement works synergistically on key metabolic and oxidative protection mechanisms to provide comprehensive, preventative support.
A powerful blend of anti-ageing actives
This complex combines ingredients recognised for their complementary properties: resveratrol, a potent antioxidant polyphenol from grapes, helps protect cells against oxidative stress, while niacinamide supports energy metabolism and psychological function. NR (nicotinamide riboside), a NAD+ precursor, and myrobolan further enhance this action by maintaining cellular and tissue integrity. Together, they help slow the effects of biological ageing and sustain overall balance, even during periods of fatigue or intense activity.
A daily preventative approach
Designed for long-term use, Granions Age Control seamlessly fits into any wellness routine. Its synergistic French formula targets cellular longevity, energy production and overall well-being—before the first signs of ageing appear. Perfect for those who want to take proactive steps, this supplement blends historical expertise (since 1948) with innovation, featuring rigorously manufactured ingredients at optimal dosages for maximum efficacy.
This long-term routine is the ideal partner for preserving energy and cellular vitality, day after day.
info@granions.fr
LABORATOIRE DES GRANIONS
1198 Av. Maurice Donat
06250 Mougins
+33 4 97 15 24 12
How to use it
How to use Granions Complex Age Control NR?
Take 1 tablet in the morning and 1 at midday, with meals and a glass of water. The tablets can be easily divided for convenient dosing. A one-month course helps establish an effective routine.
Tip: Combine with a balanced diet to optimise results.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
Ingredients: Bulking agents: microcrystalline cellulose – dicalcium phosphate, nicotinamide riboside chloride, quercetin, trans-resveratrol, vitamin B3, anti-caking agent: tricalcium phosphate, rose (Rosa centifolia L), myrobalan extract (Terminalia Chebula L), coating agent: hydroxypropylmethylcellulose, lubricant: magnesium salts of fatty acids.
Nutritional analysis:
*Nicotinamide riboside chloride (300 mg),
Trans-resveratrol (100 mg),
Quercetin (200 mg),
Myrobalan extract (50 mg),
Rose (50 mg),
Vitamin B3 (213 mg, 1331% RI**).
**RI: Reference Intake.
This food supplement should be used as part of a healthy lifestyle. It is not a substitute for a varied and balanced diet. Do not exceed the recommended daily dose. Keep out of reach of young children. Those taking medication should consult a healthcare professional before use. Not recommended for pregnant or breastfeeding women. Store in a cool, dry place away from heat and moisture.
Related products
-
NaturactiveNaturactive Borage Oil X 30 Capsules
dietary supplement
borage oil
contributes to the suppleness and elasticity of the skin.
(0)€9.63 -
NaturactiveNaturactive Borage Oil X 60 Capsules
dietary supplement
borage oil
contributes to the suppleness and elasticity of the skin.
(5)€7.99 -
GranionsGranions Collagen+ Anti-Age Sublimlift 10 x 50ml shots
Naticol® hydrolysed type I marine collagen with proven results on wrinkle reduction, Hydration, elasticity and skin radiance.
(3)€28.89€57.78/l -
OenobiolOenobiol Derma Expert Marine collagen anti-wrinkle 10 Shots
The all-round anti-ageing shot with the maximum dose of pure marine collagen.
(50)€29.69€118.76/l -
GranionsGranions Bovine collagen complex 242 g
Supports skin, hair and nail beauty while promoting joint health with collagen, hyaluronic acid and vitamin C.
(1)€17.89€73.93/kg -
GranionsGranions All-in-One Beauty and anti-ageing red berries 146 g
Blends superfruits, probiotics and functional mushrooms to support a radiant complexion, healthy digestion and daily energy.
(0)€23.32€159.73/kg -
GranionsGranions SublimLift Anti-ageing collagen chocolate flavour 330 g
Works from within to promote firmer, hydrated and radiant skin, thanks to marine collagen, hyaluronic acid and vitamin C.
(0)€28.99€0.09/ -
KersiensKersiens Hyaluronic 500 2x 81 capsules + 2 free Face Masks
Innovative formula based on active ingredients certified and scientifically recognised for their anti-ageing action (Ovoderm®, Ceramosides™).
(0)€108.90€2,763.96/kgOut of stock -
BiocyteBiocyte Anti-ageing Collagen Express 45 Gummies
With a base of Collagen, Vitamin C and a delicious fruit flavour, they provide anti-ageing benefits and are a pleasure to use.
(2)€13.69€101.41/kg -
Made in France
BiocyteBiocyte Anti-wrinkle Collagen HA 1300mg Beauty and Firmness 80 capsules
Specially developed for the skin.
(1)€23.99€521.52/kg
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 12.54ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;