Contact lenses
-
DensmoreDensmore Sterilef Periocular Wipes x14
Wipes for clean, comfortable eyes. Adults and Children.
€7.99€0.57/u -
Bausch & LombBausch&Lomb Easysept Hydrogen Peroxide Contact Lens Solution 360 ml
Easysept with hydrogen peroxide decontaminates and preserves all soft contact lenses, including silicone hydrogel lenses.
€10.99€30.53/l -
MeniconMenicon Spray & Clean Cleaning solution for rigid permeable lenses 15ml
Preservative-free cleaning spray for rigid permeable lenses for oily tears
€13.96€930.67/l -
Bausch & LombBausch&Lomb Renu Renu Advanced Multifunction Solution 360ml
ReNu® Advanced multifunction solution features a unique triple disinfection system. ReNu® Advanced multi-purpose solution rehydrates lenses.
€10.99€30.53/l -
MeniconMenicon Multifunctional solution for soft lenses with Hyaluronic Acid 100ml
MENICON YALFRESH is a multifunctional solution based on Hyaluronic Acid for decontamination of the skin
€4.90€49.00/l -
AlconAlcon Opti-Free Pure Moist Multi-Function Decontamination Solution 90 ml
Opti-free Puremoist multi-purpose decontamination solution contains hydraglyde, a hydrating matrix that provides 16 hours of lens hydration for all-day wearing comfort.
€9.90€110.00/l -
Bausch & LombBausch&Lomb Ceruprotect spray bottle Special for swimmers 10ml
Protection for the ear canal against external environmental factors (bath, sea and swimming pool, special swimmers). Hydration and soothing of the ear canal (film-forming action).
€6.07€607.00/l -
Bausch & LombBausch&Lomb BOSTON SIMPLUS MULTIFUNCTIONAL SOLUTION FOR RIGID LENSES 120ML 120ml
BOSTON
Multifunctional solution
Removes Proteins
Cleanses, decontaminates, preserves, lubricates, rinses and moisturises
For rigid lenses
Gas permeable
120ml€11.74€97.83/l -
NeovisNeovis Neovis Total lubricating eye emulsion 30 x 0.4 ml
Neovis Total is an ophthalmic lubricant emulsion.
€12.20€1,016.67/l -
MeniconMenicon Solocare Aqua Multifunctional solution for soft lenses 90ml
To care for all types of soft lenses with an anti-coating case. Cleans, decontaminates, rinses, preserves, deproteinises and lubricates.
€4.99€55.44/l -
InnoxaInnoxa HydraVision Multifunctional solution for soft contact lenses for sensitive eyes 360ml
Sterile multi-purpose solution for cleansing, hydration and disinfection.
€7.69€21.36/l -
InnoxaInnoxa HydraVision Multifunctional solution for soft contact lenses for sensitive eyes 3x360ml+100ml
Sterile multi-purpose solution for cleansing, hydration and disinfection.
€19.90€16.86/l -
Horus PharmaHorus Pharma Regard Solutions Multifonctions + 1 Lens Case 355ml
HORUS
Regard Multifunctional solutions
Decontamination and care of soft contact lenses
Sterile, isotonic and buffered solution
Oxychlorite® System
Special for sensitive eyes
Medical device
55ml + 1 case included€12.89€36.31/l -
InnoxaInnoxa HydraVision Multifunctional solution for soft contact lenses for sensitive eyes 100ml
Sterile multi-purpose solution for cleansing, hydration and disinfection.
€4.49€44.90/l -
Eye Care SolutionEye Care Solution Multifunctional Cleaning Solution For Soft Lenses 3x360ml
An all-in-one care solution for soft contact lenses
€16.99€15.73/l -
QuiesQuies Contact lens solution for soft lenses 30 ml
A versatile all-in-one solution for soft contact lenses.
€2.69€89.67/l -
Eye Care SolutionEye Care Solution Multifunctional Cleaning Solution For Soft Lenses 360ml
An all-in-one care solution for soft contact lenses
€7.78€21.61/l -
MeniconMenicon Solocare Aqua Multifunctional solution for soft lenses 3x360ml
To care for all types of soft lenses with an anti-coating case. Cleans, decontaminates, rinses, preserves, deproteinises and lubricates.
€41.95€38.84/l -
OphtalmicOphtalmic Comfort Jazz Multi-purpose care solution for soft contact lenses Sensitive eyes 360ml
For all silicone hydrogel and hydrogel soft contact lenses. Sensitive eyes.
€9.98€27.72/l -
AlconAlcon Aosept Hydraglyde Moisture Matrix 360ml
AOSEPT PLUS
Cleansing and decontaminating oxidising solution
Hydraglyde
Moisture matrix
Cleanses, decontaminates and neutralises
All types of lenses
360ml + Soaking case€13.90€38.61/l -
MeniconMenicon Solocare Aqua Multifunctional solution for soft lenses 360ML
To care for all types of soft lenses with an anti-coating case. Cleans, decontaminates, rinses, preserves, deproteinises and lubricates.
€18.95€52.64/l -
Horus PharmaHorus Pharma Vismed Multi Lubricating Eye Drops 15 ml
Relieves dry eye discomfort with sodium hyaluronate for long-lasting hydration and comfort.
€12.71€847.33/lOut of stock -
Bausch & LombBausch&Lomb Ophtaxia Daily hygiene wipes for the eye area 20 units
Daily hygiene and care for eyelids and eyelashes.
€7.30€0.36/uOut of stock -
Bausch & LombBausch&Lomb Ophtaxia Ophtaxia 20 Wipes Eyes And Eyelids Hygiene 10 Unidoses
Bausch & Lomb
Ophtaxia wipes
hygiene and daily care of eyelids and eyelashes
Used only infections, allergies, blepharitis, of ocular dryness and meibomiens dysfunction
Preservative
medical device
20 individual sterile wipes€4.00€80.00/lOut of stock -
Horus PharmaHorus Pharma Multi lubricating eye gel 15 ml
Provides intense, long-lasting relief for dry eyes with its high-viscosity, preservative-free gel formula.
€11.91€794.00/lOut of stock -
AlconAlcon Systane Lubricant Eye Drops Ultra 10ml
SYSTANETM ULTRA Lubricant Eye Drops is a dry eye treatment for the temporary relief of burning and irritation due to dry eyes.
€9.41€941.00/l -
MeniconMenicon MeniCare Pure Multi-function solution for rigid permeable lenses 70ml
Care solution for all types of rigid permeable lenses. Clean, decontaminate, rinse, preserve, lubricate
€5.99€85.57/lOut of stock -
InnoxaInnoxa Hydrating eye drops for red and tired eyes Blue formula 2 x 10 ml
They are indicated for red, irritated and tired eyes, to relieve symptoms of ocular discomfort.
€15.90€795.00/lOut of stock -
InnoxaInnoxa Hydrating eye drops for dry, irritated eyes Colourless formula 10ml
They are colourless and indicated for red, irritated and tired eyes, to relieve symptoms of ocular discomfort.
€6.89€689.00/lOut of stock -
InnoxaInnoxa Hydrating eye drops for red and tired eyes blue formula 10 ml
Soothe and hydrate irritated, red or tired eyes with methyl blue and calming floral waters.
€8.99€899.00/lOut of stock