Herbatint Color Glow Colour Mask 150 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 146.3ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Enriched with plant oils and high-intensity pigments
- Revives colour and neutralises warm tones
- Nourishes, brightens and delivers a glossy finish in 10 minutes
- Ready-to-use mask texture, no mixing required
- Suitable for dark brown to dark blonde hair
Discover the Herbatint Color Glow Colour Mask, a semi-permanent colour mask that revives and intensifies your shade while deeply nourishing your hair. Achieve professional results at home in just 10 minutes.
Colour and care in one
This mask combines high-intensity pigments for vibrant colour with a formula enriched in natural plant oils that strengthen and protect. It delivers an immediate glossy finish, while preserving the hair’s natural integrity. Suitable for all hair types, it even neutralises warm tones for a cool ash effect on brown to dark blonde shades.
Respect and commitment
With 97% naturally derived ingredients, this product is ammonia-free, PPD-free and tested on sensitive skin. It’s also vegan and supports a circular economy, using upcycled ingredients and recycled packaging. A gentle, responsible and sensory colour experience.
This formula blends performance with ethics for truly transformed hair.
How to use it
How to use the Herbatint Colour Mask?
Wearing gloves, apply to clean, damp hair. Spread evenly through mid-lengths and ends. Leave on for 10 minutes, then rinse thoroughly. Ready to use, no mixing required. Proceed with styling as usual.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula:
Iced Espresso: Aqua (Water), Cetearyl alcohol, Propylene glycol, Behentrimonium chloride*, Behenamidopropyl dimethylamine*, Oryza sativa (Rice) bran oil, Lactic acid, Butyrospermum parkii (Shea) butter unsaponifiables, Parfum (Fragrance), Soybean glycerides, Linum usitatissimum (Linseed) seed oil, Ananas sativus (Pineapple) fruit [Ananas Sativus (Pineapple) Fiber Crosspolymer], Persea gratissima (Avocado) oil, Tocopheryl acetate, Yeast polysaccharides, Lactobacillus ferment, Sodium levulinate*, Sodium benzoate*, Basic yellow 87, Basic red 51, Disperse Violet 1, HC Blue No. 15, HC Blue No. 2.
Hot Chocolate: Aqua (Water), Cetearyl alcohol, Propylene glycol, Behentrimonium chloride*, Behenamidopropyl dimethylamine*, Oryza sativa (Rice) bran oil, Lactic acid, Butyrospermum parkii (Shea) butter unsaponifiables, Parfum (Fragrance), Soybean glycerides, Linum usitatissimum (Linseed) seed oil, Ananas sativus (Pineapple) fruit [Ananas Sativus (Pineapple) Fiber Crosspolymer], Persea gratissima (Avocado) oil, Tocopheryl acetate, Yeast polysaccharides, Lactobacillus ferment, Sodium levulinate*, Sodium benzoate*, Basic brown 17, Acid Violet 43, Basic yellow 57, Basic Red 51, HC Blue No. 2, HC Blue No. 16.
Soft Caramel: Aqua (Water), Cetearyl alcohol, Propylene glycol, Behentrimonium chloride*, Behenamidopropyl dimethylamine*, Oryza sativa (Rice) bran oil, Lactic acid, Butyrospermum parkii (Shea) butter unsaponifiables, Parfum (Fragrance), Soybean glycerides, Linum usitatissimum (Linseed) seed oil, Ananas sativus (Pineapple) fruit [Ananas Sativus (Pineapple) Fiber Crosspolymer], Persea gratissima (Avocado) oil, Tocopheryl acetate, Yeast polysaccharides, Lactobacillus ferment, Sodium levulinate*, Sodium benzoate*, HC Blue No. 2, Basic Brown 17, Basic Red 76, Basic yellow 57, HC Blue No. 16.
Pure Pearl: Aqua (Water), Cetearyl alcohol, Propylene glycol, Behentrimonium chloride*, Behenamidopropyl dimethylamine*, Oryza sativa (Rice) bran oil, Lactic acid, Butyrospermum parkii (Shea) butter unsaponifiables, Parfum (Fragrance), Soybean glycerides, Linum usitatissimum (Linseed) seed oil, Ananas sativus (Pineapple) fruit [Ananas Sativus (Pineapple) Fiber Crosspolymer], Persea gratissima (Avocado) oil, Tocopheryl acetate, Yeast polysaccharides, Lactobacillus ferment, Sodium levulinate*, Sodium benzoate*, HC Blue No. 2, Acid Violet 43, Basic Brown 17, HC Blue No. 12.
Natural origin ingredient
*Derived from a natural origin ingredient
• Perform a skin sensitivity test 48 hours before use.
• Avoid contact with eyes.
• Wear suitable gloves during application.
• Keep out of reach of children.
• May cause an allergic reaction.
• Do not use if you have a known sensitivity to any of the ingredients in this product
Related products
-
Multiple choice
L'Action Cosmetique MediaticL'Action Cosmetique Mediatic Mascara For Grey Hair 6+ 3ml
PARIS ACTION
Bye Bye grey hair
Semi-permanent touch-up
Applies in 1 minute
Covers white hair and bleached roots
6+3ml(4)€15.90€6,360.00/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Hair Touch Up Retouching Dark Blonde Roots 75ml
Immediate camouflage of roots.
(4)€14.99€199.87/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Hair Touch Up Light Brown Root Touch-Ups 75ml
Immediate camouflage of roots.
(3)€14.99€199.87/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Hair Touch Up Brown roots touch-ups 75ml
Immediate camouflage of roots.
(4)€14.99€199.87/l -
Multiple choice
HerbatintHerbatint Colouring Temporary Hair touch-up mascara 10ml
Temporary Hair Touch-Up is the temporary solution that instantly masks white hair quickly and easily.
(0)€0.00/lOut of stock -
VitalcareVitalcare Retouching light brown roots 75ml
Light brown root touch-up spray 75ml(0)€11.27€150.27/l -
VitalcareVitalcare Touching up black roots 75ml
Root Touch Up Spray Black 75ml(0)€11.27€150.27/l -
New A gift for you A gift for you
Multiple choice
Phyto ParisPhyto Paris Color Gloss Care Mask 200 ml
Neutralises brassy and yellow tones while nourishing hair with violet pigments.
(0)€19.90€119.40/l -
Multiple choice
L'Action Cosmetique MediaticL'Action Cosmetique Mediatic Repair Touch Stick Grey Hair 4g
L'ACTION PARIS
Gray hair stick
Covers gray hair and discolored roots
Applies in 1 minute(4)€10.19€3,057.50/kg
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 12.9ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;