Herbes et Traditions Joint bud synergy 50 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 115.65ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Made with horsetail, plant macerates and floral waters
- Supports joint flexibility
- Best results with a 6–8 week course
- Easy to use: just 10–15 drops daily in water
- Perfect for adults looking to maintain mobility
- Food supplement – Net weight: 50 g
Herbes et Traditions Joint Bud Synergy offers a natural approach to supporting daily joint comfort. This carefully crafted food supplement combines the power of bud extracts and botanicals to help maintain smooth, easy movement.
A targeted botanical blend
This thoughtful formula brings together bud macerates, floral waters and horsetail extract – a plant traditionally recognised for its beneficial properties. Horsetail in particular helps maintain joint flexibility, providing natural support for those looking to preserve mobility. The synergistic combination of ingredients works holistically with the body, selected for their complementary benefits.
Gentle, natural support
Designed to fit seamlessly into your wellness routine, this supplement harnesses the strength of plant-based actives. The bud and botanical synergy delivers comprehensive support tailored to joint health needs. Free from unnecessary additives, this pure formulation respects the body's natural balance – ideal for those seeking nature-derived solutions.
This joint support blend bridges traditional herbal wisdom with modern wellbeing, offering everyday comfort through carefully selected plant ingredients.
How to use it
How to use Herbes et Traditions Joint Bud Synergy?
Add 10 to 15 drops daily to a glass of water, taken before meals. Gently swirl to mix. For an optimal course, follow this routine for 6 to 8 weeks.
Tip: For precise dosing, use the built-in dropper. Store away from light and heat.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
Ingredients per 15 drops: Betula pendula (Birch bud macerate)* – 225 mg, Ribes nigrum (Blackcurrant bud macerate)* – 225 mg, Sequoiadendron giganteum (Giant Sequoia young shoot macerate)* – 187.5 mg, Chamaemelum nobile (Roman Chamomile floral water)* – 37.5 mg, Laurus nobilis (Bay Laurel leaf hydrosol)* – 37.5 mg, Equisetum arvense (Horsetail aerial parts fluid extract)* – 37.5 mg
*Ingredients from Organic Farming
Do not exceed the recommended daily dose. This product is not a substitute for a varied, balanced diet and a healthy lifestyle. Keep out of reach of children. For adults only. Not recommended for pregnant or breastfeeding women. Do not use if allergic to salicylates or intolerant to non-steroidal anti-inflammatory drugs. Do not use in cases of cardiac or oedematous renal failure. Do not use alongside anti-diuretic medication. Consult a pharmacist before use. Not recommended for those on anticoagulant therapy. Not recommended for individuals with hypertension. Not recommended in cases of known cross-allergies, particularly to the Asteraceae family.
Store at room temperature.
Refer to the use-by date (DLU) on the bottle.
For further product information, consult a healthcare professional or your local organic store.
Related products
-
Organic
HerbalgemHerbalgem Tree Buds Hawthorn Spray Bio 15ml
Balancing action, it can be taken for long periods.
(0)€7.99€532.67/l -
Organic
VitaflorVitaflor Organic Raspberry Plant Bud Extract 15ml
VITAFLOR.
Organic bud extract.
Raspberry plant.
Rubus idaeus.
Drinkable drops.
Food supplement.
15ml.(3)€10.90€726.67/l -
Organic
VitaflorVitaflor Organic Gingko Bud Extract 15ml
VITAFLOR.
Organic bud extract.
Gingko.
Ginkgo biloba.
Drinkable drops.
Food supplement.
15ml.(0)€10.90€726.67/l -
Organic
VitaflorVitaflor Organic Vine Bud Extract 15ml
VITAFLOR.
Organic bud extract.
Vine.
Vitis vinifera.
Drinkable drops.
Food supplement.
15ml.(0)€10.90€726.67/l -
Organic
Herbes et TraditionsHerbes et Traditions Organic Men's Comfort Bud Synergy 50 ml
Supports male urinary comfort with organic small-flowered willowherb and French bud extracts.
(0)€23.90€478.00/kg -
Organic
Herbes et TraditionsHerbes et Traditions Organic Feminine Comfort Buds Synergy 50 ml
Helps ease discomfort during menopause and the menstrual cycle with a blend of fennel and botanical extracts.
(0)€23.90€478.00/kg -
Organic
Herbes et TraditionsHerbes et Traditions Synergie de Bourgeons Circulation Bio 50 ml
Supports healthy blood circulation with red vine extract and botanical actives.
(0)€23.90€478.00/kg -
Organic
Herbes et TraditionsHerbes et Traditions Organic Sleep Buds Synergy 50 ml
Promotes restful sleep with valerian extract and botanical macerates.
(0)€23.90€478.00/kg -
Organic
HerbalgemHerbalgem Organic Apple Tree 30ml
This is a dietary supplement designed for women suffering from hot flushes and people who want to give up tobacco and alcohol.
(1)€11.98€399.33/l -
Organic
HerbalgemHerbalgem Olive Bioes 30ml
Food Supplements.
All the energy of the tree concentrated in the bud.(0)€11.98€399.33/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 12.46ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;