IBSA Ialuset Healing Cream with Hyaluronic Acid 100g
- y_2026, m_9, d_28, h_10
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_3, tr_6
- loc_en_GB, sid_7009, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 11.38ms
- REVIEWS, PRODUCT
Description
GENEVRIER
IALUSET
Cream
Hyaluronic acid
Medical device
100g
Looking for a soothing and healing solution for your wounds?
Discover Ialuset Cream with Hyaluronic Acid by Genevrrier Laboratories!
Hyaluronic acid is the dermis fundamental component, vital at all the stages of the healing process.
Boosts re-epithelialization of skin lesions.
Thanks to its hygroscopic power, maintains a humid environment favorable to the tissue regeneration.
The hyaluronic acid used in this cream is obtained by organic fermentation.
Designed to heal uninfected, oozing or superinfected wounds, including leg ulcers.
Pleasant and discreet fragnance.
Ialuset by Genevrier is an acknowledged healing treatments range.
Enrich your family pharmacy with its other Ialusetcare products: Irritation soothing spray & gel, adhesive protective pads, scar healing cream.
mail.fr@ibsagroup.com
IBSA PHARMA SAS
Parc de Sophia Antipolis, Les Trois Moulins
280 Rue de Goa, 06600 ANTIBES
Tél. 33 (0) 4 92 911 560
How to use it
Use Ialucet cream with hyaluronic acid for healing your wounds.
After a routine cleaning, use the cream directly on the wound, then place a sterile gauze.
Maintain the hold with an appropriate bandage. Before renewing the application, clean the wound with physiological serum.
Use once a day from the budding phase until a complete healing.
The cream can be removed by simple washing.
The progress of your wound healing is at your doctor's sole discretion.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
Sodium hyaluronate.
Excipients : tensioactve, decylester of oleic acid, emulsifying wax, glyecerol, methyl-p-hydroxybenzoate and propyl-p-hydroxybenzoate, dihydroaetate, acidififying agent, fragrance, water
Frequently Asked Questions
What is Ialuset Hyaluronic Acid Cream used for?
Ialuset Cream is designed to promote the healing of non-infected wounds, such as cuts, minor burns, and chapped or cracked skin, while supporting skin regeneration.
How should this healing cream be applied?
After cleansing the wound, apply a 2–3 mm layer of Ialuset Cream directly to the affected area once daily, until the skin has healed. Cover with a dressing if needed.
How does the hyaluronic acid in this cream support healing?
The hyaluronic acid helps maintain an ideal moisture balance and plays an active role in all stages of skin repair, encouraging faster and healthier healing.
Is Ialuset Cream suitable for all types of wounds?
It is suitable for non-infected wounds only. For deep or extensive wounds, or if there is no visible improvement, it’s important to consult a healthcare professional.
More details
The Role of Hyaluronic Acid in Skin Repair with Ialuset
Specially formulated for damaged or sensitive skin, Ialuset healing cream combines the regenerative power of healing hyaluronic acid with soothing agents to accelerate recovery. Its gentle yet effective formula is designed to support the natural healing process while keeping the skin deeply hydrated.
At the heart of this skin repair ointment is hyaluronic acid, a molecule naturally present in the skin. Known for its exceptional water-retention capacity, it helps create an optimal environment for tissue regeneration. By maintaining hydration levels, it promotes skin suppleness, reduces discomfort, and supports the skin's natural renewal cycle—making it a key ingredient in modern hyaluronic acid skin therapy.
- Deep hydration for improved skin flexibility
- Non-occlusive protective film that shields without clogging pores
- Cellular regeneration support, ideal for dry, damaged or post-injury skin
Whether used as a moisturizing wound cream or as part of a daily care routine for fragile skin, Ialuset delivers targeted relief with clinically backed results.
Related products
-
IBSAIBSA Ialuset healing cream 100 g
Healing cream for non-infected, weeping or secondarily infected wounds, including leg ulcers.
(35)€8.99€89.90/kg -
-15% Made in France
A-DermaA-Derma Cytelium Drying spray 100 ml
This soothing drying spray calms irritated areas.
(48)€8.32 €9.79€83.20/l -
IBSAIBSA Ialuset Pro Family Healing cream for superficial wounds suitable for adults and children 100 g
Helps heal superficial wounds and supports tissue regeneration with ultra-pure hyaluronic acid.
(16)€10.63€106.30/kg -
IBSAIBSA Ialuset Pro Family Healing cream for superficial wounds suitable for adults and children 25 g
Helps speed up the healing of minor wounds and supports skin regeneration with ultra-pure hyaluronic acid.
(5)€5.50€220.00/kg -
IBSAIBSA Ialuset Pro Plus Antibacterial cream for infected wounds 25 g
Supports healing of minor wounds and superficial burns with hyaluronic acid and the antibacterial action of silver sulfadiazine.
(5)€8.50€340.00/kg -
Osmo SoftOsmo Soft 4-in-1 healing gel for wound treatment 50 g
Osmo soft 4in1 healing agent from Cooper for wounds, cuts, abrasions, pressure sores and open leg ulcers
(9)€5.50€110.00/kg -
BayerBayer BiseptineCica heals minor wounds 50 g
Bayer BiseptineCica to speed up healing of minor wounds
(3)€6.06€121.20/kg -
IBSAIBSA Ialuset Pro Derm Post-surgery wound cream 25 g
Helps hydrate and heal non-infected wounds with its 0.4% hyaluronic acid formula.
(1)€9.58€383.20/kg -
A gift for you
AvèneAvène Cicalfate+ Skin Repair Cream Peaux Sensibles Et Irritees 100ml
Repairing cream to soothe irritated skin.
(1707)€11.99€119.90/l -
CicatridineCicatridine Healing Moisturising Cream 60 Gr 60g
Cicatridine Cream is a cream for external use with restorative and moisturising hyaluronic acid that facilitates the healing of the skin in the everyday life: dry skin, scars, skin irritation, chapped skin, burns, cuts, abrasions, scratches.
(55)€10.98€183.00/kg
Reviews
- y_2026, m_9, d_28, h_10
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_3, tr_6
- loc_en_GB, sid_7009, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 11.02ms
- REVIEWS, PRODUCT