Isispharma Uveblock Velvet Mousse Cream SPF50 40 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 120.14ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Enriched with S.O.D, a high-performance antioxidant enzyme
- Protects and evens out skin tone against sun damage
- Smooths, mattifies and blurs pores upon application
- Velvet-mousse texture – lightweight with an invisible, non-greasy finish
- Suitable for all, including sensitive skin and babies from 0+
Isispharma Uveblock Velvet Mousse Cream SPF50 transforms sun protection with its groundbreaking velvety mousse texture and visible results. This innovative formula combines high SPF50 protection with advanced antioxidant action, shielding skin from sun damage while enhancing its natural beauty every day.
Protection and radiance in one step
This luxurious velvet mousse cream delivers optimal defence through its SPF50 rating and key active ingredient, SOD (superoxide dismutase)—a powerful antioxidant enzyme that neutralises free radicals. The lightweight, non-greasy and non-sticky formula glides on like an invisible veil, leaving skin with a bare-skin finish and matte appearance. Clinical trials demonstrate outstanding results: 100% of users reported smoother skin and a more even complexion, while 95% noticed visibly minimised pores. Perfect for sensitive skin, it remains effective even during perspiration.
Daily comfort and versatility
Beyond its protective benefits, Uveblock Velvet SPF50 stands out with its rich yet melting texture, which transforms into an airy mousse upon application. The velvety finish makes it an ideal makeup base, while providing instant comfort. Users praise its invisible finish (91% satisfaction) and absence of greasy residue (90% approval). A true two-in-one solution that protects and perfects without compromise.
This velvet mousse sun cream redefines photoprotection standards—delivering unmatched efficacy, lightweight wear and visible skin benefits for protected, radiant results.
*Self-assessment by 21 volunteers over 28 days, satisfaction percentages.
ISISPHARMA
Immeuble Le Dauphiné Part-Dieu
78, rue de la Villette
69003 Lyon - France
+33 (0)4 28 00 04 00
How to use it
How to use Isispharma Uveblock Velvet Mousse Cream SPF50?
Apply generously to face and neck before sun exposure. Reapply after swimming, sweating or towelling dry. The lightweight mousse texture blends in without leaving a white cast.
Suitable for all the family: babies, children, pregnant or breastfeeding women, and adults. Ideal for sensitive skin.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: Aqua (Water), Propylene Glycol Dicaprylate/Dicaprate, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Diisopropyl Sebacate, Coco-Caprylate/Caprate, Silica, Ethylhexyl Triazone, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Propanediol, Cetearyl Alcohol, Polyglycerin-3, 1,2-Hexanediol, Oryza Sativa (Rice) Bran Oil, Triethyl Citrate, Beheneth-25, Sucrose Stearate, Hydroxyethyl Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer, Triheptanoin, Hydroxyacetophenone, Sodium Polyacrylate, C9-12 Alkane, Dilinoleic Acid/Butanediol Copolymer, Glycerin, Superoxide Dismutase, O-Cymen-5-Ol, Sorbitan Isostearate, Castor Oil/Ipdi Copolymer, Tocopherol, CI 14700 (Red 4)
Excessive sun exposure is a serious health risk. Avoid prolonged exposure to the sun, even when using sunscreen. Do not expose babies and young children directly to the sun. Suitable for children over 10 years old and for use during pregnancy or breastfeeding. Gentle enough for sensitive skin and the delicate eye area. Avoid direct contact with the eyes. For external use only.
Related products
-
IsispharmaIsispharma Neotone Radiance Intense Protection Fluid SPF 50+ 30ml
Reduce pigmentation & protect your skin with NEOTONE® Radiance SPF 50+.
(39)€24.50€816.67/lOut of stock -
IsispharmaIsispharma Ruboril Anti-Redness Tinted Expert Cream 50+ Sensitive Skin 40ml
3 in 1: RUBORIL Expert SPF 50+ acts as an anti-redness treatment for sensitive skin, but also has hydrating properties and an SPF 50+.
(7)€15.90€397.50/l -
IsispharmaIsispharma Uveblock Invisible Fluid Spf50+ for Sensitive Skin 40ml
Protect your sensitive skin from the sun with UVEBLOCK® SPF 50+ Invisible Fluid suncare and its excellent UVB/UVA ratio!
(2)€12.90€322.50/l -
IsispharmaIsispharma Uveblock Fluid Tint Spf50+ Sensitive Skin 40ml
Protect your sensitive skin from the sun with UVEBLOCK® SPF 50+ Tinted Fluid and its excellent UVB/UVA ratio!
(0)€12.90€322.50/l -
IsispharmaIsispharma Uveblock Ultra Fluid Dry Touch Spf30+ Dry Touch 40ml
Protect your skin while matifying it with UVEBLOCK® SPF 30 Dry Touch dermatological care and its second-skin texture.
(0)€11.90€297.50/l -
IsispharmaIsispharma Uveblock Very High Protection Milk Spf50+ for Sensitive Skin 100ml
Benefit from optimum sun protection while moisturising your skin with the protective milk SPF 50+ from the UVEBLOCK® range.
(0)€14.50€145.00/l -
IsispharmaIsispharma Uveblock Creme Minerale Spf50+ Mineral 40ml
Give your intolerant skin the highest possible level of sun protection with UVEBLOCK® SPF 50+ Mineral Invisible Cream.
(2)€12.90€322.50/l -
IsispharmaIsispharma Uveblock Ultra Fluid Dry Touch Spf50+ Dry Touch 40ml
Protect your skin while matifying it with UVEBLOCK® SPF 50+ Dry Touch dermatological care and its second-skin texture.
(17)€12.90€322.50/l -
SvrSvr Sun Secure Blur Unscented SPF50+ 50ml
SVR SUN SECURE Blur SPF50+ fragrance-free offers a very high sun protection in a magical foam texture!
(79)€11.99€239.80/l -
SvrSvr Ak Secure Protect DM very high protection cream 50 ml
This AK Secure Protect DM cream delivers very high SPF50+ sun protection.
(121)€12.52€250.40/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 20.91ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;