Korres Aegean Bronze dry shimmer oil 50 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 173.67ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Enriched with 5 natural oils: Carob, Grape Seed, Sunflower, Apricot and Sweet Almond
- Gives skin and hair a sun-kissed glow and luminous finish
- Hydrates, nourishes and leaves a lightweight shimmer—non-greasy and radiant
- Dry oil texture with a sunny Mediterranean fragrance—lightweight and fast-absorbing
- Suitable for all skin types, including the face (avoid the eye area)
Korres Aegean Bronze Dry Shimmer Oil bathes skin in a golden, luminous glow for an instantly sun-kissed, silky finish. This lightweight, melt-in formula combines subtle shimmer with nourishing care to create a natural, sunlit effect from the first application.
Sunlit glow and nourishment
Enriched with five precious plant oils – Carob, Grape Seed, Sunflower, Apricot and Sweet Almond – this nourishing blend delivers deep hydration while imparting a radiant shimmer to the skin. Its captivating fragrance, inspired by Mediterranean shores, blends fresh bergamot, floral freesia, creamy frangipani and warm notes of vanilla and caramelised sugar for a uniquely sensorial experience. Aegean Bronze transcends ordinary shimmer oils, becoming a ritual of light and wellbeing.
Ultra-light texture, flawless finish
Unlike traditional oils, this dry, non-greasy formula absorbs instantly, leaving skin soft, velvety and residue-free. Its instant healthy-glow effect suits all skin types, including sensitive, and can be worn alone or as a finishing touch over makeup. The fine micro-shimmer catches the light to create a natural sunlit glow, as if you've spent the day basking in the Aegean sun.
This Korres shimmering dry oil transforms every application into a moment of indulgence, where radiance and skincare become one.
contact@korres.fr
KORRES
GR-ATHENES-14452
How to use it
How to use Korres Aegean Bronze Dry Shimmer Oil?
Shake the bottle well before each use. Apply a few drops to face, body and dry hair, avoiding the eye area. Blend evenly for a luminous, hydrated finish.
For a more intense effect, layer over your usual moisturiser. Ideal for use after sun exposure to help prolong your tan.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, DICAPRYLYL CARBONATE, COCO-CAPRYLATE/CAPRATE, TRIHEPTANOIN, DICAPRYLYL ETHER, VITIS VINIFERA (GRAPE) SEED OIL, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS (SWEET ALMOND) OIL, PRUNUS ARMENIACA (APRICOT) KERNEL OIL, HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) HYBRID OIL, PARFUM/FRAGRANCE, HYDROGENATED CASTOR OIL/SEBACIC ACID COPOLYMER, ACMELLA OLERACEA EXTRACT, ASCORBYL PALMITATE, CALCIUM ALUMINUM BOROSILICATE, CALCIUM SODIUM BOROSILICATE, CERATONIA SILIQUA (CAROB) SEED EXTRACT, GLYCERYL CAPRYLATE, HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL, LECITHIN, SILICA, SYNTHETIC FLUORPHLOGOPITE, TIN OXIDE, TOCOPHEROL, TOCOPHERYL ACETATE, CI 77491/IRON OXIDES, CI 77891/TITANIUM DIOXIDE, BENZALDEHYDE, DIMETHYL PHENETHYL ACETATE, JUNIPERUS VIRGINIANA OIL, TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES
For external use only
Related products
-
KorresKorres Eau de Parfum Aegean Bronze 10 ml
A sunny, ambery scent of bergamot, frangipani and vanilla, presented in a convenient roll-on for effortless, on-the-go application.
(1)€9.90€990.00/l -
Vegan
KorresKorres Aegean Bronze two-phase sun protection tanning oil SPF50 150 ml
This SPF50 broad-spectrum UVA/UVB sun oil protects while golden carob enhances your tan and argan oil nourishes skin.
(0)€18.94€126.27/l -
Vegan
KorresKorres Aegean Bronze perfecting illuminating body milk 200 ml
Reveals a radiant, flawless glow with its lightweight hyaluronic acid-enriched body formula.
(0)€17.90€89.50/l -
Made in France Vegan A gift for you
NuxeNuxe Huile Prodigieuse Multi Purpose Dry Oil Face, body & hair 50ml
NUXE Huile Prodigieuse Multi-functional dry oil provides a lasting hydration for your face, body and hair, reduces stretch marks appearance.
(126)€14.39€287.80/l -
Made in France Vegan A gift for you
NuxeNuxe Huile Prodigieuse Rich Oil Face, Body & Hair Very Dry Skin 100ml
NUXE rich prodigieuse oil nourishes, repairs and smoothes your dry skin
(52)€22.79€227.90/l -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Body Care Oil for Sensitive skin, body & hair 100ml
Care oil with a dry and silky finish for a sensitive skin
(44)€23.35€233.50/lOut of stock -
OnagrineOnagrine Flora Exotica Regenerating body oil 55 ml
Hydrate, firm and brighten face, body and hair with a blend of 20 precious oils for 10 beauty benefits.
(0)€17.80€323.64/l -
OnagrineOnagrine Flora Exotica Regenerating Oil Gift Set
Nourish, repair and enhance skin with this revitalising gift set featuring Exotic Regenerating Oil and Shower Cream.
(0)€18.90€74.12/l -
VeaVea Dry Oil Spray With Pure Vitamin E 100 ml
Vea dry oil spray
soothing and moisturizing oil
soothes rashes, bedsores, irritations
prevents stretch marks.
(35)€29.98€299.80/l -
NatessanceNatessance Sweet almond oil 100% natural 250 ml
Rich in omega-9, this sweet almond oil deeply nourishes and softens skin for the whole family.
(18)€10.49€41.96/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 13.76ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;