Laino Mango shower foam 200 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 11.54ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Enriched with plant-derived glycerin and 90% natural ingredients
- Gently cleanses and hydrates the skin’s outer layers
- Leaves a fruity mango-passion fragrance on the skin
- Light, easy-to-apply foam for damp skin
- Suitable for all skin types, including sensitive
Laino Mango Shower Foam turns your daily shower into a moment of indulgent sweetness. This cleansing treatment combines effectiveness with sensory pleasure, leaving skin clean, hydrated and wrapped in an irresistible fruity fragrance.
Gentle cleansing with hydration
Made with 90% naturally derived ingredients, this shower foam cleanses skin while preserving its natural balance. Enriched with plant-based glycerin, it works to hydrate the skin’s upper layers and helps prevent tightness. The exotic mango-passionfruit scent – both refreshing and indulgent – lingers long after your shower. Perfect for daily use, it suits all skin types, including sensitive.
Luxurious texture, effortless use
The light, airy foam releases with just a shake of the bottle. When applied to damp skin, it transforms into a silky, enveloping lather that rinses away cleanly without residue. Dermatologically tested, this gentle formula is also a responsible choice, made in France to ensure quality and traceability.
With Laino Mango Shower Foam, every shower becomes a nourishing ritual that blends natural care with effective cleansing.
Dermatologically tested
Made in France
*hydrates the skin’s upper layers
web@labogilbert.fr
Laboratoires Gilbert
Avenue du Général de Gaulle,
14200 Hérouville Saint-Clair,
France
How to use it
How to use Laino Mango Shower Foam?
For gentle cleansing, apply to damp skin and massage lightly to create a rich lather. Rinse thoroughly with clean water. Perfect for daily use, its creamy texture suits all skin types.
Tip: Use a sponge or washcloth to boost lather and extend the fruity mango fragrance.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: AQUA, COCO-GLUCOSIDE, GLYCERIN, BUTANE, PROPANE, DECYL GLUCOSIDE, CAPRYLYL/CAPRYL GLUCOSIDE, SODIUM COCOYL APPLE AMINO ACIDS, PARFUM, CITRIC ACID, SODIUM BENZOATE, HYDROXYPROPYL GUAR HYDROXYPROPYLTRIMONIUM CHLORIDE, POTASSIUM SORBATE, HEXYLENE GLYCOL, TETRASODIUM GLUTAMATE DIACETATE, SODIUM HYDROXIDE, TERPINEOL, VANILLIN.
Pressurised container: may burst if heated. Keep out of reach of children. Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames, and other ignition sources. Do not smoke. Do not pierce or burn, even after use. Protect from sunlight. Do not expose to temperatures above 50°C/122°F. Contains 6% by mass of flammable components. For external use only. Do not spray towards the eyes or on irritated skin. If product comes into contact with eyes, rinse thoroughly with clean water.
Related products
-
Made in France
LainoLaino Liquid Alep Soap Pump Bottle Peaux Extra Sèches A Tendance Atopique 500 ml
Ideal soap for very sensitive, dry skins ; prone to rashes, eczema, atopy and ichthyiosis.
(3)€11.26€22.52/l -
Made in France
Multiple choice
LainoLaino Hydrating Shower Gel for Sensitive Skin 200ml
LAINO Shower Gel is suitable for sensitive skin.
(4)€3.79€22.75/l -
Made in France
LainoLaino Ultra-Rich Moisturizing Shower Gel Organic Aloe Vera Apricot 200ml
LAINO Ultra-rich Moisturizing Shower Gel with Aloe Vera gently cleanses the skin.
(3)€4.00€20.00/l -
Organic Made in France
LainoLaino Mistral Invigorating Shower Shampoo with Organic Lime 200ml
Laino 3 in 1 Vivifying Organic Lime Shower Shampoo for your body, hair and face gently cleanses, moisturizes* and perfumes your skin with sparkling lime notes.
(0)€3.90€19.50/l -
Made in France
LainoLaino Sieste Relaxante Gel Douche 3en1 Hydratant à la Lavande BIO 200ml
Laino Organic Lavender Shower Gel and Shampoo 3-in-1 for your body, hair and face gently cleanses, moisturises* and perfumes your skin.
(4)€3.90€19.50/l -
Made in France
LainoLaino Sunny Zest 3-in-1 Shower Gel with organic citrus 200ml
Laino Sunny Zest shower gel delicately cleanses, moisturises and perfumes your skin with its fruity and tonic notes.
(1)€3.50€17.50/l -
Made in France
LainoLaino Envie d'Ailleurs 3-in-1 Shower Gel with Organic Green Tea 200ml
Delicately cleanses, moisturises and perfumes your Skin with fresh green notes and 92% naturally derived ingredients.
(0)€3.49€17.45/l -
A gift for you
ApivitaApivita Mini Bees Gentle children's shower gel 500 ml
Children's Gentle Hair & Body Wash has been carefully formulated to provide gentle cleansing, hydration and protection, and contains biodegradable ingredients. The delicious, playful Perfumes and heroic bee are the perfect combination for a fun and relaxing Bath time.
(0)€12.19€24.38/l -
Made in France Promo
A-DermaA-Derma Exomega Control Anti-scratch Emollient Cleansing Oil Eco Recharge 500ml
A-Derma Anti-scratch Emollient Cleansing Oil soothes a fragile, dry skin prone to atopic eczema.
(16)€8.80€17.60/l -
Made in France
SvrSvr Topialyse Cleansing oil for sensitive skin 1 l
Leaves skin soft with a delicate fragrance – a family favourite for gentle cleansing.
(338)€12.70€12.70/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 11.9ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;
Safety advice
GHS02 - Flammable