Lierac Sébologie Lierac Sebologie Blemish Correction Regulating Gel 40ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 155.53ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
LIERAC
Sebologie
regulating gel
blemish correction
Target: sebum, dilated pores, pimples and residual marks
Active Phytocosmetics
40ml
The treating gel that targets the 3 types of imperfections:
Zinc gluconate astringent and sebum-regulating retinol-like bakuchiol act against shine and dilated pores, salicylic acid with keratolytic action against pimples and residual marks.
Instantly, the skin is matified.
From 28 days, the skin is purified without drying out, the pimples corrected and the pores purified.
france@lierac.com
LIERAC
4 rue Euler
75008 Paris
France
How to use it
In the morning and/or evening, apply the gel to the entire face, avoiding the eye contour.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: Aqua, Diisopropyl Sebacate, Dimethicone, Polyamide-5, Butylene Glycol, Hydroxypropyl Starch Phosphate, Cetearyl Alcohol, Propanediol, Zinc Gluconate, Coco Glucoside, Fragrance, Husbands Aqua / Seawater, Alchemilla Vulgaris Extract, Equisetum Arvense Extract, Hedera helix (ivy) leaf / stem extract, potassium azeloyl diglycinate, alpha-glucan oligosaccharide, dimethicone crosspolymer, bakuchiol, salicylic acid, rhizobian gum, 10-hydroxydecanoic acid, sebacic acid, 1,10-decanediol, tocopherol, citral.
External use.
Avoid the eye area.
Plant origin.
The list of ingredients may be subject to variations, we advise you to always check the list on the purchased product.
Related products
-
Made in France
BiodermaBioderma Sebium Pore-minimising care for combination to oily skin 30 ml
Reveals smoother skin with visibly minimised pores thanks to agaric acid, while controlling excess sebum for a matte, shine-free complexion.
(1464)€13.00€433.33/l -
PranarômPranarôm Aromaderm Labial cold sore gel Labiarom 5 ml
The Labiarom Lip Gel Keeps Away Cold Sores
contains 100% pure and natural chemotyped essential oils and helps to remove cold sores, from the first sign of tingling.
(12)€6.28€1,256.00/l -
Made in France
A-DermaA-Derma Biology AC Organic mattifying blemish care Severe Imperfections 40 ml
A-DERMA PHYS-AC GLOBAL cream designed for acne-prone skin reduces excess sebum and soothes redness.
(103)€11.80€295.00/l -
-25% Made in France
SvrSvr Sebiaclear [AZ] Cicapeel Anti Spot And Anti Marks Targeted Active Gel 15ml
SEBIACLEAR
Cicapeel
Gel
reduces spots and imperfections within 24 h
Antiscars
sensitive skins(568)€6.73 €8.98€448.67/l -
-20%
LieracLierac Anti-Blemish Protocol Salicylic acid spot treatment 15 ml
Salicylic acid spot treatment: the number 1 solution for immediate action
(9)€13.51 €16.90€900.67/lOut of stock -
IsispharmaIsispharma Urelia Hydrating keratolytic balm 40 ml
Restore balance and comfort to your Skin with Urelia® 50, your ally in reducing thick patches during hyperkeratosis crises.
(19)€13.90€347.50/l -
-20% Made in France A gift for you
AvèneAvène Cleanance Comedomed+ intensive anti-imperfection care 30 ml
Tackles spots, blackheads and post-acne marks with Comedoclastin™ and niacinamide for clearer, calmer skin.
(3976)€10.40 €13.00€346.67/l -
CliniqueClinique Blackhead Self-Heating Scrubber 20ml
Clinique Self-Heating Blackhead Scrubber gently removes impurities.
(9)€40.99€2,049.50/lOut of stock -
-25%
SvrSvr Sebiaclear Matte Sebo-Regulating Treatment 40ml
SVR Sebiaclear matifying care refines skin texture and regulates excess sebum.
(34)€5.92 €7.90€148.00/l -
-15% Made in France
La Roche-PosayLa Roche-Posay Effaclar Duo+M Triple Correction Anti-Imperfection Care 40 ml
Targets severe imperfections, breakouts and post-acne marks while delivering 24-hour hydration for a matte, soothed complexion.
(1789)€11.24 €13.25€281.00/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 33.59ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;