Galderma Daylong Instant Protect & Ultra Care hydrating lotion SPF50+ 50 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 10.59ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Enriched with aloe vera and vitamin E for intense hydration
- Provides immediate protection against UVA/UVB/IR rays and skin ageing
- Features LipoCell Protect™ technology for even, long-lasting absorption
- Lightweight texture that absorbs quickly with no greasy feel
- Ideal for normal to dry skin
Discover superior sun protection with Galderma Daylong Instant Protect & Ultra Care hydrating lotion SPF50+, expertly formulated for normal to dry skin. This advanced lotion combines high-level defence with long-lasting comfort to shield your skin from daily environmental stressors.
Advanced sun protection
Featuring broad-spectrum, photostable filters, this formula offers immediate protection against UVA, UVB and IR rays. Thanks to the LipoCell Protect™ technology, UV filters are encapsulated in liposomes for optimal adhesion and stability, enhancing their effectiveness. Clinically proven, this lotion helps prevent premature skin ageing and sun-induced pigmentation.
Hydration and comfort
Enriched with aloe vera and vitamin E, it delivers 24-hour intense hydration. The lightweight texture absorbs quickly, leaving a non-greasy finish and instant comfort. Dermatologically tested, it is gentle enough for sensitive skin.
This daily essential combines high performance with gentle care for complete, everyday protection.
info.france@galderma.com
Tour Europlaza,
La Défense 4 20 avenue André Prothin
92927 La Défense Cedex – France
01 58 86 45 45
How to use it
How to use Galderma Daylong lotion?
Apply 20 minutes before sun exposure to dry skin. Spread generously and evenly. Reapply after swimming or sweating. Avoid the hottest hours (11am–3pm) and contact with the eyes.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: Aqua, Ethylhexyl Salicylate, Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol [Nano], Bis-Ethylhexyloxyphenol Triazine, Diethylhexyl Butamido Triazone, C12-15 Alkyl Benzoate, Dibutyl Adipate, Pentylene Glycol, Alcohol, Sorbitol, Dimethicone, Cetyl Phosphate, Cetyl Alcohol, Triethanolamine, Tocopherol, Decyl Glucoside, Lecithin, Acrylic Acid/C10 Crosspolymer, Propylene Glycol, Xanthan Gum, Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder. FIL.0748.V00
Avoid contact with the eyes.
Applying small amounts significantly reduces the effectiveness of sun protection.
Reapply every 2 hours to maintain sun protection, especially after contact with water and/or sweat, and after drying off.
Related products
-
GaldermaGalderma Daylong Extreme Sun Lotion SPF50+ Extreme 100ml
Daylong Extreme Sun Lotion SPF 50 contains Liposoms, no fragrance and it is ultra waterproof.
(14)€11.80€118.00/l -
GaldermaGalderma Actinica Daylong Very High Protection Sun Prevention 80g
Preventive sun lotion to stop serious skin conditions.
(107)€14.44€180.50/kg -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Sun SPF50+ Mineral Lotion 100ml
Avène SPF 50+ Sun lotion offers the best protection against UVB/ UVA rays.
(13)€14.50€145.00/l -
Organic Made in France
Laboratoires De BiarritzLaboratoires De Biarritz Sun care Organic Protective SPF30 Milk 100 ml
Certified organic SPF30 milk for instantly protected, comfortable skin.
(16)€17.80€178.00/l -
Organic Made in France
Laboratoires De BiarritzLaboratoires De Biarritz Sun care Algamaris Organic Sunscreen Face Cream Spf 50 Bio 50ml
ALGA MARIS SPF50 certified organic sunscreen face cream
Give your face skin the benefits of the latest scientific innovations with the range of organic sunscreen creams from Laboratoires de Biarritz.
The outcome of scientific research, the SPF50 face organic sunscreen cream based on Alga-gorria® provides the effectiveness of a 100% mineral filter combined with an active principle.
50 ml pump dispenser(9)€14.30€286.00/l -
GaldermaGalderma Daylong Extreme Liposomal Sun Milk SPF50+ 200ml
Daylong Extreme Liposomal Sun Milk SPF 50+ is a very high sun protection resistant to water for skins sensitive to the sun and for extreme UV exposures (mountains, tropics, etc).
(15)€14.89€74.45/l -
GaldermaGalderma Daylong Sensitive Gel Face Fluid SPF50+ Oily Skin 50ml
Lightweight Fluid Gel that offers very high sun protection for very sensitive and sun-intolerant skin.
(6)€8.39€167.80/l -
Made in France
VichyVichy Capital Soleil Face mattifying sunscreen 3-in-1 with green clay SPF50+ 50 ml
3-in-1 SPF50+ sunsreen protects against sun rays & controls sebum.
(32)€12.49€249.80/l -
Made in France
La Roche-PosayLa Roche-Posay Anthelios Anti-shine SPF50+ sun mist sensitive skin 75 ml
Offers sensitive or sun-allergic skin intense UVA/UVB SPF50+ protection with an invisible, dry-finish mist.
(292)€14.89€198.53/l -
SvrSvr Sun Secure SPF30 Sun Water 100ml
VR SUN SECURE SPF30 is a biodegradable protective water for the sun-exposed skin.
(193)€13.90€139.00/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 11.05ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;