Melvita Lip oil 7.5ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 12.66ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
No delivery to Romania
Description
MELVITA
Lip oil
7,5ml
This certified organic lip oil nourishes and beautifies the lips while adding a light Rose colour thanks to the natural mother-of-pearl in the product.
- Benefits: Nourishes and enhances Lips
- Suitable for : Women looking for a product halfway between lip gloss and lip balm
- Active ingredients: RedLove apple oil, Castor oil
- Melvita advantage: Its Rosa colour for a radiant mouth
Certified organic Rose à croquer lip oil tints your lips and makes them look their very best thanks to the natural pearlescent particles in the product. You'll have instant bitten lips!
The combination ofCastor oil andRedlove apple oil, with their nourishing properties, nourishes your lips while lightly colouring them. The bevelled tip makes it easy to apply evenly, for lips that look their best in a snap. The fine, non-sticky texture is pleasant to apply.
Lips Oil 7.5ml:
This certified organic lip oil, enriched with Redlove apple oil, nourishes and enhances lips for an instant bitten-lip effect.
- Benefits: Nourishes and enhances Lips
- Suitable for: Women looking for a product halfway between lip gloss and lip balm
- Active ingredients: RedLove apple oil, Castor oil
- Melvita advantage: Non-sticky texture
Certified organic natural lip oil enriched with Redlove apple oil nourishes and enhances lips, for an instant bitten-lip effect!
It combines the gentleness ofRedLove apple oil with the nourishing power oforganic Castor oil for a beautifying effect, without drying out lips. Its bevelled tip and non-sticky texture make application easy and even. In just one step, lips look glossy and plumped.
Lips Oil Tart Red 7.5ml:
Packed with RedLove apple oil and 100% natural mineral pigments, this certified organic lip oil nourishes and enhances lips in a single step.
- Benefits: Provides comfort and Nutrition
- Suitable for : Women looking for a product halfway between lip gloss and lip balm
- Active ingredients: RedLove apple oil, Castor oil
- Melvita advantage: Its tangy red Colour
Halfway between a lip gloss and a lip balm, this tangy red lip oil has all the benefits of both, for healthy, radiant lips!
The combination ofCastor oil andRedlove apple oil gives your lips Nutrition and shine. Its bevelled tip and non-sticky texture make for easy, even application. In no time at all, you'll have a mouth to die for.
contact.fr-fr@melvita.com
MELVITA
Zone Industrielle Saint Maurice
04100 Manosque, France
Tél : 04 75 37 09 48
How to use it
Apply a thin layer to the lips. Cosmetics for adults only.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
Acid Red Lips Oil 7,5ml : (Castor)Seed Oil* - Polyglyceryl-6polyricinoleate - Isostearylisostearate - Oleic/Linoleic/Linolenicpolyglycerides - Caprylic/Caprictriglyceride - Hydrated Silica -Helianthus Annuus (Sunflower) Seedoil - Coco-Caprylate/Caprate -Tribehenin - Malus Domestica Fruitextract - Tocopherol -Parfumes/Fragrance Limonene** -Citral** - Linalool** - Ci 77491/Ironoxides - Ci 77499/Iron Oxides
Huile lèvres Naturel pulpeux 7,5ml : Ricinus Communis (Castor)Seed Oil* - Oleic/Linoleic/Linolenicpolyglycerides - Isostearylisostearate - Helianthus Annuus(Sunflower) Seed Oil* - Malusdomestica Fruit Extract - Tocopherol- Perfumes/Fragrance - Limonene** -Citral** - Linalool**
Chewable Rose Lip Oil 7,5ml : Ricinus Communis (Castor)Seed Oil* - Isostearyl Isostearate -Polyglyceryl-6 Polyricinoleate -Oleic/Linoleic/Linolenic Polyglycerides- Caprylic/Capric Triglyceride -Hydrated Silica - Helianthus Annuus(Sunflower) Seed Oil -Coco-Caprylate/Caprate - Tribehenin -Mica - Malus Domestica Fruit Extract -Tocopherol - Perfumes/Fragrance -Limonene** - Citral** - Linalool** - Ci77891/Titanium Dioxide - Ci 77491/Ironoxides
*Ingredients Derived From Organic Farming
**Natural Constituents of the Aromatic Compound
Ecological And Organic Cosmetics Certified By Ecocert Greenlife Available On Http://Cosmetics.Ecocert.Com
The List Of Ingredients May Be Subject To Change, We Advise You To Check The List On The Product You Have Purchased Upon Receipt
Related products
-
AmilabAmilab Lip Duo + 1 Free 3 x 4.7 g
Lip balm sticks specially designed to repair, soothe and protect damaged, dry lips.
(64)€7.12€504.96/kg -
Made in France
La Roche-PosayLa Roche-Posay Nutritic Balm Chapped Lips 2 x 4,7ML
LA ROCHE-POSAY Nutritic Lip Stick transforms dry lips thanks to its Biolipids and Ceramids.
(28)€8.89€945.74/l -
CarmexCarmex Original SPF15 lip balm 4.25 g
Protects, nourishes and soothes lips with SPF 15 and a unique warming, cooling sensation.
(16)€2.50€588.24/kg -
CarmexCarmex Strawberry SPF15 lip balm 4.25 g
Intensely nourishes and protects lips with SPF15, plumping while delivering a delicious strawberry scent.
(6)€2.60€611.76/kgOut of stock -
AlvianaAlviana Shiny red cherry lip balm 4.5 g
Nourishes and protects lips while enhancing their natural shine with organic cherry extract and organic olive oil.
(13)€2.50€555.56/kg -
Organic Vegan
AlvianaAlviana Face REPAIR&CARE - Lip stick 4,5g
Alvania Repair & Care lip stick for dry lips.
(5)€2.29 -
Organic Promo
MelvitaMelvita Impulse Nourishing organic lip balm 4.5 g
This nourishing lip balm smooths and protects dry lips for lasting comfort
(0)€6.16 -
Made in France Vegan
LA ROSÉELA ROSÉE Refill nourishing lip stick with organic Shea Butter 4.5g
Rich in organic Karité butter, this 100% natural lip stick refill perfectly nourishes and protects the lips. Use with the refillable Lips stick.
(3)€6.49€1,442.22/kg -
Made in France
La Roche-PosayLa Roche-Posay Cicaplast Repairing Lip Barrier Balm Cicaplast Lips 7.5 ml
Instantly repairs and protects lips and irritated areas with its panthenol-enriched, relipidating MP-Lipids formula.
(160)€5.50€733.33/l -
Made in France
SvrSvr Cicavit+ Protective lip balm for damaged skin 10 g
CICAVIT + Protective Lip Balm lastingly repairs parched, chapped & damaged lips.
(60)€4.90€490.00/kg
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 13.01ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;