Luxeol Curl care cream for frizzy and coily hair 250 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 119.59ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Enriched with deep-hydrating agents to nourish curls from within
- Perfect for taming frizz and making styling effortless
- Defines and revives bounce in curls without weighing hair down
- Lightweight, non-greasy texture with no sticky residue on hands
- Specially formulated for curly, coily or afro-textured hair
Luxeol Curl Care Cream for Frizz-Prone and Coily Hair is the ideal daily treatment for enhancing curls while delivering deep hydration and optimal definition. Specially formulated for frizzy and coily hair types, this nourishing cream combines intense moisture with a lightweight finish, leaving curls bouncy and defined without any greasy residue.
Hydration and Curl Definition
This rich yet lightweight formula penetrates deeply to soften the hair fibre and minimise frizz, while defining curls with precision. Hair becomes more supple and resilient—split ends appear reduced, breakage is minimised, and texture feels refined without weighing curls down. The result? Healthier, shinier curls that are easier to style every day. The cream also preps hair for styling, ensuring longer-lasting hold for your favourite looks.
Lightweight, Sensorial Texture
Unlike heavy treatments that can weigh curls down, Luxeol Curl Care Cream features a non-greasy texture that doesn’t leave residue on hands or hair. Its smooth application and invisible finish allow curls to move freely, with a luxuriously soft feel. Perfect for a simple routine, it works seamlessly post-wash or as a refresh between washes, delivering instant and long-lasting results.
Quickly becoming a staple for those seeking defined, hydrated, and vibrant curls, this cream delivers performance without compromising on comfort or lightweight wear.
How to use it
How to use Luxeol curl care cream for frizzy and coily hair?
Apply a small amount of cream to dry or towel-dried lengths, focusing on the ends. Style as usual without rinsing. Use as often as needed to hydrate and define your curls.
Tip: For best results, apply before blow-drying or straightening to make styling easier and help protect your hair from heat damage.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: Aqua, Cetearyl Alcohol, Glycerin, C15-19 Alkane, Cocos Nucifera Oil, Cetearyl Betainate Mesylate, Sodium Lactate, Arginine, Butyrospermum Parkii Butter, Mangifera Indica Seed Butter, Persea Gratissima Oil, Crambe Abyssinica Seed Oil, Panthenol, Caesalpinia Spinosa Gum, Parfum, Lactic Acid, Sodium Benzoate, Levulinic Acid, Sodium Levulinate.
Suitable for adults and children over 3 years old. Avoid contact with eyes. If contact occurs, rinse thoroughly with clean water. Store away from heat.
Related products
-
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phyto7 Universal day cream universal day cream for all skin types 50 ml
Moisturising day cream with 7 plants.
(79)€13.99€279.80/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Karinga Leave-in styling moisturising cream 150 ml
Furterer Karinga hydrating styling leave-in cream is specially formulated for frizzy, curly and straightened hair.
(17)€16.90€112.67/lOut of stock -
DucrayDucray Rubefying Gel Tonifying Gel Scalp Stimulating Care Localised Hair Loss 30ml
The rubeficient gel stimulates the scalp and promotes the nutrition of hair bulbs.
(20)€11.89€396.33/l -
René FurtererRené Furterer Absolue Keratine Repair Beauty Leave-On Cream 100ml
A daily repair care for gorgeous hair
(83)€22.90€229.00/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phytovolume Voluminizing Brushing Spray 150ml
Phyto Voluminizing Brushing thermo-active spray boosts the volume of fine and flat hair from the very roots.
(14)€11.99€79.93/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Pro Longer No-rinse cream 150ml
FILLOXANE: Penetrates the heart of the fibre to reinforce the internal structure and PQ6: Smooths the surface of the fibre. Thermal Protection 230°C
(159)€19.00€126.67/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Hair treatments Raspberry Vinegar leave-in detangling lotion 200ml
No-rinse detangling lotion with Centifolia Raspberry Vinegar
(6)€7.38€36.90/l -
Schwarzkopf ProfessionalSchwarzkopf Professional Blond Me Nourishing Balm 1L
Discover Bond Repair Nutritive Balm for blonde and lightened hair that instantly detangles and smoothes.
(0)€54.78€54.78/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Hydrater et Nourrir Kurl Fusion Multi-texture Gel-Cream 250ml
Formulated with 98.2% natural ingredients, this multi-texture gel cream combines the nutrition of a milk, the hydration of a gel and the styling of a gel.
(296)€16.88€67.52/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Définir Curl boost hair jelly 250 ml
Lightweight hair jelly to define and enhance curly, wavy and coily hair.
(1466)€13.90€55.60/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 32.9ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;