Uriage Age Protect Multi Action Peeling Night Cream 50ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 140.09ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
URIAGE
Thermal water
Age Protect
Multi-action Peeling Night Cream
Smoothes and brightens
All skin types
50ml
This smooth cream acts overnight for a radiance-revealing peeling effect.
Night after night, your complexion is illuminated, wrinkles faded and skin texture refined.
Reduces fine lines and wrinkles, fights loss of tone, prevents pigmentation, restores vitality and radiance.
AHAs act overnight for a safe peeling effect and anti-wrinkle, anti-spots and anti- imperfections action.
Protects the skin from pollutants, activating its detoxification system.
Enriched with Uriage Thermal Water and Vegetable Waxes (Acacia, Sunflower, Prairie Flower) for a supple and hydrated skin.
serviceconso@uriage.com
LABORATOIRES DERMATOLOGIQUES D’URIAGE
40-52 Boulevard du Parc,
92200 Neuilly-Sur-Seine, France
Tél : 09 72 17 39 66
How to use it
Apply in the evening, once or twice a week, on a perfectly cleansed and dry face.
Avoid contact with eyes. In case of tingling, suspend the use for a while.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: Aqua (Water, Water), Dicaprylyl Ether, Dimethicone, Isononyl Isononanoate, Propanediol, Lactic Acid, Glycerin, Butylene Glycol, Squalane, Cetyl Alcohol, Sodium Hydroxide, Steareth-2, Steareth-21, Jojoba Esters, Ascorbyl Tetraisopalmitate, Tocopheryl Acetate, Sodium Hyaluronate, Croton Lechleri Resin Extract, Hydroxyethyl Acrylate / Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer, Glyceryl Stearate, PEG-100 Stearate, Polyglycerin-3, C10 / 30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Perfume (Fragrance), Chlorphenesin, Glyceryl Behenate, O- Cy-Men-5-Ol, Acacia Decurrens Cera Flower (Acacia Decurrens Flower Wax), Helianthus Annuus Seed Cera (Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Wax), Polysorbate-60, Sorbitan Isostearate, Adenosine, Lecithin, Theobroma Cacao Seed Extract (Theobroma Cocoa (Cocoa) Seed Extract), Lepidium Sativum Sprout Extract. Dermatologically tested.
Related products
-
UriageUriage Facial Hygiene Thermal Micellar Water Normal To Dry Skins 250ml
URIAGE Thermal micellar water for normal to dry skin gently removes all make-up, even waterproof.
(15)€7.79€31.16/l -
UriageUriage Age Lift Uriage Age Protect Multi Action Intensive Serum 30ml
multi action intensive serum
wrinkles and firmness
all skin types
(7)€31.49€1,049.67/l -
UriageUriage Age Lift Smoothing day firming cream 40 ml
multi action cream
wrinkles and firmness
blue light protection
normal to combination skins
(12)€30.23€755.75/l -
UriageUriage Age Lift Multi Action Cream SPF30 Normal To Dry Skin 40ml
Multi action SPF30 blue light protection cream
(11)€28.39€709.75/l -
UriageUriage Age Lift Uriage Age Protect Fluide Multi-action Fluid Normal To Combination Skins 40ml
Multi action fluid
wrinkles and firmness
blue light protection
normal to combination skins
(6)€27.29€682.25/l -
Made in France
BiodermaBioderma Hydrabio H2o Moisturising Make Up Removing Micelle Solution Sensitive Skin Peaux deshydratées 100ml
Moisturising make up removing micelle solution
Face and eyes
(95)€3.98€39.80/l -
UriageUriage Thermal Water Thermal Water Essence Radiance 100ml
Essence d'Eau Eclat is a minimalist thermal concentrate that hydrates, rebalances and illuminates all skin types.
(30)€15.89€158.90/l -
Made in France
UriageUriage Cica Daily Intensive repair serum 30 ml
Uriage high tolerance dermatological serum strengthens, protects and repairs your weakened skin.
(83)€26.02€867.33/lOut of stock -
-9%
SvrSvr Biotic [COLLAGEN] Bounce Regenerating Cream 50 ml
Regenerate your skin with a combination of 3 active ingredients essential to skin function: pasteurised probiotics, stabilised Vitamin C and Hyaluronic Acid
(99)€31.90 €34.90€638.00/l -
-12% Made in France A gift for you
AvèneAvène Hyaluron Activ B3 Day cream refill cellular regeneration 50 ml
Cellular Regeneration Day Cream refill is concentrated in Hyaluronic Acid and Niacinamide, stimulating cells activity and longevity.
(112)€21.80 €24.80€436.00/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 16.83ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;