Natessance Shower Floral jasmine organic shower gel 1 L
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 116.23ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Enriched with organic jasmine for its soothing properties and precious fragrance
- Gently cleanses sensitive or irritated skin caused by traditional soaps
- Provides an escapist sensation and instant well-being in the shower
- Economical 1L size with a convenient pump for daily use
- Dermatologically tested and suitable for all skin types
Transform your daily shower into a moment of pure relaxation with this jasmine-scented organic body wash. Its rich, velvety lather gently cleanses the skin, removing impurities while helping to maintain its natural moisture balance.
The soothing delicacy of jasmine
Transport your senses with this luxurious body wash, infused with the precious, captivating fragrance of jasmine. Beyond its calming aromatic notes, jasmine extract is valued for its skin-softening properties, leaving skin supple and delicately scented for an instant escape in your own bathroom.
A gentle, sulphate-free cleansing base
Designed for excellent skin tolerance, this organic shower gel respects the skin’s natural pH balance. Its carefully crafted formula—free from sulphate-based surfactants, soap, and palm oil—cleanses gently without disrupting the skin’s protective hydrolipidic barrier. Dermatologically tested, it’s perfect for everyday use by the whole family.
contact@leanature.com
LEA NATURE SERVICES
23 Avenue Paul Langevin
17183 PERIGNY cedex, France
Tél : 05 46 34 30 00
How to use it
How to use Natessance floral jasmine organic shower gel?
Dispense a small amount of gel onto damp, warm skin. Lather gently by massaging with your hands or a washcloth, then rinse thoroughly with clean water. For complete care, follow with a Natessance moisturising cream.
Suitable for daily use. Avoid contact with eyes. Store out of reach of children.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: Aqua (Water), Cocamidopropyl Betaine, Coco-Glucoside, Decyl Glucoside, Sodium Cocoyl Glutamate, Disodium Lauryl Sulfosuccinate, Lactic Acid, Sodium Chloride, Glycerin, Sodium Benzoate, Jasminum Officinale Flower Water*, Glyceryl Laurate, Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder*, Parfum (Fragrance), Sodium Hydroxide, Linalool, Caramel, Citric Acid, Potassium Sorbate. * organic ingredients (1) No sulphate-based surfactants (2) Hydrates the upper layers of the epidermis.
*Organic ingredients.
Sulphate-free
Related products
-
Organic
NatessanceNatessance Shower Vanilla fruity organic sulphate-free shower gel 1l
Gently cleanses skin with a delicious vanilla-scented lather while preserving its natural balance.
(13)€7.00€7.00/l -
-20%
NatessanceNatessance Capillary Hair mask with regenerating vegetable keratin and oil 200 ml
Intensely repairs and nourishes hair with castor, macadamia and coconut oils for stronger, shinier locks.
(21)€9.62 €12.04€48.10/l -
Organic Made in France
SanofloreSanoflore Aciana Botanica Cleansing Micellar Water 200 ml
Aciana Botanica micellar water cleanses from all impurities for a
divine bare skin effect.(8)€12.89€64.45/l -
-20%
NatessanceNatessance Capillary Vegetal Keratin Mask 200 ml
Deeply repairs and nourishes dry or damaged hair with argan oil, plant keratin and ceramides.
(14)€9.76 €12.19€48.80/l -
-20%
NatessanceNatessance Capillary Strengthening shampoo with castor oil and plant-based keratin normal, dry or fragile hair 100 ml
Gently cleanses and strengthens hair with castor oil and plant-based keratin for soft, lightweight lengths.
(10)€2.39 €2.99€23.90/l -
-20% Organic
NatessanceNatessance Capillary Fortifying conditioner with organic keratin and oil 200 ml
Gently detangles and strengthens hair without weighing it down, using organic castor oil and plant-based keratin for revitalised, radiant locks.
(15)€5.84 €7.30€29.20/l -
-20% Organic
NatessanceNatessance Capillary Extra gentle organic shampoo with plant-based keratin 500 ml
Gently cleanses normal to dry hair and deeply hydrates with organic coconut oil for silky, fragrant locks.
(8)€6.40 €7.99€12.80/l -
Organic
Eau thermale JonzacEau thermale Jonzac High-tolerance fragrance-free shower gel 500 ml
Gently cleanses and soothes irritation, tightness, and tingling to protect sensitive skin every day.
(2)€6.98€13.96/l -
Organic
NatessanceNatessance Shower Peach and almond organic shower gel 1 l
Gently cleanses skin with a creamy organic almond milk formula and a fruity peach fragrance for a soft, nourished feel.
(8)€7.00€7.00/l -
Organic
NatessanceNatessance Baby Soap-free cleansing gel 500 ml
Gently cleanses baby’s skin and hair with a soothing chamomile-based formula that won’t sting delicate eyes.
(32)€5.99€11.98/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 11.42ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;