Olaplex N°4 CURL hydrating shampoo curly hair 100 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 125.68ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Enriched with hyaluronic acid and nourishing plant oils
- Strengthens and defines curls while hydrating
- Reduces frizz and protects against breakage
- Silky gel-cream texture for easy detangling
- For wavy, curly or coily hair
Olaplex No.4 CURL Hydrating Shampoo is a multi-action haircare treatment, specially formulated for curly, wavy and coiled hair. It works deeply to strengthen, define and hydrate while reducing frizz.
Innovative technologies and powerful active ingredients
This shampoo is powered by patented 3D Bond Shaper™ technology, which creates disulphide bonds to repair and reinforce curls, alongside Hydra-Define™ technology, a hyaluronic acid-based complex that locks in moisture. Enriched with safflower oleosomes, extracts of chia and flax seeds, and oils of abyssinian and avocado, it delivers long-lasting hydration and optimal protection.
Visible results and tailored texture
From the first use, hair becomes stronger and less prone to breakage. Its silky gel-cream texture glides effortlessly to prevent tangles, while hydration lasts 7 days when used with No.5 CURL Conditioner. This treatment also cuts breakage and frizz by half, while controlling static.
This formula is the ideal choice for beautifully defined curls.
How to use it
How to use Olaplex N°4 CURL hydrating shampoo?
Apply to wet hair, lather, then rinse thoroughly. For best results, follow with Olaplex N°5 conditioner or an Olaplex mask. Avoid contact with eyes.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: Aqua (Water, Eau), Sodium Cocoyl Isethionate, Cocamidopropyl Betaine, Sodium C14-16 Olefin Sulfonate, Cocamidopropylamine Oxide, Decyl Glucoside, Acrylates Copolymer, sh-Oligopeptide-281 SP, Carthamus Tinctorius (Safflower) Oleosomes, Panthenol, Polyquaternium-11, Polyquaternium-7, Salvia Hispanica Seed Extract, Ilex Paraguariensis Leaf Extract, Crambe Abyssinica Seed Oil, Linum Usitatissimum (Linseed) Seed Extract, Hydroxypropyltrimonium Hyaluronate, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Wax, Menthyl Lactate, Jojoba Esters, Tocopherol, Pentylene Glycol, Acacia Senegal Gum, Menthol, Glycerin, Glycol Distearate, Polyester-37, Propanediol, Caprylyl Glycol, Ethyl Linoleate, Ethyl Oleate, Caprylic Acid, Xylitol, Lactic Acid, Hydroxypropyl Bis-Hydroxyethyldimonium Chloride, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Acrylamidopropyltrimonium Chloride/Acrylamide Copolymer, Sorbitan Oleate Decylglucoside Crosspolymer, Hydroxypropylcellulose, Ethylhexylglycerin, Polyglycerin-3, Propylene Glycol, Phenethyl Alcohol, Pentaerythrityl Tetra-Di-t-Butyl Hydroxyhydrocinnamate, Gluconolactone, Sodium Metabisulfite, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Parfum (Fragrance), Phenoxyethanol, Chlorphenesin, Sodium Chloride, Citric Acid, Sodium Benzoate, Benzyl Alcohol, Potassium Sorbate, Sodium Hydroxide, Citral, Citrus Aurantium Peel Oil, Hexyl
Cinnamal, Limonene.
Avoid contact with eyes. Not suitable for children under 3 years.
Related products
-
Made in France
OlaplexOlaplex N°4 Bond Maintenance Shampoo 250ml
Olaplex Shampoo N°4 helps repair disulphide bonds. It restores strength and suppleness to hair that has undergone Colouring or bleaching treatments.
(5)€26.45€105.80/lOut of stock -
Made in France
OlaplexOlaplex N°5 Bond Maintenance Conditioner 250ml
Olaplex N°5 Conditioner helps restore Capillary bonds without weighing hair down. It repairs, hydrates and detangles hair without weighing it down.
(5)€28.90€115.60/l -
OlaplexOlaplex Blonde enhancer toning shampoo N°4P 250 ml
OLAPLEX No.4P Blonde Enhancer Toning Shampoo neutralises brassy tones, leaving hair toned, stronger and softer.
(3)€26.45€105.80/l -
OlaplexOlaplex N°4C Bond Maintenance clarifying and purifying shampoo 250 ml
N°4C is a weekly care formula formulated to deeply cleanse and purify hair. The aim: to rid hair of all impurities without damaging it.
(0)€26.45€105.80/l -
OlaplexOlaplex N°5 Après-Shampoing Fortifiant Bond Maintenance 100ml
Olaplex N°5 Conditioner helps restore Capillary bonds without weighing hair down. It repairs, hydrates and detangles hair without weighing it down.
(5)€15.85€158.50/lOut of stock -
OlaplexOlaplex N°4 Bond Maintenance Shampoo 100ml
Olaplex Shampoo N°4 helps repair disulphide bonds. It restores strength and suppleness to hair that has undergone Colouring or bleaching treatments.
(5)€15.85€158.50/l -
OlaplexOlaplex Discovery set for healthy hair limited edition
With 6 products in mini format, this kit offers everything you need to repair, wash, hydrate and style your hair so that it regains its beauty.
(0)€28.90€275.24/l -
OlaplexOlaplex N°4 CURL Moisturising Shampoo Cheveux Bouclés 250 ml
Strengthens, defines and hydrates curls with hyaluronic acid and safflower oleosomes.
(0)€33.90€135.60/l -
-10%
BailleulBailleul Cystiphane Anti-Hair Loss Shampoo 200 ml
BIORGA
CystiphaneChronic or occasional hair loss
Cystiphane Biorga Anti-Hair Loss Shampoo provides effective comprehensive action to help fight hair loss:
• Slows down hair loss.
• Protects the hair fibre from everyday damaging external factors.
• Gently cleanses without drying out, and respects the scalp's natural balance.(36)€8.38 €9.30€41.90/l -
-20%
EucerinEucerin Dermocapillaire Dermo Capillaire High Tolerance Shampoo Hypersensitive Scalp 250ml
(24)€6.35 €7.94€25.40/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 12.44ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;