Olaplex N°5 CURL hydrating conditioner Cheveux Bouclés 100 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 109.37ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Enriched with hyaluronic acid and nourishing plant oils
- Hydrates and reduces frizz in curls
- Strengthens, defines and enables instant detangling
- Ultra-melting cream texture with no silicones
- For curly, coily or wavy hair
Discover Olaplex N°5 CURL Hydrating Conditioner, an innovative treatment specially formulated to meet the needs of curly, wavy and coiled hair, which is often prone to breakage and frizz.
Repairing and hydrating technologies
Thanks to the patented 3D Bond Shaper™ technology, this conditioner works at a molecular level to instantly strengthen disulphide bonds and define curls long-lasting. Combined with Hydra-Define™ technology, enriched with hyaluronic acid, it locks in moisture and seals the cuticle for optimal hydration for up to 7 days. Natural active ingredients, such as olive oil fatty acids, safflower oleosomes and avocado and sunflower oils, provide deep nourishment.
Visible results and lightweight texture
From the first use, hair becomes stronger, less prone to breakage and easier to detangle. Frizz is reduced by half, while shine and softness are enhanced. This silicone-free and sulphate-free formula is vegan and trichologist-approved, preserving colour and suitable for chemically treated hair.
This treatment combines performance and gentle care for beautifully defined curls every day.
How to use it
How to use Olaplex N°5 CURL Hydrating Conditioner?
Apply generously to mid-lengths and ends after shampooing. Leave on for 1 to 3 minutes, then rinse. Avoid contact with eyes. Perfect for hydrating and taming curls.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: Aqua (Water, Eau), Cetearyl Alcohol, Glycerin, Behentrimonium Methosulfate, C13-15 Alkane, Brassicamidopropyl Dimethylamine, Hydrogenated Ethylhexyl Olivate, Cetyl Esters, Hydrogenated Rapeseed Oil, Polyquaternium-37, Cetrimonium Chloride, Hydroxypropyl Bis-Hydroxyethyldimonium Chloride, Polyester-37, sh-Oligopeptide-281 SP, Carthamus Tinctorius (Safflower) Oleosomes, Panthenol, Polyquaternium-10, Quaternium-87, Salvia Hispanica Seed Extract, Ilex Paraguariensis Leaf Extract, Crambe Abyssinica Seed Oil, Linum Usitatissimum (Linseed) Seed Extract, Hydroxypropyltrimonium Hyaluronate, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Carthamus Tinctorius (Safflower) Seed Oil, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Wax, Jojoba Esters, Tocopherol, Pentylene Glycol, Hydrogenated Olive Oil Unsaponifiables, Acacia Senegal Gum, Propanediol, Ethyl Linoleate, Ethyl Oleate, Caprylic Acid, Xylitol, Lactic Acid, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Sorbitan Oleate Decylglucoside Crosspolymer, Hydroxypropylcellulose, Ethylhexylglycerin, Polyglycerin-3, Styrene/Butadiene Copolymer, Propylene Glycol, Phenethyl Alcohol, Pentaerythrityl Tetra-Di-t-Butyl Hydroxyhydrocinnamate, Parfum (Fragrance), Phenoxyethanol, Chlorphenesin, Sodium Chloride, Citric Acid, Gluconolactone, Sodium Benzoate, Benzyl Alcohol, Potassium Sorbate, Sodium Hydroxide, Citral, Citrus Aurantium Peel Oil, Hexyl Cinnamal, Limonene, Menthol.
Avoid contact with eyes. Not suitable for children under 3 years.
Related products
-
NatessanceNatessance Capillary After-shampooing with Vegetable Keratin 150 ml
Deeply nourishes and repairs fragile hair with argan oil and plant keratin for thicker, shinier locks.
(8)€8.69€57.93/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Sun Care After Express Conditioner 200ml
With this conditioner express Wella Professionals , your hair will be repaired thoroughly after exposure to sunlight.
(24)€14.50€72.50/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Color Motion Colour Protecting Conditioner 200ml
Colour-protecting conditioner.
(93)€19.00€76.00/l -
OlaplexOlaplex N°5P Enhancer Dejauning Conditioner Blonde 250ml
Nourishing conditioner that seals in luminosity and neutralises unwanted yellow tones from the roots to the ends of the hair. For blonde, white and grey hair.
(0)€26.45€105.80/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Repair Repairing conditioner 500 ml
Ultimate Repair, the deepest repair range from Wella Professionals.
(0)€34.99€69.98/l -
OlaplexOlaplex N°5 Leave In Leave-In Conditioner 100ml
This leave-in conditioner immediately moisturises, softens, detangles and seals split ends, while repairing and protecting the hair's long-term health.
(0)€26.45€264.50/l -
OlaplexOlaplex No.5 Bond Maintenance Conditioner fine hair 100 ml
An ultra-lightweight volumising conditioner designed for fine hair, adding body, strength and fullness.
(0)€15.85€158.50/l -
OlaplexOlaplex No.5 Bond Maintenance Conditioner fine hair 250 ml
An ultra-lightweight volumising conditioner designed for fine hair, adding body, strength and fullness without weighing it down.
(1)€28.90€115.60/l -
NatessanceNatessance Capillary Fortifying organic castor conditioner 150 ml
Repairs and strengthens fragile hair with organic castor oil and plant keratin for softer, shinier, and less breakable locks.
(10)€8.69€57.93/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Nutri-Enrich Nourishing Conditioner for Dry and Brittle Hair 200ml
Instantly nourishes dry or damaged hair to leave it smooth and full of vitality
(64)€13.30€66.50/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 12.39ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;