Pranarôm Pranabb Organic sleep massage oil 30 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 119.52ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Blends organic true lavender, Roman chamomile and sweet orange
- Calms and promotes gentle sleep onset for babies
- Nourishes and protects delicate skin with plant-based oils
- Convenient pump for precise, economical dosing
- Specially formulated for babies from 3 months old
Pranarôm Pranabb Organic Sleep Massage Oil offers a natural solution to help little ones drift off into a peaceful sleep. Combining gentleness with effectiveness, this carefully crafted blend of organic actives transforms bedtime into a soothing bonding experience for both parent and child.
Organic actives for restful sleep
Formulated with Lavender, Roman Chamomile, Sweet Orange and Ravintsara Essential Oils, this massage oil promotes relaxation and prepares baby for deep, restorative sleep. Each ingredient is 100% pure and natural, HECT-certified and chemotyped to ensure optimal botanical and biochemical quality. Meanwhile, Coconut, Sweet Almond and Sunflower Vegetable Oils maintain hydration for delicate skin while providing a nurturing, comforting touch.
A calming pre-sleep ritual
Beyond its relaxing properties, Pranabb Organic Sleep Massage Oil creates a special moment of connection between parent and child. Its smooth, easily absorbed texture glides effortlessly onto skin, easing daytime tensions while strengthening emotional bonds. The fast-absorbing formula leaves skin soft and nourished, with no greasy residue.
This certified organic massage oil becomes the perfect companion for tranquil nights and harmonious evenings, gently caring for even the most sensitive skin.
order@pranarom.com
Pranarom
253 Boulevard de Leeds
Immeuble le Leeds
59777 Lille, France
Tél : +33 (0)3 20 07 75 15
How to use it
How to use Pranarôm Pranabb organic sleep massage oil?
Dispense one dose of oil into your hands, warm it by rubbing your palms together, then gently massage baby’s chest, back and soles of the feet. Use up to 4 times a day to promote relaxation.
Combine this with a soothing voice to enhance comfort. The oil applies smoothly and absorbs without leaving a greasy residue.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: Prunus amygdalus dulcis* (sweet almond), coconut alkanes, Helianthus annuus* (sunflower), Cocos nucifera* (coconut), coco-caprylate/caprate, Anthemis nobilis* (Roman chamomile), Citrus sinensis* (sweet orange), Lavandula angustifolia* (true lavender), Cinnamomum camphora* (ravintsara), tocopherol, linalool**, limonene**
*Organic ingredient (Certisys BE-BIO-01 certified)
**Naturally occurring in essential oils
For children over 3kg.
Avoid contact with eyes and mucous membranes.
Store away from heat and light.
Keep out of reach of young children.
FOR EXTERNAL USE ONLY.
Related products
-
-20%
WeledaWeleda Calendula Baby Massage Oil 200ml
Weleda sweet almond and calendula massage oil for babies
(17)€8.80 €10.99€44.00/l -
-20%
WeledaWeleda Massage Oil For Baby Tummy 50ml
Weleda baby massage oil for baby tummy
(6)€6.55 €8.20€131.00/l -
-20%
PuressentielPuressentiel Sleep Soothing Massage Balm For Babies 3 Essential Oils With 3 essential oils 30ml
PURESSENTIEL
relaxing, soothing massage balm
with 3 essential oils
Baby
30ml(4)€6.38 €7.98€212.67/l -
PranarômPranarôm Pranabb Pranabb Organic Pectoral Balm 40 ml
PranaBB pectoral balm enriched with essential oils for a sooothed breathing
(15)€5.99€149.75/l -
RivadouceRivadouce Soin Nourishing massage oil therapeutic and kinésiology massage 250 ml
Nourishes and softens dry, sensitive skin with calendula, perfect for daily family massages.
(2)€11.80€47.20/l -
Organic
Le Comptoir AromaLe Comptoir Aroma Baby chest balm 50 ml
This gentle chest balm soothes and comforts for complete wellbeing.
(0)€6.95€139.00/l -
Mustela
Mustela Massage Oil Normal Skin 100 ml
Mustela Massage Oil moisturizes and soothes baby's skin from birth.
(9)€11.10€111.00/l -
Organic
AvrilAvril Massage oil with sesame oil and organic sunflower oil Baby 100ml
AVRIL Baby Massage oil with organic sesame and sunflower oil nourishes, softens and protects the baby's fragile skin.
(0)€7.49€74.90/l -
-
Organic
PuressentielPuressentiel Resp Ok® Bioes Baby Chest Massage Balm 30ml
This Baby Chest Balm provides a warming and soothing massage to the skin, from the first signs of cold
(0)€9.79€326.33/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 13.17ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;