Propos'Nature Amou'Roucou Organic body scrub 200 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 101.86ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Enriched with annatto, carrot and floral acids for a natural glow
- Gently removes dead skin cells and refines skin texture
- Exfoliates softly to smooth and prep skin for further care
- Melting granular texture with sugar crystals and plum stone particles
- Suitable for all skin types, including sensitive
Propos'Nature Amou'Roucou Organic Body Scrub combines natural exfoliation with gentle peeling action to reveal smooth, radiant skin. This two-in-one treatment removes imperfections while maintaining the skin’s natural balance, leaving your complexion looking healthy and revitalised.
Dual exfoliating and brightening action
This organic body scrub harnesses a blend of natural actives for optimal results. Sugar grains and plum stone particles provide gentle mechanical exfoliation, effectively removing dead skin cells and refining texture. Meanwhile, flower acids work deeper as a mild peel, dissolving impurities and smoothing unevenness. The result? Visibly improved skin texture with restored radiance and evenness.
To enhance your glow, annatto and carrot—rich in beta-carotene—naturally revive luminosity. Their effects are boosted by shea butter, which deeply nourishes and restores suppleness. Skin is left prepared for subsequent treatments, with a golden warmth and instant softness.
A sensory experience for your complete routine
Beyond its visible benefits, Amou'Roucou turns exfoliation into a luxurious ritual. Its melting texture and natural fragrance create a sensory treatment, perfect for a moment of relaxation. When used regularly, it enhances the performance of follow-up products by ensuring skin is thoroughly cleansed and receptive.
This organic formula reveals skin that feels soft, luminous and ready to glow, all while respecting the skin’s natural balance.
How to use it
How to use Propos'Nature Amou'Roucou Organic Body Scrub?
Use this body scrub 1 to 2 times per week for soft, smooth skin. On dry or slightly damp skin, massage in circular motions, focusing on rough areas such as elbows and knees. Rinse thoroughly with clean water.
Tip: For optimal exfoliation, leave on for 1 minute before rinsing. Perfect for use before applying body oil or lotion.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: Sucrose*, Helianthus annuus hybrid oil*, Hydrated silica, Prunus domestica seed powder*, Butyrospermum parkii butter*, Polyglyceryl-4 oleate, Helianthus annuus seed oil*, Aqua, Caprylic/Capric triglyceride, Bixa orellana seed extract, Daucus carota sativa root extract*, Hibiscus sabdariffa flower extract, Parfum, Tocopherol, Sodium benzoate, Potassium sorbate, Rosmarinus officinalis leaf extract, Limonene, Linalool.
99.99% of ingredients are of natural origin, of which 90.85%* are from organic farming. Certified by Bureau Veritas according to the Cosmos Standard, available at www.cosmos-standard.org
Avoid contact with eyes and do not apply to irritated or sensitised skin.
For external use only. Store preferably away from heat and light.
Related products
-
Made in France A gift for you
AvèneAvène Body Gentle Scrub Peaux Sensibles 200ml
The soft body scrub, with jojoba beads and polyethylene waxes performing double exfoliation for skin soft, smooth, clear and purified. Sensitive skins.
(117)€16.99€84.95/l -
Made in France
NuxeNuxe Reve De Miel Nourishing Body Scrub Sensitive And Dry Skin 200 ml
Gently exfoliates and nourishes skin with honey and sugar crystals
(95)€16.30€81.50/l -
Made in France
GaranciaGarancia Pshitt Magique Pschitt Magique Body Micropeeling Without Grain Corps 200ml
Pschitt magique
Body micropeeling without grainCleans, exfoliates and smoothens
(8)€32.74€163.70/l -
ThalgoThalgo Les Essentiels Marins Revitalising Marine Scrub 200ml
Revitalising marine scrub
all skin types
(1)€32.40€162.00/l -
ArgiletzArgiletz Skin Sugar Body Scrub 200ml
The Body scrub gently exfoliates the Skin to reveal its radiance.
(12)€8.80€44.00/l -
Organic
AvrilAvril Rice Powder and Organic White Lilac Body Scrub 200ml
Avril certified organic body scrub is enriched with a rice powder extract for a gentle and efficient exfoliation.
(7)€7.39€36.95/l -
WaamWaam Himalayan pink salt Bath and scrub 500 g
PINK HIMALAYAN SALT has a Detoxifying, Exfoliating and Regenerating effect.(3)€7.00€14.00/kg -
TadeTadé Salt from the Dead Sea 300g
Ultra-rich Dead Sea salt with trace elements.
(0)€8.74€29.13/kg -
Made in France Vegan
LA ROSÉELA ROSÉE Eco refill Nourishing Body Scrub With Sugar and Bioes Plant Oils 200g
Effectively exfoliates while perfectly nourishing the skin.
(0)€18.59€92.95/kg -
CavaillèsCavaillès Exfoliating Balm Care 200ml
Formula with sugar grains* that gently exfoliates sensitive skin without damaging it. *fructose
(2)€10.99€54.95/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 14.95ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;