Purasana Captain Immunity Hydration immune support 10 sticks
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 109.86ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Purasana Captain Immunity Hydration Defence
- Made with vitamins, minerals and superfoods to support daily immunity and help you stay energised all year round
- Helps maintain effective hydration thanks to its nutrient-rich superfood formula
- Perfect for strengthening your immune system during seasonal changes, stress or fatigue
- Delicious orange flavour
- Food supplement
- 10 sticks
- Net weight: 45 g
Purasana Captain Immunity Hydration offers a natural, convenient way to support your daily vitality. This food supplement in stick format combines a refreshing orange flavour with essential vitamins, minerals and superfoods to help strengthen your defences and maintain energy levels throughout the day.
A powerful blend of immune-supporting actives
This thoughtfully crafted formula delivers key nutrients to help support your natural defences and combat tiredness. Rich in vitamins and minerals, it adapts to your body's needs - particularly during seasonal changes or stressful periods. The portable, easy-to-use sticks make it simple to maintain your intake wherever you are.
Delicious hydration with revitalising benefits
With its zesty orange flavour, Captain Immunity Hydration transforms your daily nutrient boost into a refreshing experience. The powder dissolves quickly to create a cooling, energising drink - perfect for a natural pick-me-up. Its balanced, nature-inspired approach makes it an ideal year-round companion for maintaining wellbeing.
This tasty food supplement provides a simple yet effective solution to support your immune system and help you stay at your best, even during demanding times.
service@purasana.com
Purasana N.V.
Heulestraat 104
8560 Wevelgem, Belgium
Tél : +32 280 856 25
How to use it
How to use Purasana Captain Immunity Hydration?
Dissolve 1 stick in 250–750 ml of water, depending on your preferred strength. Stir well until fully dissolved. Ideal for daily use, particularly during periods of fatigue or low energy.
Tip: Serve chilled for a refreshing effect. Suitable for the whole family.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
Ingredients: Chicory root fibre powder Fibruline™ (Cichorium intybus - root), orange juice powder (Citrus sinensis - fruit), natural orange flavour, natural mandarin flavour, PureWay-C® vitamin C, elderberry extract 4:1 (Sambucus nigra - fruit), echinacea extract with 4% polyphenols (Echinacea purpurea - aerial parts), CuroWhite® (Curcuma longa root extract), citric acid (acidity regulator), acerola extract 12:1 with 17% vitamin C (Malpighia glabra - fruit), ginseng extract 20:1 (Panax ginseng - root), zinc (zinc gluconate), ginger extract 20:1 with 5% gingerols (Zingiber officinalis - rhizome), sweetener: steviol glycosides from Stevia, vitamin D3 (cholecalciferol), MenaQ7® vitamin K2, vitamin A (retinyl palmitate).
Nutritional analysis per 100 g and per sachet (4.5 g):
| Captain Immunity | Per 100 g | Per sachet (4.5 g) |
|---|---|---|
| Energy value (kJ) | 1402 | 63.09 |
| Energy value (kcal) | 331 | 14.90 |
| Fat content | 1.5 | 0.07 |
| Saturated fatty acids | 0.64 | 0.03 |
| Carbohydrate content | 75.2 | 3.38 |
| Sugar content | 50.2 | 2.26 |
| Fibre content | 7.0 | 0.32 |
| Protein content | 0.71 | 0.03 |
| Salt content | 0.043 | 0.0019 |
For adults only.
Do not use during pregnancy, breastfeeding, or before scheduled invasive procedures.
Not recommended in cases of known cross-allergy to plants in the Asteraceae family.
Avoid use if you have autoimmune diseases, biliary or liver problems, epilepsy, or are taking anticoagulants, immunosuppressants, or anticancer treatments. Consult your doctor or pharmacist if in doubt.
Related products
-
Made in France
Vitavea SantéVitavea Santé Vitamin D 90 tablets
Vitamin D food supplement ensures a natural defence, muscle tone and proper bone capital.
(15)€6.68€927.78/kgOut of stock -
Made in France
LerecaLereca Stivamine 60 Gélules
Supports natural defences and boosts energy with a blend of essential plants, vitamins and minerals.
(3)€21.99€758.28/kg -
Made in France
AraganAragan Synactifs ImmunActives Immunity 30 capsules
IMMUNActifs® boosts immunity by activating the body's defences thanks to Echinacea. Vitamins C, D3, copper and zinc maintain the immune system.
(26)€16.89€1,075.80/kg -
BayerBayer Berocca Immunity Flash 30 effervescent tablets
Berocca Immunity Boost supports your immune system with a concentrated blend of vitamin C, zinc and vitamin D.
(8)€9.50 -
PurasanaPurasana Mushroom blend powder 250 g
Supports the immune system and helps reduce tiredness for natural energy.
(0)€13.49€53.96/kg -
PurasanaPurasana Super Food Lion's Mane mushroom powder 100 g
Lion’s mane is packed with active compounds like hericenones, erinacines and beta-glucans, delivering its key benefits.
(0)€19.89€198.90/kg -
Promo
SargenorSargenor Plus Argenine Magnesium Vitamin C 14 Effervescent tablets
Sargenor Plus Effervescent offers an adapted dose of Arginine, an amino acid naturally present in the Body, combined with Magnesium, which helps to reduce fatigue
(2)€11.19€177.62/kg -
ArkopharmaArkopharma Arkoroyal Royal Jelly + Lactic Ferments + Vitamin D3 Junior 5 Single Doses Arkoroyal 5x10ml
ARKOPHARMA Arkoroyal Junior boosts your child's immunity ( freeze-dried Royal Jelly, lactic ferments and vitamin D3).
(13)€8.49€169.80/l -
-7%
Bion3Bion3 Adults Immunity and Gut Balance 90 tablets
Bion®3 Adults Immunity and Gut Balance helps support natural defences and reduce tiredness in adults.
(180)€24.98 €26.99€278.17/kg
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 26.76ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;