Taaj Rasayana Anti-ageing Cream 50 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 122.41ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
TAAJ
Rasayana
Anti-ageing cream
Wrinkles and saggening
Smoothing, firming and plumping
Normal to dry skins
50ml
Provides a targeted remedy against wrinkles, fine lines and loss of firmness.
Rich in regenerating, restructuring and reconstituting active ingredients, this treatment favours micro-circulation and cell renewal to smooth out wrinkles and restore firmness and elasticity to the skin.
The skin is firmer, features redefined.
contact@taaj.fr
TAAJ
28 Rue Marbeuf,
75008 Paris, France
Tél : 33 (0)970197729
How to use it
Apply in the morning onto the face or neck by massaging gently into the skin with circular movements.
Apply in the evening for increased effects.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI formula: Aqua (Water) *, Cetearyl Alcohol *, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil *, Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil *, Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil *, Glycerin *, Caprylic / Capric Triglyceride *, Glyceryl Stearate *, Propylene Glycol, Persea Gratissima (Avocado) Oil *, Aloe Barbadensis Leaf Juice *, PEG-100 Stearate, Polysorbate 20, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter Extract *, Dimethicone, Cyclopentasiloxane, Benzyl Alcohol, Perfume (Fragrance), Imidazolidinyl Urea, Glycol Stearate, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil *, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil *, Triticum Vulgare (Wheat) Germ Oil *, Tocopheryl Acetate, Triethanolamine, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Sodium Metabisulfite, Citrus Limon (Lemon) Peel Oil *, Acrylates / C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Eugenia Caryophyllus (Clove) Leaf Oil *, Myristica Fragrans (Nutmeg) Kernel Oil *,Zingiber Officinale (Ginger) Root Oil *, Stearic Acid *, Solanum Lycopersicum (Tomato) Seed Oil *, Glycine Soybean (Soybean) Oil *, Tocopherol *, Limonene, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Eugenol, Butylphenyl Methylpropional, Benzyl Salicylate, Linalool , Hydroxycitronellal, Hexyl Cinnamal, Benzyl Benzoate, Alpha-Isomethyl Ionone, Cinnamyl Alcohol, Citral, Citronellol, Isoeugenol, Amyl Cinnamal. [1.0].
* Ingredients of natural origin (94%).
Contains essential oils.
The list of ingredients may be subject to variations, we advise you to always check the list on the purchased product.
Related products
-
Made in France A gift for you
AvèneAvène Dermabsolu Day redensifying cream 50 ml
This re-densifying cream with bakuchiol and pro-ceramides intensely nourishes sensitive skin, reshaping and brightening for a more even, radiant complexion.
(217)€35.99€719.80/lOut of stock -
OnagrineOnagrine Onaphyline Anti-Age Day Cream Premium 40ml
This sumptuous care helps to firm the skin and lift the oval of the face. Skin instantly regains comfort and suppleness. It is radiant with health and looks visibly stronger and younger.
(0)€30.97€774.25/l -
A gift for you
ApivitaApivita Queen Bee Absolute Regenerating Anti-Age Cream Light texture 50ml
Apivita Absolute Regenerating Anti-Age Cream reduces wrinkles, increases skin firmness and enhances facial contours.
(10)€69.90€1,398.00/l -
A gift for you
ApivitaApivita Queen Bee Absolute Regenerating Anti-Age Cream Rich Texture 50ml
This day cream reduces wrinkles, increases skin firmness and enhances facial contours.
(6)€69.90€1,398.00/l -
Made in France
Institut EsthedermInstitut Esthederm Excellage Excellage cream refill 50ml
Excellage Anti-Age Cream, now available as a refill, improves the appearance of the skin and makes fine lines and wrinkles less visible, thanks to a selection of active ingredients such as Camellia Oil.(0)€95.00€1,900.00/l -
ThalgoThalgo Silicium Lift Eco-refill rich lift-firmness cream 50ml
With this cream, Skin becomes progressively firmer, wrinkles are visibly reduced and the complexion looks fresher.
(0)€63.90€1,278.00/l -
Made in France
SvrSvr Densitium Global Correction SPF30 Cream 50 ml
Unifies and protects skin from signs of ageing with a firming, dark spot-correcting action and daily UVA/UVB SPF30 defence.
(30)€34.99€699.80/l -
-20% Vegan
KorresKorres Black Pine 4D - BioShapeLift Firmness + Rebound Day Cream Dry Skin 40ml
Lifting and firming day cream. Reshapes the oval of the Face. For dry skin.(5)€35.20 €43.99€880.00/l -
Made in France
La Roche-PosayLa Roche-Posay Anthelios Face sunscreen SPF50 age correct with fragrance 50 ml
Helps protect against and correct UV-induced signs of ageing.
(507)€19.98€399.60/l -
Made in France
EneomeyEneomey Daylight C20 antioxidant anti-ageing day fluid 30 ml
This lightweight fluid blends the texture of a serum with the comfort of a cream to tone, even out skin tone and boost radiance.
(244)€52.88€1,762.67/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 10.62ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;