Sebamed Sun Care Sun cream SPF50 150 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 144.19ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Provides SPF50 protection against UVA/UVB rays
- Helps prevent sunburn and pigmentation marks
- Strengthens the skin barrier and soothes the skin
- Water-resistant texture
- Suitable for all skin types
Discover optimal sun protection with Sebamed Sun Care SPF50 sun cream, designed to shield your skin from UVA and UVB damage and their long-term effects.
Broad-spectrum protection
This high-tolerance formula acts as an effective barrier against UVA and UVB rays, helping to prevent sunburn, pigment spots, and signs of premature skin ageing. It supports skin elasticity and collagen levels while minimising risks linked to prolonged sun exposure.
Care and resilience
Sebamed Sun Care sun cream combines water resistance with soothing properties, while strengthening the skin’s moisture barrier for protected, comfortable skin. Its preventive action makes it an essential ally for worry-free sun exposure.
This sunscreen complements your sun care routine with proven efficacy.
How to use it
How to use Sebamed Sun Care?
Apply 20 minutes before sun exposure to all exposed areas. Reapply frequently, especially after swimming, sweating or towelling. Use a generous amount for optimal protection.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: AQUA, OCTOCRYLENE, DIBUTYL ADIPATE, TITANIUM DIOXIDE (NANO), C12-15 ALKYL BENZOATE, GLYCERIN, GLYCERYL STEARATE, DIETHYLAMINO HYDROXYBENZOYL HEXYL BENZOATE, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, DIMETHICONE, VP/EICOSENE COPOLYMER, BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE, LAURYL GLUCOSIDE, POLYGLYCERYL-2 DIPOLYHYDROXYSTEARATE, MICROCRYSTALLINE CELLULOSE, PANTHENOL, TOCOPHERYL ACETATE, DIETHYLHEXYL BUTAMIDO TRIAZONE, INULIN, LECITHIN, BISABOLOL, CETEARYL ALCOHOL, CETYL PALMITATE, COCOGLYCERIDES, SODIUM CETEARYL SULFATE, SILICA, CELLULOSE GUM, XANTHAN GUM, DISODIUM EDTA, CITRIC ACID, SODIUM HYDROXIDE, PARFUM, PHENOXYETHANOL, SORBIC ACID
Do not stay in the sun for too long, even when using a sun protection product.
Avoid exposing babies and young children directly to the sun.
Overexposure to the sun is a serious health risk.
Apply sunscreen before sun exposure.
Reapply frequently to maintain protection, especially after sweating, swimming or towel-drying.
Related products
-
Made in France A gift for you
AvèneAvène Sun High Protection SPF30 Spray 200 ml
A high-protection SPF30 sun spray for sensitive skin on the face and body.
(85)€15.49€77.45/l -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Sun SPF50+ Mineral Lotion 100ml
Avène SPF 50+ Sun lotion offers the best protection against UVB/ UVA rays.
(13)€14.50€145.00/l -
UriageUriage Bariésun Dry oil for sensitive skin SPF30 200 ml
This SPF50+ dry oil intensely protects skin from UVA/UVB rays, enriched with astaxanthin and vitamin E for a silky, antioxidant finish.
(8)€16.00€80.00/l -
Made in France
A-DermaA-Derma Protect Invisible SPF50+ sun spray 200 ml
Protects and strengthens sensitive skin with an optimised skin barrier and innovative water-resistant SPF50+ sun protection.
(18)€14.80€74.00/l -
A gift for you
ApivitaApivita Bee Sun Safe SPF30 Ultra-Light Face & Body Spray 200ml
Apivita ultra light spray hydrates and provides a broad spectrum UVA, UVB protection.
(1)€16.99€84.95/l -
A gift for you
ApivitaApivita Bee Sun Safe Ultra-light Face & Body Spray SPF50 200ml
Apivita SPF50 body spray protects against a broad spectrum of UVA, UVB rays, provides a sublime tan.
(0)€16.99€84.95/l -
-20%
KorresKorres Aegean Bronze Sunscreens Bronzing Oil SPF20 150ml
This Suncare oil with medium UVA + UVB protection gives you an intense, even tan.
(0)€18.32 €22.90€122.13/l -
SebamedSebamed Sun Care Sun protection SPF50+ for sensitive skin 150 ml
Protects against UVA/UVB rays while helping prevent premature skin ageing.
(0)€14.99€99.93/l -
Made in France
SvrSvr Sun Secure Hydrating Spray SPF50+ 200 ml
SVR Sun Secure invisible moisturising spray SPF50+ offers a very high dermatological protection with the new filtering patent respecting the marine environment.
(74)€15.89€79.45/l -
La Roche-PosayLa Roche-Posay Anthelios Uvmune 400 scented SPF50+ cream 50 ml
La Roche-Posay Anthelios Uvmune 400 Perfumed Sunscreen Spf50+ protects againts ultra-long UVA rays, prevents cell damage.
(25)€12.48€249.60/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 10.85ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;