Uriage Bariésun Hydrating and soothing child spray and Xemose C+ anti-scratch cleansing oil
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 17.01ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Enriched with a patented filtering complex and exclusive dermatological innovations
- Protects against UVA/UVB rays and blue light
- Lightweight, water-resistant formula with an invisible finish
- Convenient spray with travel-sized bottle included (200 ml + 50 ml)
- Ideal for sensitive skin in children aged 3 and over
The Uriage Bariésun Children’s Hydrating SPF50+ Spray paired with Xemose C+ Anti-Scratch Cleansing Oil delivers optimal sun protection for delicate children’s skin while soothing irritation with the included anti-scratch wash oil. This carefully curated duo combines high tolerance with proven efficacy, offering tailored care for sensitive skin needs.
Advanced sun protection
This SPF50+ sun spray effectively neutralises harmful UVA, UVB and blue light exposure, powered by a high-performance filtering complex and two dermatological patents. Its fragrance-free, water-resistant formula ensures maximum safety with an invisible finish, making it ideal for children’s delicate skin. The lightweight texture provides effortless application without leaving white residue.
Complementary soothing care
The included Xemose C+ Cleansing Oil works in harmony to relieve itching and restore the skin’s hydrolipidic barrier, particularly for dry or eczema-prone skin. Its anti-scratch action and gentle formulation make it the perfect post-sun solution. Together, these products create a complete routine to protect, hydrate and comfort children’s sensitive skin.
This Uriage duo blends dermatological innovation with ease of use, providing sun protection and soothing care specifically designed for the most sensitive skin.
serviceconso@uriage.com
LABORATOIRES DERMATOLOGIQUES D’URIAGE
40-52 Boulevard du Parc,
92200 Neuilly-Sur-Seine, France
Tél : 09 72 17 39 66
How to use it
How to use Uriage Bariésun Spray?
Shake vigorously before use. Spray generously onto dry skin (e.g. 8 sprays per leg) before sun exposure. Reapply every 2 hours, and always after swimming, sports or towelling dry.
Tip: Apply in two stages for even coverage, remembering sensitive areas like ears and the back of the neck.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: Aqua (Water, Water), Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Ethylhexyl Triazone, Isodecyl Neopentanoate, Dycaprylyl Carbonate, Ethylhexyl Salicylate, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Glycerin, Triacontanyl Pvp, Decyl Glucoside, Dimethicone, C200-22 Alkyl Phosphate, Butylene Glycol, Phenoxyethanol, C20-22 Alcohols, Glucoside, Chlorphenesin, Xanthan Gum, Hydrogenated Polydecene, O-Cymen-5-Ol, Tocopheryl Acetate, Trehalone, Sodium Hydroxide, Propylene Glycol, Ascorbyl Tetraisopalmitate, BHT, CI75470 (Carmine) , Citric Acid, Tocopherol, Sodium Citrate, Polyquartenium-51.
Without octocrylene.
Without paraben.
Alcohol-free.
Hypoallergenic.
Non comedogenic.
Related products
-
UriageUriage Bariésun Mineral Hydrating Cream SPF50 100 ml
This SPF50+ cream for sensitive, intolerant skin provides high protection against UVA and UVB rays.
(31)€12.88€128.80/l -
UriageUriage Bariésun Invisible SPF30 spray 200 ml
high protection spray
SFP 30
sensitive skins
(8)€14.89€74.45/l -
UriageUriage Bariésun Invisible spray fragrance-free 200 ml
This fragrance-free SPF50+ sun spray protects against UVA, UVB and free radicals.
(11)€15.90€79.50/l -
UriageUriage Bariésun Dry oil for sensitive skin SPF30 200 ml
This SPF50+ dry oil intensely protects skin from UVA/UVB rays, enriched with astaxanthin and vitamin E for a silky, antioxidant finish.
(8)€16.00€80.00/l -
UriageUriage Bariésun Invisible SPF50+ sun stick 18 g
This invisible-finish SPF50+ sun stick with a radiant glow shields sensitive areas like ears, scars and lips from cellular damage.
(10)€8.89€493.89/kg -
UriageUriage Bariésun Solaire Dry Mist Spf30 Sensitive Skins 200ml
Uriage Bariésun Dry Mist SPF30 200ml is a mist of high protection specially formulated for the protection of sensitive clear and mat skins.
Very high protection for sensitive skins.(8)€13.49€67.45/lOut of stock -
UriageUriage Bariésun Extreme SPF50+ protective fluid 50 ml
Bariésun 100 Extreme Protective Fluid SPF50 + protects UVA and UVB rays, optimizes photoprotection, limts photoaging
(3)€14.89€297.80/l -
UriageUriage Bariésun Fresh sun water SPF50+ 200 ml
This refreshing SPF50+ sun water shields skin from UVA/UVB damage with a lightweight, non-sticky finish that blends invisibly.
(3)€17.69€88.45/l -
A gift for you
AvèneAvène Sun Sunsimed UVA/UVB blue light 80 ml
Avène Sunsimed SPF50+ offers very high protection against UVA, UVB and blue light while helping prevent skin damage with antioxidant and hydrating actives.
(106)€16.99€212.38/l -
Made in France
SvrSvr Sun Secure Hydrating Spray SPF50+ 200 ml
SVR Sun Secure invisible moisturising spray SPF50+ offers a very high dermatological protection with the new filtering patent respecting the marine environment.
(74)€15.89€79.45/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 15.38ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;