Uriage Bariésun Ultra-light SPF50+ fluid for sensitive skin 50 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 153.93ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Enriched with dermatological patents and a broad-spectrum UVA/UVB filter complex
- Protects against sun damage and blue light
- Leaves a dry-touch ultra-light finish with no white cast
- Travel-friendly tube for on-the-go use
- Perfect for sensitive skin exposed to the sun
Uriage Bariésun Ultra-Light SPF50+ Fluid for Sensitive Skin combines optimal sun protection with unmatched comfort for delicate skin. This advanced formula delivers dual defence against UVA, UVB rays and blue light, safeguarding cellular health while helping to prevent signs of photo-ageing.
Advanced protection with patented technology
This lightweight sun fluid features a high-performance filtering complex, enhanced by two exclusive dermatological patents. It neutralises UVB rays that cause sunburn, blocks UVA rays responsible for premature skin ageing, and helps limit damage from blue light exposure. With its SPF50+ rating, it provides very high protection—ideal for reactive or redness-prone skin. Beyond basic sun defence, it actively preserves cellular integrity for lasting skin protection.
Invisible texture for everyday convenience
The ultra-light formula absorbs instantly with a dry, non-greasy finish, leaving no white marks or sticky residue. Designed for daily use, this fluid applies effortlessly in one smooth motion. Its travel-friendly 50 ml size fits easily into any bag, ensuring instant, hassle-free reapplication wherever you are. Even the most sensitive skin will appreciate its imperceptible feel and exceptional tolerance.
This Uriage sun protection achieves the perfect balance between dermatological efficacy and ease of use, shielding skin from solar damage without compromising on comfort.
serviceconso@uriage.com
LABORATOIRES DERMATOLOGIQUES D’URIAGE
40-52 Boulevard du Parc,
92200 Neuilly-Sur-Seine, France
Tél : 09 72 17 39 66
How to use it
How to use Uriage Bariésun?
Apply generously before sun exposure: use a hazelnut-sized amount for the face and neck (approximately 1 teaspoon). Reapply every 2 hours, and always after swimming, physical activity or towel-drying.
Avoid sun exposure between 12pm and 4pm, even when protected. For babies and young children, prioritise shade and protective clothing. Ultra-light texture with no white residue.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: AQUA (WATER, EAU) • DICAPRYLYL CARBONATE • C12-15 ALKYL BENZOATE • DIETHYLAMINO HYDROXYBENZOYL HEXYL BENZOATE • ETHYLHEXYL TRIAZONE • DIETHYLHEXYL BUTAMIDO TRIAZONE • HEPTYL UNDECYLENATE • DIMETHICONE • SILICA • BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE • POLYGLYCERYL-6 POLYHYDROXYSTEARATE • GLYCERIN • MAGNESIUM STEARATE • POLYGLYCERYL-6 POLYRICINOLEATE • HYDROXYACETOPHENONE • GLUCOSE • BENZOIC ACID • GLYCERYL BEHENATE • TOCOPHERYL ACETATE • TREHALOSE • SODIUM HYDROXIDE • TOCOPHEROL • SPIRULINA PLATENSIS EXTRACT • HAEMATOCOCCUS PLUVIALIS EXTRACT • OLEA EUROPAEA (OLIVE) FRUIT OIL • ASCORBYL PALMITATE • GLYCINE SOJA (SOYBEAN) OIL.
Fragrance-free.
Hypoallergenic.
Non-comedogenic.
Related products
-
UriageUriage Bariésun Hydrating protective cream 50 ml
Uriage Bariésun SPF 50+ Fragrance-Free very high protection Cream.
sensitive skins
Fragrance free and water resistant
(5)€10.70€214.00/l -
UriageUriage Bariésun Hydrating protective cream SPF50+ 50 ml
Uriage Barièsun SPF50+ face cream protects against UVA, UVB rays and free radicals for complete defence.
(2)€11.89€237.80/l -
UriageUriage Hyseac Fluid Spf 50+ Combination To Oily Skins 50ml
UVA-UVB high quality protection with strong matifying properties as well as intense moisturizing and soothing characteristics.
(7)€11.89€237.80/l -
UriageUriage Bariésun Mineral SPF50+ sun stick 18 g
This SPF50+ mineral sun stick offers high protection, specially formulated for skin intolerant to chemical filters, fragrances and preservatives.
(14)€8.89€493.89/kg -
UriageUriage Bariésun Ultra-light SPF50+ fluid for sensitive skin 30 ml
URIAGE
Bariésun
Ultra-light fluid
dry touch fragrance free
Sensitive skins
SPF50 + UVB + UVA
30ml(0)€10.90€363.33/l -
UriageUriage Bariésun Hydrating dry mist SPF50+ 200 ml
This SPF50+ dry mist delivers very high protection against UVA, UVB and free radicals.
(38)€15.48€77.40/l -
A gift for you
ApivitaApivita Bee Sun Safe SPF50 Anti-Pigmentation & Anti-Aging Face Cream 50ml
APIVITA Bee Sun Safe SPF50 anti-aging & anti-pigmentation face cream provides a broad spectrum protection against UVA, UVB, IR and blue light.
(3)€13.90€278.00/l -
A gift for you
ApivitaApivita Soothing face cream Hydra Sensible spf 50 50 ml
Apivita Hydra+ Sensitive Soothing Face Cream SPF50 provides a broad-spectrum protection against UVA, UVB, IR and blue light.
(0)€17.90€358.00/lOut of stock -
Made in France
SvrSvr Sun Secure SPF50+ easy stick 10 g
This SPF50+ Easy Stick delivers invisible, ultra-high protection for even the most sensitive skin—safe from birth (excluding premature babies) and perfect for delicate areas like nose, hands and lips, in a pocket-sized, travel-ready format.
(71)€9.89€989.00/kg -
SvrSvr Sun Secure SPF30 Sun Water 100ml
VR SUN SECURE SPF30 is a biodegradable protective water for the sun-exposed skin.
(193)€13.90€139.00/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 34.43ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;