Uriage Roseliane Anti Redness Cream Spf30 Sensitive Skins Prone To Redness 40ml
- y_2026, m_10, d_2, h_12
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_2, tr_1
- loc_en_GB, sid_57229, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 13.36ms
- REVIEWS, PRODUCT
Description
URIAGE
Roséliane
anti-redness cream
Protects, soothes and reduces redness
sensitive skins
Hypoallergenic
SPF30
40ml
An unctuous, melting and non-greasy cream that permanently soothes the sensations of overheating and tightness, reduces the redness and provides a high anti- UVA / UVB to prevent their occurrence. It provides immediate comfort and leaves the skin soft, soothed and protected. Rich in Uriage Thermal Water with moisturizing and soothing properties and in Cérasterol-2F which restructures the skin durably, this cream hydrates and brings an immediate and lasting comfort to the skin.
Extracts of ginseng and red algae reinforce the wall of the blood vessels to limit their appearance on the surface of the skin.
serviceconso@uriage.com
LABORATOIRES DERMATOLOGIQUES D’URIAGE
40-52 Boulevard du Parc,
92200 Neuilly-Sur-Seine, France
Tél : 09 72 17 39 66
How to use it
Apply morning to face.
Compositions & ingredients
INCI formula : Aqua (water, eau), ethylhexyl methoxycinnamate, diethylamino hydroxybenzoyl hexyl benzoate, ethylhexyl salicylate, ethylhexyl triazone, dicaprylyl carbonate, dimethicone, isononyl isononanoate, bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine, polymethyl methacrylate, tapioca starch, steareth-2, steareth-21, hydroxyethyl acrylate/sodium acryloyldimethyl taurate copolymer, butylene glycol, phenoxyethanol, parfum (fragrance), cetyl alcohol, chlorphenesin, Brassica campestris (rapeseed) sterols, o-cymen-5-ol, tocopheryl acetate, xanthan gum, polysorbate 60, raspberry seed oil/palm oil aminopropanediol esters, sorbitan isostearate, polymethylsilsesquioxane, sorbitol, citric acid, asiaticoside, phytosphingosine, BHT, Panax ginseng root extract, maltodextrin, CI 14700 (red 4), tocopherol, Ascophyllum nodosum extract, Asparagopsis armata extract, potassium sorbate.
Hypoallergenic.
Non-comedogenic.
The list of ingredients may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
Related products
-
-15% Made in France
BiodermaBioderma Crealine DS+ soothing and purifying foaming gel 200 ml
Soothes redness and limits facial and neck flaking by regulating Malassezia yeast proliferation, thanks to the D.A.F. complex.
(31)€9.46 €11.12€47.30/l -
Organic
AlphanovaAlphanova Organic Mum Stretch mark prevention organic massage lotion 400 ml
Helps prevent and reduce early stretch marks with organic aloe vera and nourishing plant oils like baobab and macadamia.
(12)€16.30€40.75/l -
Promo
A-DermaA-Derma The Essentials 72h Hydrating Body Milk sensitive and delicate skin 400 ml
Deeply hydrate fragile skin for up to 72 hours with soothing oat and hyaluronic acid for lasting comfort.
(44)€14.69€36.72/l -
Made in France
TopicremTopicrem Ultra-Hydrating Ultra Moisturizing Body Milk Peaux Sensibles Et Seches 1L
Ultra moisturizing body milk
dry and sensitive skins
Babies, children and adults
1 l(32)€20.32€20.32/l -
UriageUriage Xémose C8+ Anti-itch relipidating cream for very dry, atopy-prone skin 400 ml
Uriage XEMOSE C8+ anti-itch relipidating cream nourishes, repairs and soothes very dry, eczema-prone skin from the first application for the whole family.
(83)€15.49€38.72/lOut of stock -
UriageUriage Xémose C8+ Nourishing Face Cream Very Dry Skins Prone To Atopy Peaux Très Sèches 40ml
face cream
nourishes, soothes and protects
very dry skins prone to atopy
(21)€10.99€274.75/l -
UriageUriage Thermal Water Light Water Cream Spf20 40ml
light water cream with thermal spring water
moisturises, protects and brightens SFP 20
(7)€13.98€349.50/l -
Made in France
UriageUriage Roseliane CC Cream SPF50+ for sensitive skin prone to redness 40ml
Specially designed for sensitive skin prone to redness, Roséliane CC CREAM SPF50+ is the 1st cream to combine the very high protection of a skin care product with the Couvrance of a make-up product.
(7)€14.39€359.75/l -
Made in France Promo
La Roche-PosayLa Roche-Posay Effaclar Mat+ Hydrating Cream 40ml
Deeply hydrates sensitive oily skin while controlling excess sebum for a long-lasting matte finish and even complexion.
(118)€11.50€287.50/l -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Tolérance Control Soothing Reparing Cream for Reactive skin Peaux Réactives 40ml
Tolerance Control Repairing Cream by Avène soothes & calms sensitive, reactive normal to combination skin.
(461)€16.90€422.50/l
Reviews
- y_2026, m_10, d_2, h_12
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_2, tr_1
- loc_en_GB, sid_57229, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 12.52ms
- REVIEWS, PRODUCT