Vitry Men Care Toilette water 100 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 11.17ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Woody, spicy and gourmand fragrance with notes of vanilla, tonka bean and patchouli
- Delivers aromatic freshness or sensual intensity, depending on the chosen scent
- Long-lasting wear when applied to skin and clothing
- 100 ml bottle – ideal for daily use or on the go
- A versatile men’s fragrance that suits all styles and occasions
Vitry Men Care Eau de Toilette embodies modern masculine elegance with intense, sophisticated fragrances designed to leave a lasting impression. Choose between two distinctive olfactory worlds: a spicy gourmand woody scent or an aromatic aquatic woody fragrance, each offering a unique signature to match your personality.
Two fragrances, two identities
The spicy gourmand woody eau de toilette captivates with its warm, sensual balance, where vanilla and tonka bean blend with enchanting spices like cardamom and nutmeg. Anchored by deep notes of patchouli, sandalwood and Alaskan cedar, this composition delivers modern addictiveness, while bright accents of bergamot and mandarin lift the opening. In contrast, Vitry Men Care’s Vent d’Argent offers a mineral aromatic freshness, where Italian Sfuma lemon and juniper berries intertwine with aquatic accords and dry woods, creating a vibrant yet profound trail.
A long-lasting olfactory signature
These fragrances stand out for their remarkable longevity and complex olfactory evolution, designed to unfold over time. Heart notes like violet leaf and Spanish cypress ensure a seamless transition from the initial sparkle to the woody or musky dry-down. Whether you choose the warm gourmand allure or the aromatic freshness, this eau de toilette becomes an essential accessory to assert your style—from everyday wear to special occasions.
Blending boldness with refinement, this fragrance ensures a presence that commands attention.
VITRY SA,
32-34 avenue Kléber,
75116 Paris, France
Tél : 02 40 78 27 95
How to use it
How to use Vitry Men Care Eau de Toilette?
Spray onto pulse points: neck, wrists, behind the ears and at the base of the throat. For longer-lasting fragrance, lightly mist onto clothing (avoid delicate fabrics such as silk or wool).
Use daily, ideally after showering or before going out. A simple step for fresh, long-lasting scent throughout the day.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula:
Woody Spiced Gourmand: ALCOHOL, AQUA (WATER, EAU), PARFUM (FRAGRANCE), TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES, LIMONENE, LINALYL ACETATE, ACETYL CEDRENE, VANILLIN, LINALOOL, T-BUTYL ALCOHOL, TRIMETHYLCYCLOPENTENYL METHYLISOPENTENOL, COUMARIN, AMYL SALICYLATE, EUGENOL, GERANYL ACETATE, CITRAL, BETA-CARYOPHYLLENE, CITRUS LIMON PEEL OIL, ISOEUGENOL, TERPINOLENE, TERPINEOL, GERANIOL, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, CARVONE, ALPHA-TERPINENE, DENATONIUM BENZOATE.
Silver Wind: ALCOHOL, AQUA (WATER, EAU), PARFUM (FRAGRANCE), TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES, CITRUS LIMON PEEL OIL, BENZYL SALICYLATE, LINALYL ACETATE, LIMONENE, ACETYL CEDRENE, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, LINALOOL, T-BUTYL ALCOHOL, CITRONELLOL, CITRAL, COUMARIN, GERANYL ACETATE, TERPINOLENE, MENTHOL, EUGENOL, BETA-CARYOPHYLLENE, GERANIOL, ALPHA-TERPINENE, CINNAMAL, CAMPHOR, DENATONIUM BENZOATE.
Safety advice and precautions:
Avoid contact with eyes and mucous membranes.
Store away from light and heat.
Do not apply to irritated or freshly shaved skin.
Flammable product – keep out of reach of children.
Flammable product.
Related products
-
Multiple choice
Roger & GalletRoger & Gallet Beneficial Perfumed Water 100ml
Water with multiple benefits and an enchanting Perfumes.
(1)€30.59€367.10/l -
Eau de NiceEau de Nice Eau de Toilette 30ml
A reinterpretation of the famous EAU DE NICE, created in 1958.
(1)€8.39€279.67/l -
Eau de NiceEau de Nice Eau de Toilette 100ml
A reinterpretation of the famous EAU DE NICE, created in 1958.
(3)€17.74€177.40/l -
KorresKorres Eau de Toilette Augustos Roll-on Water de Toilette 10ml
Discover Avgoustos Water by Korres in its travel size. Take it with you wherever you go.(1)€9.90€990.00/lOut of stock -
KorresKorres Eau de Toilette Water de Toilette - Roll-on - 10ml 10ml
Discover the travel-size Kyma Water de toilette from Korres. Take it with you wherever you go.(0)€9.90€990.00/l -
Made in France
Multiple choice
VitryVitry Les Eaux Mémoire Eau de toilette 100 ml
A fruity eau de toilette in a convenient travel size, perfect for on-the-go freshness.
(1)€27.80€333.60/l -
Made in France
Multiple choice
VitryVitry Les Eaux Mémoire Vitry Les Eaux Mémoire Water 15ml 15ml
(0)€10.96€876.67/l -
Organic
Multiple choice
FlorameFlorame Organic Eau de Toilette 30 ml
Unwind with this zesty, uplifting citrus fragrance for instant relaxation and balance.
(0)€13.90€556.00/l -
Made in France
Multiple choice
OsmaeOsmae Water de toilette 30ml
A range of fresh, exhilarating Water fragrances.
(1)€8.29€331.67/l -
Multiple choice
Roger & GalletRoger & Gallet Beneficial Perfumed Water 30ml
Water with multiple benefits and an enchanting Perfumes.
(1)€16.49€659.67/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 11.24ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;
Safety advice
GHS02 - Flammable