Weleda Calendula Travel baby changing kit cleansing water + nappy change cream + cleansing cream and changing mat
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 131.21ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- With calendula, three products for bath time and nappy changes
- Nappy care helps reduce redness and protects the skin
- Rinse-free cleansing water and wash products cleanse gently
- The kit includes a soft changing mat with a practical inner pocket
- Suitable from birth for sensitive baby skin
Weleda Calendula portable baby changing kit brings together calendula skincare for your baby’s delicate skin during nappy changes and washing. Suitable from birth, these products are ideal for sensitive skin.
Gentle calendula skincare
Nappy Change Cream helps reduce redness, soothes delicate skin in the nappy area and protects sensitive skin during nappy changes. Calendula Cleansing Water is fragrance-free and gently cleanses the face, body and nappy area. Used without rinsing, it also helps protect the skin from dryness. Body and Hair Wash Cream gently cleanses your baby’s skin and hair while soothing and protecting sensitive skin. Its formula also respects the microbiome. Together, these products provide cleansing and protection for your baby’s daily wash, while caring for delicate skin.
A kit designed for trips out
Weleda Calendula kit also includes a soft changing mat with a fox motif, giving your baby a comfortable place to lie during trips out. The products fit into the mat’s inner pocket, keeping everything together for nappy changes and washing when you’re away from home. This portable set combines targeted skincare with a practical accessory, ready to accompany you and your baby on outings.
This practical kit brings together the essentials for nappy changes and washing, with calendula skincare for sensitive skin in a handy set to take with you.
dpo@weleda.fr
Weleda S.A.
9, rue Eugène Jung – CS 20152
F-68331 Huningue Cedex
Tél : 03 89 69 68 00
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI formula:
Calendula nappy change cream: Water (Aqua), Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil*, Zinc Oxide, Beeswax (Cera Alba), Lanolin, Glyceryl Linoleate, Hectorite, Calendula Officinalis Flower Extract, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract*, Fragrance (Parfum), Beta-Caryophyllene, Citronellol, Citrus Aurantium Flower Oil, Geraniol, Geranyl Acetate, Limonene, Linalool, Pelargonium Graveolens (Rose Geranium) Oil, Pinene.
Calendula body and hair wash: Water (Aqua), Coco-Glucoside, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil*, Alcohol, Disodium Cocoyl Glutamate, Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil*, Glycerin, Carrageenan, Sodium Cocoyl Glutamate, Calendula Officinalis Flower Extract*, Xanthan Gum, Lactic Acid, Fragrance (Parfum), Limonene, Linalool.
Fragrance-free Calendula cleansing water: Water (Aqua), Propanediol, Glycerin, Caprylyl/Capryl Glucoside, Calendula Officinalis Flower Extract*, Caprylyl Glycol, Sodium Benzoate, Citric Acid, Potassium Sorbate, Sodium Hydroxide.
For external use only
Related products
-
Tier price Organic
AlphanovaAlphanova Bébé Bebe Cold Cream 50ml
Its special, natural origin, cold cream enriched formula with calendula extract can be used on all parts of the body (face, hands, body...) to moisturise, nourish and soothe damaged skins.
(5)€7.40€148.00/l -
Organic
PranarômPranarôm Pranabb Organic Massage Oil Natural Defense Dès 3kg 10ml
Prana BB Natural Defense is based on 100% organic essential oils.
(9)€5.88€588.00/l -
Organic
Dr. Theiss NaturwarenDr. Theiss Naturwaren Bio Calendula Bébé & Maternité Delicate Cream for Sensitive Skin 75ml
Sensitive Skin Delicate Cream protects babies' and children's sensitive skin from drying out and nourishes it.
(0)€11.60€154.67/l -
Organic
MustelaMustela Universal organic avocado balm 75 ml
Certified Organic Universal Balm moisturises and nourishes dry areas of the skin (face, lips, hands, feet, elbows, etc), leaving it visibly repaired, soft, supple and radiantly healthy.
(1153)€11.09€147.87/l -
WeledaLes indispensables de Bébé Calendula Crème Lavante et Crème Change + Gant de Toilette Weleda
(0)€13.40€48.73/lOut of stock -
Organic
MustelaMustela Eco Refill Organic Cleansing Gel from birth 400ml
Mustela Certified Organic Cleansing Gel Eco-refill gently cleanses the skin for the entire family
(6)€8.98€22.45/lOut of stock -
Organic
WeledaWeleda Calendula Cleansing Cream Body and Hair for Babies and Children 400ml
Ideal for daily use by infants and young Children.
(1)€7.92€19.80/l -
Organic
KloraneKlorane Baby Bio Calendula Multi-Purpose Oil 200ml
Certified ORGANIC multi-use oil with soothing Calendula nourishes, protects, strengthens and gently cleanses the skin.
(70)€14.40€72.00/lOut of stock -
Organic Made in France
RivadouceRivadouce Baby Cold Cream Bioes Face and Body 50ml
This organic cold cream for Baby 50ml nourishes and protects the Skin from external aggressions.
(0)€6.89€137.80/l -
Organic
PranarômPranarôm Aromaforce Organic Pectoral Balm Junior 50ml
Aromaforce Junior Chest Balm soothes and improves your child's comfort during colds.
(4)€5.88€117.60/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 21.59ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;