Weleda Skin Food Repair cream limited edition 100th anniversary 100 ml
- y_2026, m_10, d_2, h_12
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_0, tr_2997
- loc_en_GB, sid_157177, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 138.26ms
- REVIEWS, PRODUCT
Description
- Rich in plant oils, lanolin and beeswax
- Deeply nourishes dry and rough skin
- Protects and repairs deeply
- Creamy texture in a limited edition
- Ideal for highly stressed skin
Weleda Skin Food Repair Cream is a trusted choice for dry and damaged skin, delivering intense hydration and deep repair. This iconic treatment combines effectiveness with natural ingredients to soothe even the most stressed skin.
A rich, protective formula
This repair cream owes its power to a generous blend of plant oils, lanolin, and beeswax, which strengthen the skin barrier, while wild pansy, chamomile, and calendula extracts calm irritation. Ideal for rough skin, it acts as a nourishing shield against environmental stressors.
A versatile, comforting solution
Perfect for winter or post-exercise, this cream adapts to the needs of highly stressed skin. Its rich texture envelops the skin in immediate comfort while restoring its natural balance.
This formula remains a go-to for those seeking gentleness and efficacy.
dpo@weleda.fr
Weleda S.A.
9, rue Eugène Jung – CS 20152
F-68331 Huningue Cedex
Tél : 03 89 69 68 00
How to use it
How to use Weleda Skin Food?
Apply to dry areas (face, hands, feet, elbows). On the face, pat gently without pulling the skin. For the body, massage in until absorbed. For hands and feet, apply generously and wear gloves or socks overnight.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: Water (Aqua), Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil*, Lanolin, Beeswax (Cera Alba), Alcohol denat., Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Fragrance (Parfum), Glycerin, Viola Tricolor Extract, Hydrolyzed Beeswax, Sorbitan Olivate, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract*, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract*, Calendula Officinalis Flower Extract*, Arginine, Zinc Sulfate, Beta-Caryophyllene, Camphor, Carvone, Citral, Citrus Aurantium Peel Oil, Geraniol, Geranyl Acetate, Lavandula Oil/Extract, Limonene, Linalool, Linalyl Acetate, Pinene, Terpineol, Terpinolene.
Ingredients may vary. For the most accurate information, please refer to the list on the product packaging.
*Component present in natural essential oils
Organic ingredient
Frequently Asked Questions
Why use Weleda Skin Food Repairing Treatment?
Weleda Skin Food is an ultra-rich moisturiser designed for dry to very dry skin. Formulated with medicinal plant extracts such as wild pansy, calendula, and chamomile, it delivers deep hydration while soothing irritation and restoring suppleness. Its thick, comforting texture helps relieve redness and dry patches, making it a versatile go-to treatment.
This multi-purpose skincare essential can be used to nourish rough areas like hands, elbows, and heels, calm sensitive skin, or even serve as a hydrating face mask. It is particularly effective during colder months or after prolonged sun exposure, helping to restore the skin’s barrier and leave it feeling soft and luminous. With its natural fragrance and long-lasting results, Skin Food has become a cult favourite for dry skin support.
Is Weleda Skin Food tested on animals?
No. Weleda maintains a strict cruelty-free policy, ensuring that neither raw materials nor finished products are tested on animals. This ethical commitment aligns with EU regulations, which ban animal testing for cosmetics. Instead, the brand uses validated alternative methods to guarantee product safety and efficacy without compromising animal welfare.
Does Weleda Skin Food contain parabens?
No, this treatment is formulated without parabens or synthetic preservatives. In line with Weleda’s Quality Charter, Skin Food uses only natural-origin preservatives that are gentle on the skin. This approach ensures high tolerance even for sensitive skin types, while maintaining the product’s effectiveness and stability over time.
What are the key ingredients in Weleda Skin Food?
Skin Food is enriched with a blend of natural, skin-loving ingredients chosen for their nourishing and reparative properties. These include:
- Sunflower seed oil and sweet almond oil to deeply hydrate and soften dry skin
- Beeswax to form a protective barrier against moisture loss
- Calendula, chamomile, and wild pansy extracts to calm and support skin regeneration
This botanical synergy helps restore skin comfort, elasticity and radiance, offering a deeply hydrating and healing solution for dry, stressed skin.
Related products
-
WeledaWeleda Man Moisturizing Cream For Men Hydrate Et Protège 30ml
WELEDA Man Moisturizing cream protects all skin types, including sensitive.
(34)€11.99€399.67/l -
WeledaWeleda Calendula Cream 75ml
It prevents the skin dryness, even for the driest areas ( elbows, heels, knees).
(56)€6.49€86.53/l -
-20%
WeledaWeleda Iris Moisturizing Day Cream Peaux normales A Seches 30 ml
Specially designed for dry to very dry skin, rich texture cream
(23)€10.31 €12.89€343.67/l -
-20%
WeledaWeleda Rosehip & White Tea Smoothing Fluid 40ml
The light texture of Weleda Rosehip & White Tea Smoothing Care Fluid is ideal for normal to combination skin, for a radiant complexion.
(33)€13.60 €16.99€340.00/l -
-
New
WeledaWeleda Redensifying day cream and eye and lip care
This pack contains a day cream and an eye and lip care treatment.
(3)€30.06€751.50/l -
-20%
WeledaWeleda Hydra+ Crème hydratante 48h Cactus & Aloe Vera Peaux déshydratées 30ml
(12)€9.52 €11.89€317.33/l -
WeledaWeleda Skin Food Soin Reparateur 75ml
Weleda Skin Food Repairing Care is an essential multi-purpose treatment for very dry and damaged skin.
(51)€11.89€158.53/l -
Made in France Promo
La Roche-PosayLa Roche-Posay Effaclar Mat+ Hydrating Cream 40ml
Deeply hydrates sensitive oily skin while controlling excess sebum for a long-lasting matte finish and even complexion.
(118)€11.50€287.50/l -
Made in France
CeraveCerave Body Hydrating balm for dry to very dry skin 454 g
Cerave Moisturizing Balm restores a protective skin barrier.
Enriched With 3 essential ceramides and hyaluronic acid.(1358)€13.30€29.30/kg
Reviews
- y_2026, m_10, d_2, h_12
- bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
- cp_1, bvpage1
- co_hasreviews, tv_0, tr_2997
- loc_en_GB, sid_157177, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
- clientName_easyparapharmacie
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 16.71ms
- REVIEWS, PRODUCT