Massage products
-
ArnicanArnican CBD Massaging Roll-On Soothing & Relaxing 50ml
NEW ROLL ON MASSAGE WITH ARNICA AND CBD - Soothing and relaxing effect
€10.90€218.00/l -
ArkopharmaArkopharma Arkoessential Arko Essentiel Chinese Balm 30ml
Arko Essentiel.
Chinese balm.
With essential oils.
100% pure and natural. 30ml.€7.99€266.33/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Organic neutral massage oil 200 ml
A 100% natural and organic massage oil with a smooth, lightweight texture for effortless glide.
€11.08€55.40/l -
LieracLierac Phytolastil Massage Oil Belly and Chest 100ml
massage oil improves skin elasticity, nourishes and relieves itching to prevent the appearance of stretch marks.
€13.00€130.00/l -
Organic
LadrômeLadrôme Ladrome Organic Vegetable Oil Of 100ml
The macadamia oil is recognized for its virtues: highly moisturizing, softening, nourishing and soothing. Ideal for dry and irritated skin.
€9.38€93.80/l -
Organic
LadrômeLadrôme Organic Vegetable Jojoba Oil 100ml
this oil is suitable for combination and oily skins prone to imperfections.
€12.34€123.40/l -
WeledaWeleda Arnica Bioes Massage Oil Sports Preparation and Recovery 2x200ml
Designed for sports preparation and recovery.
€29.90€74.75/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Organic Hydrolysate Of Lavender 100 ml
Organic Lavender Hydrolysate
purifies and regenerates€7.92€79.20/l -
-
Organic Made in France
FlorameFlorame Massage Oil Bioes Draining * 120ml
Draining massage oil offers toning and well-being.
€14.99€124.92/l -
WeledaWeleda Arnica Baume de Massage à l'Arnica 150ml
massage oil with arnica
Sports preparation and recovery
€15.49€103.27/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Propos'nature Organic Geranium Bourbon Hydrolate 100ml
organic geranium hydrolate for skins prone to imperfections
€7.92€79.20/l -
Made in France
NatessanceNatessance Massage oil for stretch marks 100 ml
Helps prevent and reduce stretch marks with a silky, fast-absorbing formula that soothes and deeply nourishes the skin.
€14.99€149.90/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Organic Vegetable Argan Oil 100ml
organic vegetable argan oil
€19.89€198.90/l -
Organic Made in France
FlorameFlorame Massage Oil Bioes Sensual 120ml
Massage oil protects and beautifies the Skin.
€14.99€124.92/l -
Organic
PuressentielPuressentiel Sleep Organic Massage Oil Lavender & Neroli 100ml
The relaxing massage oil combines the benefits of massage with the virtues of essential oils.
It helps to calm daily tensions and promotes a return to calm and a serene sleep.€11.89€118.90/l -
JouvanceJouvence Ultra fresh gel light legs 150 ml
Soothes heavy legs with a cooling, light feeling thanks to red vine and horse chestnut.
€11.80€78.67/l -
WeledaWeleda Skin Food Dry Sublime Oil 100 ml
Combines the lightness of a moisturising mist with the nourishing properties of Plant oils.
€14.99€149.90/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Hydrolat Of Helichrysum 100ml
PROPOS'NATURE
Hydrolat of helichrysum Organic
Helichrysum italicum
Regularise skin disorders, regenerate skin, cleanse and soothe
100% fresh
Cosmetic Ingredient
Mature skin problems or weakened or
100ml€7.74€77.40/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Organic Sesame Vegetable Oil 100ml
organic sesame vegetable oil
€7.02€70.20/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Organic Plant Rose Musk Oil 100ml
PROPOS'NATURE Musk Rose Plant Oil regenerates cells, prevents aging, reduces scars and pigmentation.
€22.29€222.90/l -
WeledaWeleda Arnica Roller Sport Relaxation and Recovery 75ml
The Arnica Roller is designed for sports recovery and muscle relaxation, thanks to its self-massaging ball.
€10.00€133.33/l -
-9%
IanaIana Joints Soothing Massage Balm 100ml
Soothing massage balm for the joints, helping to ease joint discomfort and relieve tension
€9.90 €10.90€99.00/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Hydrolisate Of Organic Peppermint 100ml
hydrolysate of organic peppermint
€6.19€61.90/l -
-15% Organic Made in France
MarimerMarimer Baby Baby - Children Chest Balm 50ml
This baby-child chest balm, with its gentle, purifying fragrance, provides your Children with comfort and soothing relief.
€4.24 €4.98€84.80/l -
WeledaWeleda Kits Skincare Hygiene Sport
Discover the essential Kits for all sports enthusiasts! A complete range of Skincare products for sports preparation and recovery.
€22.99€61.31/l -
AbenaAbena Massage oil spray 200 ml
Deeply hydrates dry to very dry skin and helps protect against irritation with its antioxidant vitamin E-enriched formula.
€4.19€20.95/l -
WeledaWeleda The Slimming Ritual
Helps reduce the appearance of cellulite and firms the skin with birch, rosemary and butcher’s broom extracts, boosted by stimulating massage action.
€18.10€181.00/l -
Organic
LadrômeLadrôme Organic Vegetable Avocado Oil 100ml
softens and fortifies devitalised and dried skins
helps preserve the youth of the skin. Ideal for sensitive, dry or mature skins.€7.49€74.90/l -
WeledaWeleda Lavender Giftboxes Body Oil & Shower
Discover the Lavender Giftboxes: a 100% natural ritual made up of the Relaxing Lavender Oil and the Soothing Lavender Shower Cream€16.90€56.33/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Bioes Vegetable Olive Oil 100ml
PROPOS'NATURE
Organic Plant Olive Oil
Olea europaea
Contains anti-free radical phenols, vitamin E and coenzyme Q10
Combats skin ageing, emollient, nourishing and penetrating, soothing and repairing
Extra Virgin
100% pure and natural
Dry, sensitive and irritated skin, dry, dull hair and brittle nails
Face, Body and Hair
100ml€6.19€61.90/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Arnica Oil Macerate Bio 100ml
Promotes joint and muscle comfort.
€14.14€141.40/l -
Made in France
ThalgoThalgo Les Essentiels Marins Marine Sea Weeds Sachets 10 sachets
The algae encourage overall fitness and revitalisation through infusion of trace elements and minerals. Used in a body wrap or in the bath, they help relax the muscles and joints and eliminate and drain metabolic waste.
€35.10€87.75/kg -
Made in France
NutergiaNutergia Ergysil Gel Gel de Massage 200 ml
Nutergia ERGYSIL Gel is enriched in organic silicon for your skin elasticity.
€33.90€169.50/l -
WeledaWeleda Natural Slimming Duo
Helps reduce the appearance of cellulite and firms skin with birch, rosemary and hydrating jojoba oil extracts.
€31.99€91.40/l -
WeledaWeleda Sport Giftbox Shower Massage Oil & Cryo Gel
Discover the Sport Giftbox: a 100% natural ritual consisting of Arnica Massage Oil, Arnica Cryo Gel and Arnica Sport Shower Gel€23.90€79.67/l