🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union

Products for men

  1. Made in France A gift for you
    Avène Man Men Shaving Gel Peaux Sensibles 150 ml
    Avène

    Avène Man Men Shaving Gel Peaux Sensibles 150 ml

    Shaving gel with soothing and anti-irritant.

    Facilitates sliding of the blade.

    (12)
    €10.43
    €69.53/l
  2. Made in France Vegan A gift for you
    Nuxe Men [BOOST]³ Global anti-ageing revitalising care 50 ml
    Nuxe

    Nuxe Men [BOOST]³ Global anti-ageing revitalising care 50 ml

    Visibly hydrates, smooths and reduces signs of ageing with a revitalising blend of hyaluronic acid and plant extracts.

    (36)
    €33.89
    €677.80/l
  3. Organic
    Eau thermale Jonzac Man Organic anti-irritation shaving foam for men 150 ml
    Eau thermale Jonzac

    Eau thermale Jonzac Man Organic anti-irritation shaving foam for men 150 ml

    Soothes sensitive skin and reduces shaving irritation with thermal spring water and zinc PCA for a smooth, comfortable glide.

    (9)
    €5.89
    €39.27/l
  4. Dermo Fluide Dermofluide Aloe Vera Shaving And After Shave Fluid Sensitive Skin 30ml
    Dermo Fluide

    Dermo Fluide Dermofluide Aloe Vera Shaving And After Shave Fluid Sensitive Skin 30ml

    Dermofluide  : shaving and after shave fluid with aloe vera

    sensitive skins.

    (34)
    €20.99
    €699.67/l
  5. Nobacter Shaving Gel Sensitive and Problematic Skin 2x150 ml
    Nobacter

    Nobacter Shaving Gel Sensitive and Problematic Skin 2x150 ml

    NOBACTER Shaving gel for sensitive and problem skin ensures a moisturizing, protective, anti-bacterial action.

    (28)
    €14.92
    €49.73/l
  6. Nobacter Shaving Foam for Sensitive or Problem Skin 2x150 ml
    Nobacter

    Nobacter Shaving Foam for Sensitive or Problem Skin 2x150 ml

    Shaving for sensitive and problem skin.

    (30)
    €15.90
    €53.00/l
  7. Vichy Man Extreme 96-hour antiperspirant 125 ml
    Vichy

    Vichy Man Extreme 96-hour antiperspirant 125 ml

    Extreme 96-hour antiperspirant spray for men, offering long-lasting protection.

    (97)
    €8.50
    €68.00/l
  8. Made in France
    Biotherm Homme Men Shaving Gel Sensitive Skin Gelshaver 150ml
    Biotherm

    Biotherm Homme Men Shaving Gel Sensitive Skin Gelshaver 150ml

    high protection shaving gel ; bio precision complex

     

    protects from razor fire and hydrates skin

    (17)
    €11.99
    €79.93/l
  9. Acm Novophane Anti-Hair Loss Lotion Chronic 100 ml
    Acm

    Acm Novophane Anti-Hair Loss Lotion Chronic 100 ml

    NOVOPHANE ANTI-HAIR LOSS LOTION SLOWS OCCASIONAL HAIR LOSS AND STIMULATES NEW GROWTH.

    (2)
    €28.79
    €287.90/l
  10. Lierac Man All-over Shower Gel 200ml
    Lierac

    Lierac Man All-over Shower Gel 200ml

    Shower Gel 200ml for Man, Body, Face and Hair.

    (1)
    €5.99
    €29.95/l
  11. Sebamed Sensitive Skin Face And Body Physio-wash With Olive Oil Peaux sèches et sensibles 1L
    Sebamed

    Sebamed Sensitive Skin Face And Body Physio-wash With Olive Oil Peaux sèches et sensibles 1L

    body and face extra gentle cleanser

    dry and sensitive skins

    (2)
    €9.90
    €9.90/l
  12. Made in France
    Ballot-Flurin Soothing Dermo Care Cream 150ml
    Ballot-Flurin

    Ballot-Flurin Soothing Dermo Care Cream 150ml

    A body and face lotion that cares for the skin of all the family, even the most sensitive.

    (4)
    €16.99
    €113.27/l
  13. Organic
    Eau thermale Jonzac Man Organic aftershave balm gel 50 ml
    Eau thermale Jonzac

    Eau thermale Jonzac Man Organic aftershave balm gel 50 ml

    Instantly soothes post-shave irritation and redness with silicon-rich thermal spring water and hyaluronic acid for all-day skin protection.

    (10)
    €10.90
    €218.00/l
  14. Made in France Vegan A gift for you
    Nuxe Men [BOOST]³ Shaving foam anti-irritation 150 ml
    Nuxe

    Nuxe Men [BOOST]³ Shaving foam anti-irritation 150 ml

    anti irritation shaving gel

    dense and creamy foam

    all skin types, even sensitive ones

    (20)
    €9.26
    €61.73/l
  15. Made in France
    Biotherm Force Suprême Revitalising anti-ageing gel men 50 ml
    Biotherm

    Biotherm Force Suprême Revitalising anti-ageing gel men 50 ml

    Biotherm Homme Force Suprême revitalising anti-ageing face gel for men over 40, designed to restore firmness and hydration.

    (230)
    €49.99
    €999.80/l
  16. Organic Made in France Vegan
    Cattier Man Bioes Roll on Deodorants 24-hour freshness 50ml
    Cattier

    Cattier Man Bioes Roll on Deodorants 24-hour freshness 50ml

    This Deodorants provides a fresh sensation and protects against unpleasant odours

    (1)
    €5.50
    €110.00/l
  17. Sebamed Sensitive Skin Physio-face And Body Wash Visage et corps 1L
    Sebamed

    Sebamed Sensitive Skin Physio-face And Body Wash Visage et corps 1L

    Physio-washing gel 
    Dry and sensitive skins. 

    (3)
    €10.00
    €10.00/l
  18. Organic
    Bcombio Man 2 In 1 Shower Gel Hair And Body Tonic 200ml
    Bcombio

    Bcombio Man 2 In 1 Shower Gel Hair And Body Tonic 200ml

    BCOMBIO MAN 
    2 IN 1 Shower Gel 
    body and hair 
    organic ginger and mint 
    Organic Cosmetics  

    (5)
    €6.59
    €32.95/l
  19. Made in France
    Biotherm Aquapower Comfort hydrating and nourishing gel for men with dry skin 75 ml
    Biotherm

    Biotherm Aquapower Comfort hydrating and nourishing gel for men with dry skin 75 ml

    This hydrating gel for men, enriched with thermal water and bioceramides, nourishes and strengthens skin for 48 hours of freshness.

    (220)
    €28.99
    €386.53/l
  20. Cavaillès Deodorants Man 48H Freshness Spray 2x150ml
    Cavaillès

    Cavaillès Deodorants Man 48H Freshness Spray 2x150ml

    A 48-hour deodorant spray designed for men's sensitive skin.

    (3)
    €9.98
    €33.27/l
  21. Made in France
    Dermasens Roll-on Anti-Perspirant Deodorant unisex 50 ml
    Dermasens

    Dermasens Roll-on Anti-Perspirant Deodorant unisex 50 ml

    Long-lasting 48-hour anti-perspirant roll-on deodorant with organic actives, suitable for the whole family.

    (3)
    €5.29
    €105.80/l
  22. Weleda After-Shave Lotion 100 ml
    Weleda

    Weleda After-Shave Lotion 100 ml

    WELEDA Man Aftershave lotion for a refreshed and toned skin!

    (14)
    €11.59
    €115.90/l
  23. Lierac Man 48-hour antiperspirant deo 50ml
    Lierac

    Lierac Man 48-hour antiperspirant deo 50ml

    Anti-perspirant deodorant for Man by Lierac, 48-hour efficiency, anti-trace.

    (2)
    €5.99
    €119.80/l
  24. Biotherm Homme T-pur mattifying hydrating gel 50 ml
    Biotherm

    Biotherm Homme T-pur mattifying hydrating gel 50 ml

    Controls excess oil and mattifies oily male skin while hydrating for up to 48 hours, thanks to zinc, AHA/BHA, and vitamin B3.

    (249)
    €26.98
    €539.60/l
  25. Made in France A gift for you
    Phyto Paris Phytocyane Men anti-hair loss shampoo 250 ml
    Phyto Paris

    Phyto Paris Phytocyane Men anti-hair loss shampoo 250 ml

    This gentle anti-hair loss shampoo helps reduce shedding while cleansing for stronger, healthier hair.

    (5)
    €8.50
    €34.00/l
  26. Respectueuse SPF50 protection fluid anti-ageing 30ml
    Respectueuse

    Respectueuse SPF50 protection fluid anti-ageing 30ml

    Lightweight SPF50 fluid protects, hydrates and smooths skin while boosting firmness and density with plant-based pro-collagen and hyaluronic acid.

    (3)
    €24.90
    €830.00/l
  27. Made in France
    Caudalie Vinoclean Hydrating toning lotion face and eyes 100 ml
    Caudalie

    Caudalie Vinoclean Hydrating toning lotion face and eyes 100 ml

    Gently removes impurities and makeup while hydrating and soothing skin with organic rose water and vinolevure for a fresh, comfortable complexion.

    (148)
    €8.40
    €84.00/l
  28. Organic
    Weleda Man Energy Fresh 3in1 Shower Gel 2x200ml
    Weleda

    Weleda Man Energy Fresh 3in1 Shower Gel 2x200ml

    L'Homme Fresh 3in1 Shower Gel for face, body and hair gently cleanses the skin while preserving its natural hydration.
    (0)
    €8.89
  29. Made in France Vegan A gift for you
    Nuxe Men [BOOST]³ Aftershave balm soothing and repairing 75 ml
    Nuxe

    Nuxe Men [BOOST]³ Aftershave balm soothing and repairing 75 ml

    Discover Nuxe Men [BOOST]³ Soothing Aftershave Balm—calms, repairs and hydrates for instant comfort with no greasy or sticky residue.

    (34)
    €19.90
    €265.33/l
  30. Roger & Gallet Cologne Twist Shower Gel 200ml
    Roger & Gallet

    Roger & Gallet Cologne Twist Shower Gel 200ml

    The cult freshness of Sicilian and Calabrian citrus combined with the muscular power of white woods for an invigorating sensation of freshness in the shower.

    (2)
    €4.99
    €24.95/l
  31. Organic
    Weleda Man 2in1 cleansing gel for face and beard 100ml
    Weleda

    Weleda Man 2in1 cleansing gel for face and beard 100ml

    Refreshing cleanser for face and beard; reduces excess sebum and prevents impurities
    (1)
    €8.50
    €85.00/l
  32. Dermo Fluide Menthol-Free Shaving & After-Shave Dermofluid 30ml
    Dermo Fluide

    Dermo Fluide Menthol-Free Shaving & After-Shave Dermofluid 30ml

    DERMOFLUID Menthol-Free Shaving & Aftershave Fluid provides an extra smooth effect, reduces irritations and redness.

    (20)
    €18.98
    €632.67/l
  33. Cavaillès Absorb + L'Homme Roll On Anti-Perspirant 48H Deodorants 50ml
    Cavaillès

    Cavaillès Absorb + L'Homme Roll On Anti-Perspirant 48H Deodorants 50ml

    Enriched with pro-regenerating Surgras végétal® and ultra-absorbent active ingredients, our alcohol-free formula prevents perspiration peaks

    (2)
    €4.99
    €99.80/l
  34. Dermo Fluide Shaving & After-Shave Dermofluid 30ml
    Dermo Fluide

    Dermo Fluide Shaving & After-Shave Dermofluid 30ml

    DermoFluide Shave & After-Shave Fluid, enriched with Aloe Vera for sensitive skin, hydrates and softens.

    (5)
    €19.00
    €633.33/l
  35. Placentor Végétal Regulating Cream Combination And Oily Skins 50ml
    Placentor Vegetal

    Placentor Végétal Regulating Cream Combination And Oily Skins 50ml

    regulating cream for combination and oily skins prone to imperfections

    (7)
    €9.70
    €194.00/l
  36. Made in France
    Etiaxil Antiperspirant Extreme 96-hour roll-on deodorant normal skin 50 ml
    Etiaxil

    Etiaxil Antiperspirant Extreme 96-hour roll-on deodorant normal skin 50 ml

    Extreme 96-hour roll-on deodorant for continuous, long-lasting protection.

    (0)
    €7.90
    €158.00/l
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara