Clinique All About Clean Exfoliating lotion Peaux Mixtes à Grasses 400 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 109.09ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Enriched with salicylic acid and witch hazel for gentle exfoliation
- Removes pollution and dead skin cells for healthier-looking skin
- Tightens pores and brightens the complexion from first use
- Eco-friendly refill compatible with existing bottles
- Ideal for combination to oily skin with imperfections
Clinique All About Clean Exfoliating Lotion transforms your skincare routine by gently yet effectively removing impurities and dead skin cells, revealing visibly healthier, more radiant skin. Developed by dermatologists, this exfoliating lotion works delicately to uncover a brighter complexion and refined pores from the very first use.
A gentle, targeted exfoliation
Formulated with dermatologist-tested actives including salicylic acid, witch hazel and acetyl glucosamine, this lotion provides twice-daily exfoliation suitable for all skin types. Dry skin regains optimal hydration, while combination to oily skin benefits from reduced excess sebum and restored radiance. Oily skin types experience minimised shine and visibly reduced pores. Clinically tested, it delivers noticeable results after just one application – skin appears smoother, brighter and pores look less visible.
Proven results with optimal tolerance
The performance of this Clinique All About Clean Exfoliating Lotion is backed by clinical testing: after a single use, 22 to 31 participants* noticed immediate improvements in skin texture and glow. 100% fragrance-free and allergy-tested, it’s gentle enough for sensitive skin. The refillable format also makes it an eco-conscious choice while enhancing the effectiveness of subsequent skincare products.
This innovative formula combines dermatological expertise with skin-friendly care for visible, long-lasting results.
Developed and tested by dermatologists. Allergy-tested. 100% fragrance-free.
*Varies by formula.
For Exfoliating Lotions 1 and 2: Clinical test on 22 women after a single use.
For Exfoliating Lotions 3 and 4: Clinical test on 31 men and women after a single use.
How to use it
How to use Clinique All About Clean Exfoliating Lotion?
To refill: pour the contents of the refill into the empty bottle. Use morning and evening on cleansed skin: apply to a cotton pad and sweep once over the face and neck, avoiding the eye and lip area. No need to rub.
Tip: this rinse-free exfoliating lotion helps prepare the skin to better absorb subsequent skincare products.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: Water\Aqua\Eau, Alcohol Denat., Salicylic Acid, Hamamelis Virginiana (Witch Hazel), Butylene Glycol, Glycerin, Trehalose, Sodium Hyaluronate, Citric Acid, Sodium Hydroxide, Disodium Edta, Bht, Phenoxyethanol, Benzophenone-4, Ext. Violet 2 (ci 60730), Red 6 (ci 15850), Orange 4 (ci 15510) ILN37038
Ingredients may vary. For the most accurate information, please refer to the list on the product packaging.
For external use only
Related products
-
Multiple choice
CliniqueClinique Even Better Correct Complexion Radiance Foundation SPF 15 30ml
Anti-dark spot treatment foundation that evens out skin tone instantly, and for 24 hours.
(5)€29.89€1,195.67/l -
CliniqueClinique Blackhead Exfoliating Cleanser 125ml
CLINIQUE Blackhead 3-in-1 cleanser, scrub, mask gently and efficiently removes impurities.
(5)€28.90€231.20/l -
CliniqueClinique 7 Day Scrub Daily Exfoliating Cream 100ml
CLINIQUE 7 Day Scrub removes impurities, refines skin texture and smoothes fine lines.
(34)€28.99€289.90/l -
CliniqueClinique For Men Face Scrub All skin types 100ml
Clinique for Men Facial Scrub removes impurities and prepares your skin for shaving.
(10)€26.99€269.90/l -
CliniqueClinique All About Clean Scrub + Charcoal Mask 2-in-1 121g
Clinique Exfoliating Mask cleanses deeply and gives an immediate radiance boost!
(6)€38.50€318.18/kg -
CliniqueClinique All About Clean Exfoliating lotion oily skin 400 ml
Gently exfoliates to remove impurities, tighten pores and reveal smoother, glowing skin with salicylic acid.
(0)€28.90€72.25/l -
CliniqueClinique Exfoliating lotion dry to combination skin 400 ml
Gently exfoliates to remove impurities, tighten pores and reveal smoother, glowing skin with salicylic acid.
(0)€28.90€72.25/l -
CliniqueClinique Exfoliating lotion dry to very dry skin 400 ml
Gently exfoliates to remove impurities, tighten pores and reveal smoother, brighter skin with salicylic acid.
(0)€28.90€72.25/l -
Made in France Vegan A gift for you
NuxeNuxe Very rose Brightening face scrub 75 ml
Gently exfoliate with this brightening face scrub, enriched with rose extract and apricot kernel powder to reveal smooth, refined skin.
(41)€14.89€198.53/l -
La Roche-PosayLa Roche-Posay Effaclar Face & Body anti-blemish Gel cleansers 200ml
Salicylic acid anti-blemish Facial cleansers & Body Gel(89)€10.69€53.45/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 15.44ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;