Clinique Exfoliating lotion dry to combination skin 400 ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 140.16ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Enriched with salicylic acid and witch hazel for gentle exfoliation
- Removes dead skin cells and daily pollution buildup
- Tightens pores and brightens skin from the first use
- Eco-friendly refill for existing 400 ml bottle
- Ideal for dry to combination skin seeking balance
Clinique Exfoliating Lotion transforms your skincare routine by effectively removing impurities and dead skin cells, revealing visibly healthier, more radiant skin. Dermatologist-developed, this gentle yet targeted formula suits all skin types—even sensitive—delivering noticeable results from the first use.
A gentle, expert exfoliation
Enriched with salicylic acid, witch hazel and acetyl glucosamine, this exfoliating lotion works deeply without irritating the skin. It removes pollution and dead skin cells, unclogs pores and enhances the absorption of subsequent skincare. Dry skin regains moisture balance, while combination to oily skin sees sebum production regulated and a refined skin texture. Clinical tests* confirm that after just one application, skin appears smoother, brighter and pores look less visible.
Tailored to every skin type
Available in four versions, this lotion adapts precisely to your skin’s needs. Formula 1 hydrates dry skin, 2 and 3 balance combination skin, while 4 mattifies oily skin and reduces shine. 100% fragrance-free and dermatologist-tested, it’s even suitable for reactive skin. The refillable format combines efficacy with eco-responsibility for sustainable beauty.
With Clinique Exfoliating Lotion, give your skin a professional-grade exfoliation at home for a fresh, even complexion every day.
Developed and tested by dermatologists. Allergy-tested. 100% fragrance-free.
*Varies by formula.
For Exfoliating Lotions 1 & 2: Clinical test on 22 women after a single use.
For Exfoliating Lotions 3 & 4: Clinical test on 31 men and women after a single use.
How to use it
How to use Clinique Exfoliating Lotion?
To refill: pour the contents of the refill into the empty bottle. Apply morning and evening to a cleansed face and neck using a cotton pad. A single application is sufficient; avoid the eye and lip area. For external use only.
Tip: this gentle exfoliating lotion helps prepare your skin to better absorb your regular skincare products.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: Water\ Aqua\ Eau, Alcohol Denat., Glycerin, Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Extract, Acetyl Glucosamine, Trehalose, Sodium Hyaluronate, Butylene Glycol, Sodium Bicarbonate, Red 6 (CI 15850), Red 33 (CI 17200), Ext. Violet 2 (CI 60730) ILN46333
Ingredients may vary. For the most accurate information, please refer to the list on the product packaging.
For external use only
Related products
-
Multiple choice
CliniqueClinique Even Better Correct Complexion Radiance Foundation SPF 15 30ml
Anti-dark spot treatment foundation that evens out skin tone instantly, and for 24 hours.
(5)€29.89€1,195.67/l -
CliniqueClinique Blackhead Exfoliating Cleanser 125ml
CLINIQUE Blackhead 3-in-1 cleanser, scrub, mask gently and efficiently removes impurities.
(5)€28.90€231.20/l -
CliniqueClinique 7 Day Scrub Daily Exfoliating Cream 100ml
CLINIQUE 7 Day Scrub removes impurities, refines skin texture and smoothes fine lines.
(34)€28.99€289.90/l -
CliniqueClinique For Men Face Scrub All skin types 100ml
Clinique for Men Facial Scrub removes impurities and prepares your skin for shaving.
(10)€26.99€269.90/l -
CliniqueClinique All About Clean Scrub + Charcoal Mask 2-in-1 121g
Clinique Exfoliating Mask cleanses deeply and gives an immediate radiance boost!
(6)€38.50€318.18/kg -
CliniqueClinique All About Clean Exfoliating lotion oily skin 400 ml
Gently exfoliates to remove impurities, tighten pores and reveal smoother, glowing skin with salicylic acid.
(0)€28.90€72.25/l -
CliniqueClinique All About Clean Exfoliating lotion Peaux Mixtes à Grasses 400 ml
Gently exfoliates dead skin cells and pollution with salicylic acid and witch hazel, leaving skin smoother, brighter and pores refined.
(0)€28.90€72.25/l -
CliniqueClinique Exfoliating lotion dry to very dry skin 400 ml
Gently exfoliates to remove impurities, tighten pores and reveal smoother, brighter skin with salicylic acid.
(0)€28.90€72.25/l -
UriageUriage Thermal Water Gentle Jelly Scrub Normal to Dry Skin 50ml
Uriage exfoliating gel unclogs pores and removes dead skin cells.
(13)€10.00€200.00/l -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Face Hygiene Gentle exfoliating jelly sensitive skin 50 ml
This gentle exfoliating jelly delivers a dual-action peel with soothing Avène Thermal Spring Water.
(109)€13.00€260.00/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 10.75ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;