Uriage Depiderm Eye Contour Corrector 15ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 115.19ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
URIAGE
Depiderm
Eye Contour
Concealer
Dark circles
Puffiness
All Skin Types
15ml
serviceconso@uriage.com
LABORATOIRES DERMATOLOGIQUES D’URIAGE
40-52 Boulevard du Parc,
92200 Neuilly-Sur-Seine, France
Tél : 09 72 17 39 66
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI formula: AQUA (WATER, EAU) - SQUALANE - GLYCERIN - MALTODEXTRIN - SODIUM POLYACRYLOYLDIMETHYL TAURATE - 1,2-HEXANEDIOL - ASCORBYL GLUCOSIDE - SUCROSE DILAURATE - DIMETHICONE - HYDROXYACETOPHENONE - ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER - SODIUM DEXTRAN SULFATE - SODIUM HYDROXIDE - NIACINAMIDE - SODIUM COCOYL GLUTAMATE - SODIUM CITRATE - MICA - DIPOTASSIUM GLYCYRRHIZATE - TOCOPHERYL ACETATE - CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE) - PISUM SATIVUM EXTRACT (PISUM SATIVUM (PEA) EXTRACT) - BIOSACCHARIDE GUM-1 - CITRIC ACID.
Related products
-
UriageUriage Thermal Water Soin D'eauwater Eye Contour Cream Sensitive Skins 15ml
water eye contour cream
moisturises, relaxes and brightens
sensitive skins
(9)€11.98€798.67/l -
UriageUriage Age Lift Uriage Age Protect Multi Action Eye Contour All Skin Types 15ml
Multi action eye contour
blue light protection
wrinkles, puffiness and dark circles
all skin types
(3)€24.98€1,665.33/l -
UriageUriage Xémose C8+ Nourishing Soothing Eye Care very dry skin 15 ml
Instantly soothes and repairs dry, eczema-prone eyelids with 8 biomimetic ceramides and shea butter.
(3)€10.99€732.67/l -
Made in France
UriageUriage Tolederm Soothing cooling eye care mild irritation and intolerance 15 ml
Uriage Toléderm Control Soothing Eye Care instantly calms reactive, fragile skin while relieving stinging and itching sensations.
(1)€13.00€866.67/l -
A gift for you
ApivitaApivita 5-Action Eye Serum 15ml
Apivita 5-Action Eye Serum improves the appearance of fine lines and wrinkles, reduces sagging upper eyelids and dark circles. Hydrates the eye contour area.
(1)€34.90€2,326.67/l -
A gift for you
ApivitaApivita Queen Bee Revitalizing Anti-Age Eye Cream 15ml
This eye cream reduces crow's feet and deep wrinkles while restoring sagging.
(14)€43.90€2,926.67/l -
-12% Made in France A gift for you
AvèneAvène Hyaluron Activ B3 Triple Correction Eye Care 15 ml
This triple-action eye care decongests the delicate eye area, smooths fine lines and naturally brightens the look of tired eyes.
(187)€21.79 €24.79€1,452.67/l -
UriageUriage Age Absolu Smoothing-Redensifying Regard Balm 15ml
In 10 weeks, the 10 signs of ageing are corrected. The skin is smoothed, the eyelids enhanced and dark circles diminished, leaving the eyes looking younger and more luminous
(0)€29.89€1,992.67/l -
Made in France
La Roche-PosayLa Roche-Posay Hydraphase Rehydrating anti-fatigue eye care 15 ml
Deeply hydrates the sensitive eye area with hyaluronic acid and thermal spring water, while helping to reduce the appearance of puffiness with caffeine.
(210)€12.89€859.33/l -
EucerinEucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Eye contour care SPF20 Mature Skin 15 ml
A fresh and luminous look thanks to a formulation which boosts the production of collagen.
(230)€20.99€1,399.33/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 13.48ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;