Uriage Age Lift Uriage Age Protect Multi Action Eye Contour All Skin Types 15ml
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 107.9ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
URIAGE
Age Protect
multi action eye contour
blue light protection
wrinkles, puffiness and dark circles
all skin types
15 ml
Its melting texture acts simultaneously on the signs of aging and daily aggressions suffered by the skin: blue light, UV, pollution, stress, fatigue ...
Enriched with decongestants and bleachers, it reduces the appearance of wrinkles, puffiness, dark circles and enhances the eyelids for a lifting effect, and smoothes the eye contour.
Decreases the appearance of fine lines and wrinkles, fights against loss of tone and lack of firmness, restores vitality and shine.
The skin is protected from pollution and harmful effects of blue light thanks to BLB *.
Dark circles and puffiness are visibly diminished thanks to decongestants.
Enriched with Uriage Thermal Water and Vegetal Waxes for a supple and hydrated skin.
serviceconso@uriage.com
LABORATOIRES DERMATOLOGIQUES D’URIAGE
40-52 Boulevard du Parc,
92200 Neuilly-Sur-Seine, France
Tél : 09 72 17 39 66
How to use it
Apply in the morning and / or evening by light massage on the eye contour.
Not suitable for pregnant women.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula: Aqua (Water, Water), Dimethicone, Talc, Silica, Butylene Glycol, Diglycerin, Cetyl Alcohol, Squalane, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Jojoba Esters, 1-2-Hexane, Diol, Glyceryl Stearate, PEG-100 Stearate, Ascorbyl Tetraisopalmitate, Tocopheryl Acetate, Retinyl Palmitate, Sodium Hyaluronate, Tocopherol, Glyceryl Behenate, Polyglycerin-3, Dimethiconol, Phenoxyethanol, Polyacrylate Crosspolymer-6, CI77891 (Titanium Dioxide), Sodium Acrylate / Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer, Sodium Dextran Sulfate, Caesalpinia Spinosa Fruit Extract, Mica, Isohexadecane, Boron Nitride, O-Cy-Men-5-Ol, Polysorbate-80, Kappaphycus Alvarezii Extract, Acacia Decurrens Cera Flower (Acacia Decurrens Flower Wax), Helianthus Annuus Cera Seed (Helianthus Annuus (Sunflower Seed Wax), Tromethamine, Adenosine, Sorbitan Oleate,Theobroma Cocoa Seed Extract (Cocoa Seed Extract), Tin Oxide, T-Butyl Alcohol, Citric Acid.
Tested under dermatological control.
Formulated without perfume.
Related products
-
UriageUriage Hyseac Soothing cleansing cream dry skin 150 ml
This soothing cleansing cream gently purifies to help control excess sebum.
(3)€8.69€57.93/l -
UriageUriage Thermal Water Soin D'eauwater Eye Contour Cream Sensitive Skins 15ml
water eye contour cream
moisturises, relaxes and brightens
sensitive skins
(9)€11.98€798.67/l -
UriageUriage Age Lift Uriage Age Protect Multi Action Intensive Serum 30ml
multi action intensive serum
wrinkles and firmness
all skin types
(7)€31.49€1,049.67/l -
UriageUriage D.S Gentle balancing shampoo gentle balancing formula for all hair types 500 ml
This gentle shampoo purifies and cleanses all hair types for balanced, refreshed results.
(12)€10.00€20.00/l -
UriageUriage Xémose C8+ Nourishing Soothing Eye Care very dry skin 15 ml
Instantly soothes and repairs dry, eczema-prone eyelids with 8 biomimetic ceramides and shea butter.
(3)€10.99€732.67/l -
Made in France
UriageUriage Cica Daily Intensive repair serum 30 ml
Uriage high tolerance dermatological serum strengthens, protects and repairs your weakened skin.
(83)€26.02€867.33/lOut of stock -
Made in France
UriageUriage Tolederm Soothing cooling eye care mild irritation and intolerance 15 ml
Uriage Toléderm Control Soothing Eye Care instantly calms reactive, fragile skin while relieving stinging and itching sensations.
(1)€13.00€866.67/l -
UriageUriage Depiderm Eye Contour Corrector 15ml
The Eye Contour corrects dark circles while restoring radiance to the eyes.
(0)€17.89€1,192.67/l -
-22% Made in France
VichyVichy Liftactiv Specialist Collagen Eye Care 15ml
LIFTACTIV COLLAGEN SPECIALIST eye care is enriched with a unique complex of Pro-Collagen active ingredients
(28)€17.40 €22.40€1,160.00/l -
Made in France
SvrSvr Topialyse Palpebral Soothing eye cream for irritated eyelids 15 ml
Instantly soothes irritation, reduces redness and provides lasting hydration for sensitive eyelids and the delicate eye area.
(128)€10.00€666.67/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 12.24ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;