🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union

Pregnant women and pregnancy treatments

  1. Lansinoh Milk collector
    Lansinoh

    Lansinoh Milk collector

    Lansinoh has specially designer a milk collector to collect the precious breast milk.

    (38)
    €15.30
  2. Made in France Vegan
    Omum Mon Coup de Pousse Nutricosmetics 60 capsules
    Omum

    Omum Mon Coup de Pousse Nutricosmetics 60 capsules

    Omom food supplement based on plants, beer yeast, Biotin and Zinc helps women through the fragile maternity period.

    (0)
    €18.31
    €137.67/kg
  3. Organic
    Picot Nursing herbal tea red berry 20 sachets
    Picot

    Picot Nursing herbal tea red berry 20 sachets

    Picot’s nursing herbal tea supports you during breastfeeding with organic caraway for a natural boost.

    (14)
    €3.90
    €0.20/u
  4. Medela Pump And Save Sachets For Breastmilk x25
    Medela

    Medela Pump And Save Sachets For Breastmilk x25

    With 25 sachets of Medela (180 ml), keep your breast milk easily and cleanly in the refrigerator or freezer. 

    (424)
    €10.00
    €0.40/u
  5. Made in France
    Omum Intima Nutricosmétique 60 capsules
    Omum

    Omum Intima Nutricosmétique 60 capsules

    Food Supplements with Cranberry, Inulin, Vitamins and Lactic Ferments.

    (0)
    €21.49
    €741.03/kg
  6. Organic Made in France Vegan
    Neobulle Soins Accouchement Perineum Oil 20ml
    Neobulle

    Neobulle Soins Accouchement Perineum Oil 20ml

    Neobulle Perineum Oil to soften, soothe and repair

    (1)
    €10.90
    €545.00/l
  7. Clearblue Ultra early pregnancy test x1
    Clearblue

    Clearblue Ultra early pregnancy test x1

    Clear Blue Ultra early pregnancy test detects the pregnancy hormone hCG with a sensitivity of 10 mIU/ml.

    (0)
    €8.98
    €8.98/u
  8. Organic Made in France Vegan
    Omum My Gentle Bubble Organic Shampoo suitable from age 3 200 ml
    Omum

    Omum My Gentle Bubble Organic Shampoo suitable from age 3 200 ml

    Gently cleanses while strengthening and hydrating hair with red algae and aloe vera for soft, shiny lengths.

    (0)
    €8.02
    €40.10/l
  9. Medela Harmony Flex Manual breast pump Contenance 150ml
    Medela

    Medela Harmony Flex Manual breast pump Contenance 150ml

    Medela Harmony breast pump has a "stimulation" function to encourage milk flow

    (468)
    €29.99
    €29.99/u
  10. Dodie Breastfeeding Shells X 4
    Dodie

    Dodie Breastfeeding Shells X 4

    Breastfeeding shells

    Protection of cracked or sore nipples between two feedings. 

    Also collects milk leaks

    (5)
    €11.93
    €2.98/u
  11. Lero Natalience Pregnant and Breastfeeding Women 3x30 Capsules
    Lero

    Lero Natalience Pregnant and Breastfeeding Women 3x30 Capsules

    Complements your diet during pregnancy.

    (5)
    €22.89
    €995.22/kg
  12. Organic Made in France Vegan
    Omum Ma Jolie Peau Moisturising And Rebalancing Organic Face Cream 40ml
    Omum

    Omum Ma Jolie Peau Moisturising And Rebalancing Organic Face Cream 40ml

    associated with organic lemon water, marine extracts and glycerin, it rebalances the fragile skin of future mothers by absorbing excess sebum while allowing rehydration. 

    (27)
    €26.63
    €665.75/l
  13. -25%
    Avent Accessories Mother's Milk Storage Jar X5 180ml
    Avent

    Avent Accessories Mother's Milk Storage Jar X5 180ml

    Avent 180ml Breastmilk Storage Jars for easy storage.

    (231)
    €7.49 €10.00
    €1.50/u
  14. Made in France
    Bailleul Femilyane Neolya 28 Tablets + 28 Capsules 28 Comprimes + 28 Capsules
    Bailleul

    Bailleul Femilyane Neolya 28 Tablets + 28 Capsules 28 Comprimes + 28 Capsules

    Pregnancy and milk feeding for Mothercare and the foetus.

    (1)
    €9.99
    €225.51/kg
  15. Organic Made in France Vegan
    Omum Organic Conditioner My Gentle Balm Hydration Booster 150ml
    Omum

    Omum Organic Conditioner My Gentle Balm Hydration Booster 150ml

    Strengthens, detangles and moisturises hair.

    (1)
    €8.20
    €54.67/l
  16. Lansinoh Hydrogel patch for caesarean 2 x
    Lansinoh

    Lansinoh Hydrogel patch for caesarean 2 x

    Soothes and protects caesarean scars with cooling hydrogel

    (0)
    €9.79
    €4.90/u
  17. Made in France
    Omum La Surdouée Nutricosmétique 60 capsules
    Omum

    Omum La Surdouée Nutricosmétique 60 capsules

    Food supplement based on Collagen, Garden Tea, Vitamins and Zinc.

    (0)
    €26.79
    €201.43/kg
  18. Organic Made in France Vegan
    Neobulle Breastfeeding Protect'Mamelon Oil 10ml
    Neobulle

    Neobulle Breastfeeding Protect'Mamelon Oil 10ml

    Neobulle Protect'mamelon Oil a preparatory and repairing care oil for nipples.

    (2)
    €9.90
    €990.00/l
  19. Organic
    Rivadouce Mother Organic Stretch Marks Oil 100ml
    Rivadouce

    Rivadouce Mother Organic Stretch Marks Oil 100ml

    Organic Stretch Marks Oil 100ml helps to reduce stretch marks in young mothers and mothers-to-be.

    (0)
    €17.89
    €178.90/l
  20. Avent Comfort Breastfeeding Shells X 6 Items
    Avent

    Avent Comfort Breastfeeding Shells X 6 Items

    Breastfeeding shells 
    Comfort and protection 
    Ultracomfortable 
    Collect excess milk 
    Help relieve congestion 
    Protect cracked nipples

    (112)
    €23.29
  21. Made in France
  22. Organic Made in France Vegan
    Omum Le Cajoleur Organic Ultra-nourishing Protective Soap 100g
    Omum

    Omum Le Cajoleur Organic Ultra-nourishing Protective Soap 100g

    OMUM.
    The maternal moment.
    Le cajoleur.
    Protective soap.
    Ultra-nourishing.
    Palm oil-free.
    Organic cosmetic.
    100g.

    (2)
    €8.99
    €89.90/kg
  23. Organic Made in France
    Alphanova Organic Mum Fabuleuse Bioes Stretch Marks Oil 100ml
    Alphanova

    Alphanova Organic Mum Fabuleuse Bioes Stretch Marks Oil 100ml

    Oil that improves the elasticity of the Skin

    (14)
    €18.59
    €185.90/l
  24. Gifrer Breastfeeding Teas X 20 Bags
    Gifrer

    Gifrer Breastfeeding Teas X 20 Bags

    Herbal tea 
    Anis green, fenugreek and licorice 
    Green anise is used to promote the production of breast milk 

    (3)
    €5.49
    €0.27/u
  25. -20% Made in France Vegan
    Weleda Grossesse Nutriments pour Maman 30 capsules
    Weleda

    Weleda Grossesse Nutriments pour Maman 30 capsules

    (1)
    €11.96 €14.95
    €427.14/kg
  26. Nuk Washable milk feeding pads x6
    Nuk

    Nuk Washable milk feeding pads x6

    Extra-soft washable Milk feeding pads, pack of 6.

    (0)
    €10.50
  27. Organic Made in France Vegan
    Neobulle Atchoum Facial Oils atchoum 20ml
    Neobulle

    Neobulle Atchoum Facial Oils atchoum 20ml

    Body massage oil for Baby.

    (2)
    €9.90
    €495.00/l
  28. Noreva Strivadiane Stretch Mark Concentrate Cream 250ml
    Noreva

    Noreva Strivadiane Stretch Mark Concentrate Cream 250ml

    the 1st all-round anti-stretch mark care product specially designed to meet the needs of all skin types, including teenagers, adults and pregnant and even breast-feeding women.
    (0)
    €31.00
    €124.00/l
  29. Organic Made in France
    Miyé Soothing intimate mist 30 ml
    Miyé

    Miyé Soothing intimate mist 30 ml

    Instantly soothes irritation and refreshes sensitive intimate areas for lasting daily comfort.

    (1)
    €23.00
    €766.67/l
  30. Organic Made in France Vegan
    Neobulle Breastfeeding Help with milk feeding 45 capsules
    Neobulle

    Neobulle Breastfeeding Help with milk feeding 45 capsules

    Milk feeding capsules to support lactation and provide Well-being and vitality with fenugreek

    (3)
    €14.90
  31. Organic
    Mustela Organic Breast Feeding Balm 30ml
    Mustela

    Mustela Organic Breast Feeding Balm 30ml

    Mustela Organic Breast Feeding Balm soothes sensitive nipples.

    (55)
    €13.40
    €446.67/l
  32. Organic Vegan
    Miyé Hair thickening powder 25 g
    Miyé

    Miyé Hair thickening powder 25 g

    Lightweight texturising powder adds natural volume and hold to fine or thinning hair.

    (1)
    €24.89
    €995.60/kg
  33. -20%
    Weleda Breastfeeding Massage Oil All Skin Types 50ml
    Weleda

    Weleda Breastfeeding Massage Oil All Skin Types 50ml

    Weleda massage oil specially designed  warm your breast, easing lactation.

    (2)
    €6.97 €8.72
    €139.40/l
  34. Organic Made in France Vegan
    Omum Le Coach Fermete Body Shaping And Toning Milk 150ml
    Omum

    Omum Le Coach Fermete Body Shaping And Toning Milk 150ml

    OMUM firming body treatment is ideal for reshaping and toning your skin in slack areas.

    (8)
    €34.90
    €232.67/l
  35. Nuk Silicone Breast Tips Size M X2 Taille M x2
    Nuk

    Nuk Silicone Breast Tips Size M X2 Taille M x2

    silicone breast tips

    size M

    Protects nipples, 
    Facilitates breastfeeding 
    Facilitates the transition from bottle to breast in premature babies

    (1)
    €7.98
    €3.99/u
  36. Made in France
    Omum My Cocoa Collagen 180 g
    Omum

    Omum My Cocoa Collagen 180 g

    A delicious, comforting drink enriched with marine hydrolysed type 1 collagen, hyaluronic acid and vitamin C, with no artificial colours or flavours.

    (0)
    €27.99
    €155.50/kg
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara