🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union

Pregnant women and pregnancy treatments

  1. Lansinoh Compact Electric Breast Pump
    Lansinoh

    Lansinoh Compact Electric Breast Pump

    Small but Ultra efficient, the compact breast pump is the perfect ally for mothers who need to express milk away from home.

    (0)
    €85.94
  2. New
    Lansinoh Postpartum bath salts 300 g
    Lansinoh

    Lansinoh Postpartum bath salts 300 g

    Soothes and cleanses the perineum after childbirth with Epsom salts

    (0)
    €10.00
    €33.33/kg
  3. Organic Made in France Vegan
    Omum My Glow Ritual gift set
    Omum

    Omum My Glow Ritual gift set

    Discover this gentle 3-step skincare ritual—cleanse, exfoliate, and balance—with a soothing soap, micro-exfoliator, and prebiotic cream for naturally glowing skin.

    (4)
    €41.20
    €294.29/l
  4. Babynat Maternité Pregnancy 60 capsules + 30 capsules
    Babynat Maternité

    Babynat Maternité Pregnancy 60 capsules + 30 capsules

    Supports baby’s development and maternal wellbeing with folic acid, DHA, iron and vitamins B6, B12 and D.

    (0)
    €20.79
    €464.06/kg
  5. Be-Life Daysi Natalisy 60 capsules
    Be-Life

    Be-Life Daysi Natalisy 60 capsules

    A synergy of minerals (iron, zinc, magnesium, selenium, manganese) and vitamins (A, C, D and E) to fill you up with micronutrients before, during and after pregnancy.

    (0)
    €28.80
    €496.55/kg
  6. -25%
    Avent Premium single electric milk pump SCF396/11
    Avent

    Avent Premium single electric milk pump SCF396/11

    Premium electric milk pump that's easy to use and very comfortable.

    (422)
    €104.47 €139.30
  7. Organic Made in France Vegan
    Omum Cuddle organic gift set
    Omum

    Omum Cuddle organic gift set

    The perfect organic gift set for expectant mums!

    (0)
    €39.34
    €393.40/kg
  8. Organic Made in France Vegan
    Omum Duo In&Out Stretch Marks The Gifted
    Omum

    Omum Duo In&Out Stretch Marks The Gifted

    A dry oil and anti-stretch mark Food Supplements.

    (0)
    €56.53
    €28.26/u
  9. Organic Made in France Vegan
    Omum My Post-Partum Complete Wellbeing Set
    Omum

    Omum My Post-Partum Complete Wellbeing Set

    Supports skin, hair and nails post-pregnancy with marine collagen, hyaluronic acid and vitamin C.

    (0)
    €62.10
    €20.70/u
  10. Medela Breast Tips x2

    Multiple choice

    Medela

    Medela Breast Tips x2

    Breast tips

    Facilitate breastfeeding in a long-lasting, comfortable and convenient way.

    Designed to help mothers breastfeed babies who can not grasp the nipple.

    (12)
    €10.00
    €6.00/u
  11. Orgakiddy Disposable Pants X4

    Multiple choice

    Orgakiddy

    Orgakiddy Disposable Pants X4

    feminine disposable pants for maternity stay

    (2)
    €3.60
  12. Nuk Extensible Disposable Maternity Pants X4 x4

    Multiple choice

    Nuk

    Nuk Extensible Disposable Maternity Pants X4 x4

    This set  of 4 Disposable Nuk pants is recommended during the stay at the maternity to maintain periodical protection without risking staining usual underwear.

    Non-compressive, these pants are comfortable thanks to their soft fabric and their padded seams.

    (5)
    €5.30
    €1.59/u
  13. Organic Made in France Vegan
    Omum Stretch mark pregnancy solution set
    Omum

    Omum Stretch mark pregnancy solution set

    Combines nourishing bio oil and plant-powered cream with a marine collagen supplement to support skin elasticity and firmness during pregnancy.

    (0)
    €70.00
    €23.33/u
  14. Baby Shell Baby Shell Nipple Protection 1 Pair

    Multiple choice

    Baby Shell

    Baby Shell Baby Shell Nipple Protection 1 Pair

    Breastfeeding shell 
    Nipple protection 
    Treatment of crevices 
    1 pair 
    3 sizes to choose from: S, M, L.

    (73)
    €28.50
  15. Organic Made in France Vegan
    Omum Will Be Mother Giftbox Bio
    Omum

    Omum Will Be Mother Giftbox Bio

    The set contains an oil, a face cream and a massage cream. 

    (1)
    €70.49
    €371.00/l
  16. Ccd Oligobs Pregnancy Iron 30 capsules
    Ccd

    Ccd Oligobs Pregnancy Iron 30 capsules

    Supports maternal wellbeing and foetal development during pregnancy with vitamins B6, B9, D and zinc.

    (0)
    €7.99
    €598.50/kg
  17. Lansinoh Maternity Pads Post Partum

    Multiple choice

    Lansinoh

    Lansinoh Maternity Pads Post Partum

    Ultra absorbent maternity pads. Leak-proof, skin-friendly, soft and breathable.

    (2)
    €3.30
  18. Made in France Vegan
    Omum My Comfort Cycle 60 capsules
    Omum

    Omum My Comfort Cycle 60 capsules

    Digestive problems, cramps, skin blemishes.

    (0)
    €24.29
    €809.67/kg
  19. Avent Silicone Nipple Protectors 1 Pair

    Multiple choice

    Avent

    Avent Silicone Nipple Protectors 1 Pair

    Avent breast shields to improve the transition between breast and bottle feeding

    (0)
    €7.69
  20. Lansinoh Bouts De Sein Contact

    Multiple choice

    Lansinoh

    Lansinoh Bouts De Sein Contact

    Contact breast tips Lansinoh.

    (2)
    €7.96
  21. Organic Made in France Vegan
    Omum My Pretty Complexion Protection Tinted Face Moisturizers SPF50 40ml

    Multiple choice

    Omum

    Omum My Pretty Complexion Protection Tinted Face Moisturizers SPF50 40ml

    Ideal for protecting against the harmful effects of the Sun, even in the city, and preventing pregnancy masks.

    (3)
    €24.12
    €723.50/l
  22. Babynat Maternité Preconception 60 capsules + 30 capsules
    Babynat Maternité

    Babynat Maternité Preconception 60 capsules + 30 capsules

    Supports fertility and helps prepare for pregnancy with a formula enriched in zinc, vitamin B6, folic acid and selenium.

    (0)
    €19.99
    €429.89/kg
  23. Medela Milk Collection Cups 2 Piece Spout
    Medela

    Medela Milk Collection Cups 2 Piece Spout

    MEDELA
    Milk collection dishes
    2 cups

    (34)
    €15.90
    Out of stock
  24. Organic
    Maternov Pregnancy Transit Wipes
    Maternov

    Maternov Pregnancy Transit Wipes

    MATERNOV
    Transit during pregnancy
    Fruit and fibre
    Fig, wheat bran and prune
    Organic farming
    Food Supplements
    10 squares in individual sachets

    (4)
    €9.99
    Out of stock
  25. Orgakiddy Washable Net Pants One Size X5
    Orgakiddy

    Orgakiddy Washable Net Pants One Size X5

    Washable net pants

    Ideal for maternity and caeserian

    one size

    (9)
    €4.81
    Out of stock
  26. Organic
    Gifrer Breastfeeding Herbal Tea red berry flavour 20 sachets
    Gifrer

    Gifrer Breastfeeding Herbal Tea red berry flavour 20 sachets

    This herbal tea supports breastfeeding with green anise, fennel and caraway to help promote natural milk production.

    (0)
    €5.49
    €0.27/u
    Out of stock
  27. Lierac Phytolastil Stretch mark prevention gel 200 ml
    Lierac

    Lierac Phytolastil Stretch mark prevention gel 200 ml

    Enriched with alchemilla, ivy and horsetail complex, this gel hydrates, soothes tightness and helps prevent stretch marks caused by puberty, pregnancy or weight fluctuations.

    (8)
    €13.90
    €69.50/l
    Out of stock
  28. Made in France
    Ccd Oligobs Procrea M+ male fertility 30 sachets
    Ccd

    Ccd Oligobs Procrea M+ male fertility 30 sachets

    A food supplement designed to support normal male fertility and reproductive health.

    (11)
    €23.98
    €228.38/kg
    Out of stock
  29. -20%
    Weleda Maternity Perineum Massage Oil 50ml
    Weleda

    Weleda Maternity Perineum Massage Oil 50ml

    Weleda Maternity perineal massage oil for a smooth childbirth and recovery

    (22)
    €7.03 €8.80
    €140.60/l
    Out of stock
  30. -20% Organic Vegan
    Weleda Breastfeeding organic herbal tea 20 sachets
    Weleda

    Weleda Breastfeeding organic herbal tea 20 sachets

    Supports breastfeeding with organic caraway and fenugreek in a gently sweet, pleasant-tasting herbal tea.

    (56)
    €3.43 €4.29
    €76.22/kg
  31. Organic
    Maternov Nauseas X 40 Vegetable Capsules
    Maternov

    Maternov Nauseas X 40 Vegetable Capsules

    Dietary supplement with ginger

    pregnancy nauseas

    3D treatment , exclusive in Europe to eliminate the risk of toxoplasmosis or listeriosis without altering the useful components of the plant.

    (7)
    €8.99
    €691.54/kg
    Out of stock
  32. Solgar Prenatal multivitamin 60 capsules
    Solgar

    Solgar Prenatal multivitamin 60 capsules

    Supports your body before, during and after pregnancy with 13 vitamins, 9 minerals and phytonutrients to meet specific needs.

    (13)
    €28.90
    €574.55/kg
    Out of stock
  33. Gifrer Mothercare Milk feeding balm 40ml
    Gifrer

    Gifrer Mothercare Milk feeding balm 40ml

    Milk feeding balm for adults and pregnant women.

    (2)
    €8.95
    €223.75/l
    Out of stock
  34. Melicare Silicone Medical Patch Enriched with Vitamin E x3 4x22cm
    Melicare

    Melicare Silicone Medical Patch Enriched with Vitamin E x3 4x22cm

    To protect the nipples during milk feeding.

    (0)
    €25.90
    €12.95/u
    Out of stock
  35. Made in France
    Digit Digitest pregnancy test 1 x
    Digit

    Digit Digitest pregnancy test 1 x

    Digit early pregnancy test with fast detection – clear results in as little as 3 minutes.

    (0)
    €2.26
    €2.26/u
    Out of stock
  36. Ineldea Santé Naturelle Fertilia® Pregnancy Supplements for pregnant women 90 capsules
    Ineldea Santé Naturelle

    Ineldea Santé Naturelle Fertilia® Pregnancy Supplements for pregnant women 90 capsules

    Essential Nutrients adapted to the specific needs of pregnant women
    (2)
    €26.00
    €259.79/kg
    Out of stock
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara